banner114

Geçtiğimiz hafta garip bir gelişme yaşandı. Trabzon’da yaşadıklarımızı yakından takip edemeyenler için CHP İl Başkanının Şoförler Odasını ziyareti sıradan bir ziyaret gibi algılandı. Ancak beyanların içindeki ifadeler hiç de normal sayılmazdı.

Büyükşehir Belediyesinin en iddialı iki projesinden biri de Dolmuş Dönüşümü… Başkan Murat Zorluoğlu trafik sorununu çözmek yerine dolmuşları dönüştürmeyi önceliğine almış (Konu trafik sorununa gelince de 2 yıl sonra bitmesi beklenen Ulaşım Ana Planını işaret etmiş. Yani trafik sorununun çözümü için 2 yıl sonra bitecek olan Trabzon Ulaşım Master Planını bekleyeceğiz.)

Dolmuş Dönüşümü rant kokan bir proje… Dolmuşlar otobüslere ve minibüslere dönüştürülüyor. Dönüşüm, Ortahisar’da Şoförler ve Otomobilciler Odası, Akçaabat’ta ise Minibüsçüler Kooperatifi ile yürütülüyor. Ortahisar’a önce minibüs yerine çok ortaklı midibüs önerildi. Ancak Şoförler buna isyan ederek altın değerindeki tahditli plakalarından vazgeçmedi. Böylece dönüşüm, minibüslerin yenilenmesi biçiminde olacak. Akçaabat’ta ise şoför esnafı, altın değerindeki tahditli minibüs plakalarının kıymetini bilemedi. 12-14 ortaklı otobüsler ve 5-6 ortaklı midibüsleri tercih etti. Hem ellerindeki plakalar gidecek, hem minibüsleri hurdaya çıkacak hem de 12-14 kişilik otobüslere ortaklık için şimdilik 80’er bin lira para verecekler. Bu nasıl bir hesaptır!.. Nasıl bir dönüşümdür kimse bir şey anlamadı.

Trabzon’un iki ilçesinde yaşanan dönüşümü kısaca ele aldıktan sonra tekrar konumuza dönelim. Konu, bir ziyaret sonrası söylenenlerle alakalı… CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun Şoförler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta’yı ziyareti sonrası yapılan açıklamaya özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Başkan Hacısalihoğlu şu açıklamayı yaptı: “Dolmuş dönüşümünü önemsiyoruz. Bu şartlarda dönüşüm zor gibi… Araçların yenilenmesi için devletten uzun vadeli ve gerekirse faizsiz… Olacaksa da düşük faizli kredi beklentileri var. Bununla ilgili de Berat Beyle görüşmüşler. Bir kolaylık sağlayacağını söylemiş. Beklemedeler. Mart ayına kadar umarım talepleri karşılanır ve dönüşüm gerçekleşir.”

Sizin de anladığınız gibi dönüşüm için şoförlere, faizsiz veya düşük faizli özel bir kredi alınması bağlamında Bakan Berat Albayrak’la görüşüldüğü!... Bakanın ‘Kolaylık’ sağlama sözü verdiği!... Şoför esnafının da beklemeye geçtiği kaydediliyor. Bu olay gerçek ise böyle satır aralarına sığmayacak bir öneme haizdir ve kamuoyuna manşetten duyurulmalıydı. Berat Bakan’ın Trabzon’daki dolmuşlara faizsiz veya özel kredi sözü, sıradan bir sohbet konusunun çok çok ötesindeydi. Hem kamuoyunu doğru bilgilendirmek hem de haksız tartışmaların önünü kesmek için önce Şoförler Odası Başkanı Hakan Usta’yı aradık. Kendilerine Berat Bakanla kredi meselesini görüşüp görüşemediklerini sorduk. “Hayır görüşmedik. Trabzon’a geldiklerinde kendilerine talebimizle ilgili bir dosya sunduk. O kadar” cevabını verdi. Bunun üzerine CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nu aradık. Şunları söyledik… “Sayın Başkan… Siz dolmuş dönüşümü için Bakan Sayın Berat Albayrak’ın faizsiz veya çok düşük faizli kredi sözü verdiğini ve Şoför Esnafının bu krediyi beklediğini açıklıyorsunuz. Mart ayına kadar da sonuçlanmasının beklendiğini ifade ediyorsunuz. Yarın mart ayı gelince ve ortada kredi falan olmayınca çıkıp Bakan Albayrak’ı verdiği sözde durmamakla suçlayacaksınız. Halbuki Bakan Bey böyle bir söz vermedi.” dedik. Başkan Hacısalihoğlu açıklamalarını Şoförler Odası Başkanı Usta’nın ziyarette söylemleri üzerine yaptığını belirterek “Tabi olarak mart ayına kadar bu kredi verilmezse verilen sözün yerine getirilmesi gerektiğini hatırlatacağız. Bana anlatılanlardan hareketle o açıklamaları yaptım.” dedi.

Olmayan, sözü verilmeyen ve verilmesi de mümkün görünmeyen ‘Şoföre özel kredi’ konusunda oluşturulmak istenen algıyı görüyor musunuz?

Büyükşehir Belediye Başkanımız Dolmuş Dönüşümünü mega projesi ilan ettikten sonra tam 7 kez dile getirdi. Lakin gerçekleşmesi ve sorumluluğu konusunda ise topu ya Şoförler Odasına veya kooperatife attı. Onlar yapacak başkan övünecek.

Halbuki iktidarda AK Parti… Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı bu krediyi kendisi aramalı, Berat Bakan’dan kendisi talepkâr olmalıdır. Kendi yapması gereken şeyi Odaya veya kooperatife havale edip “Dönüşümden geri adım yok” demekle olmaz. Üstelik yanlış bir algı üzerinden Bakan Albayrak’ın yıpratılabileceğini göre göre… Halbuki CHP İl Başkanı Hacısalihoğlu’nun açıklamalarını duyduğunda ilk rahatsız olan, proje sahibi Büyükşehir Belediye Başkanı olmalıydı. Şoförler Odası Başkanını arayıp “Kardeşim yanlış bir algı üzerinden Bakan Beyi neden hedef gösteriyorsun? 5 ay sonra ne olacak? Buna hakkınız yok” demeli ve uyarmalıydı.

Dolmuş dönüşümünün hedefi beklenen değil (!), beklenmeyen bir kredinin hedefine Bakan Albayrak’ı oturtmak olmamalı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.