banner114
banner146

2022 yılı Trabzon’a yatırım açısından belki de son 20 yılın en fakir yılı olacak gibi. Zira Trabzon’un mega projelerinden ve beklentilerinden yalnızca Havalimanı işi yatırım programına alındı. Özellikle Yatırım Adası başta olmak üzere Güney Çevre Yolu ve diğer yatırımlarla ilgili pek iç açıcı tablo göremediğimizi söylemeliyiz.

Trabzon’un mega yatırım anlamında dört büyük beklentisi var. Yatırım Adası… Erzincan-Trabzon Demiryolu… Güney Çevre Yolu… Ve Havalimanı genişlemesi. Güney Çevre Yoluyla ilgili geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu; “Projesi devam ediyor. İnşallah birinci etaba başlayacağız” sözü verdi. Bu anlamda Mersin-Akçaabat arası 1. etap muhtemelen yıl içinde ek ödenekle başlayacak. Yine Bakan Karaismailoğlu tarafından Havalimanına başlama ödeneği konduğunu görüyoruz. Yeni Trabzon Havalimanı için 2022 yılı yatırım programına 40 milyonluk ödenek kondu. Yeni Havalimanı inşaatının 2025 yılında tamamlanması bekleniyor. Bu bağlamda Bakan Karaismailoğlu’nun Trabzon hassasiyetini biliyoruz. Bundan zerrece şüphemiz yok. Havalimanına ayırdığı ödenekten görüyoruz ki şartlar oluştuğunda ödenek ayrılıp programa alınıyor. Teşekkürü borç biliyoruz.

***

Trabzon kamuoyunun bu dönemde beklediği iki büyük yatırım var. Birincisi Yatırım Adası. İkincisi ise Tekstilkent. Yatırım Adası tam dokuz yıl önce bizzat Sayın Cumhurbaşkanı tarafından onay verilen ve dokuz yıldır altyapısı için çalışılan bir proje. Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yürütülen yatırımın projesi hazırlanarak bakanlığa sunuldu. Ancak 2022 yılı yatırım programına alınmadığını görüyoruz. Buna rağmen ek yatırım programına alınacağına inanıyoruz. Trabzon’dan alınıp Rize İyidere’ye kaydırılan Lojistik Merkez’in altyapısı için 350 milyon liralık bütçe ayrıldı. Ümit ediyoruz ki Trabzon’a üvey evlat muamelesi yapılmaz.

Tekstilklent için ise kimseden para pul istenmiyor. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından takip edilen proje için sadece bir genelgeye ihtiyaç var. Ancak ne yazık ki ve üstelik söz verilmesine rağmen bu genelge bir türlü çıkmadı. Bugünkü görülen tabloda 2022 yılı Trabzon’a yatırım açısından biraz fakir bir yıl olarak geçecek. Şayet Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Güney Çevre Yolunu da başlatmazsa Trabzon seçim sürecine yatırım tartışmalarıyla girecek demektir. Bize garip gelen şey işte bu noktada başlıyor. Biz yayın kuruluşları olarak bu tasayı, derdi çekiyoruz ama siyasetin umurunda bile değil!.. Daha vahim olanı milletvekilleri bunları yazdığımız için bize, dillendirdiği için de STK’lara sallama yapıyor. Halbuki insanlar her şeyi görüyor. Bu iddiamıza kendi bölgemizden örnek verelim. Bir zamanlar Trabzon’la yarışan Samsun Trabzon’u fersah fersah aştı. Şimdi Ordu, Trabzon’la yarışır hale geldi. Trabzon ise siyasetçisinin yatırımları dillendiren basına ve STK’lara kızdığı bir şehre döndü. Bunun sonucu bu şehirde göçün durmayacağı anlamına geliyor. Yani bu işten sonuç itibariyle olumsuz anlamda siyaset de etkileniyor.

***

Geçtiğimiz haftalarda AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Trabzon ziyaretinde basınla bir araya gelmişti. Basın toplantısında bir gazeteci Kurtulmuş’a Trabzon’un bekleyen mega yatırımlarını sormuştu. Numan Bey cevap olarak, “Şehrin ittifak ettiği projeler mutlaka hayat bulur. Önemli olan şehrin o projede ittifak etmesidir.” Demişti. Trabzon’da A’dan Z’ye… Siyasetten sivil toplum örgütlerine… Kanaat önderlerinden, sokaktaki bireylere… Ve yediden yetmişe herkes Yatırım Adasında, Güney Çevre Yolunda ve Tekstilkent beklentisinde ittifak etmiş durumda. En küçük bir itiraz söz konusu değil. Buna rağmen Yatırım Adası için dokuz yıldır Güney Çevre Yılı için ise tam yirmi beş yıldır bekliyoruz. Demek ki mesele şehrin ittifak etmesi meselesi değil. Mesele şehrin sahipsizliği meselesi.. Bunun için büyük bir siyasi güç mü lazım?  Bize göre bütün bunlar için büyük bir güç gerekmiyor. Güç, şehrin kendi dinamiklerinde...

AK Parti İl Başkanı irade koyabilse… Altı milletvekiliyle birlikte arkasına altı STK Başkanını da alıp ilgili bakanlıklara gidebilse… Aslında gitmesine de gerek yok. Bu ay sonu Sayın Cumhurbaşkanı Trabzon’a geliyor. Yanına altı STK Temsilcisini alıp Sayın Cumhurbaşkanına çıkıp durumu arz etse!.. Size göre Yatırım Adası ek bütçeye girer mi girmez mi? Bize göre girer. Size göre Tekstilkent üç günde biter mi bitmez mi? Bize göre biter. Hele hele Yatırım Adasının sahibi Sayın Cumhurbaşkanı iken. Hele hele STK’larımızdan birisi “Sayın Cumhurbaşkanımız, Trabzon’dan 5 milyar dolarlık ihracat rakamı istediniz. İlgili-ilgisiz çok sayıda vilayet Tekstilkentler kurdu. 5 milyar dolara ulaşmak için Trabzon’a da Tekstilkent kurmak istiyoruz. Yatırımcılarımız hazır. Para değil sadece düzenleme istiyoruz. Ayrıca Yatırım Adasının dolgusunun programa alınmasını istiyoruz.” dese, bize göre Sayın Cumhurbaşkanı tereddütsüz tamam diyecektir. Ancak mesele o STK’larla Cumhurbaşkanına çıkacak İl Başkanında!.. Partisinin divan toplantısında STK’ları eleştiren milletvekiline “Sen kimleri eleştiriyorsun?” diyemeyen bir il başkanı dileriz o  STK Temsilcilerine gidip milletvekili adına özür dileyip Trabzon için bir şeyler yapar. Doktorluk güzel meslek. Can kurtaran bir meslek. Tek farkı var. Hasta doktorun ayağına gelir. Trabzon hasta. Tıpkı bir insan gibi. Tek farkı doktoru ayağına bekliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TRABZON SEVDALISI 5 ay önce

Sayın Öztürk. Çok doğru yazdınız. Malesef AKP kurulduğundan buğün e Akpartide siyasi otorite olarak görev alanlar; (sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ın tüm pozitif ayrımcılık yapmasına rağmen ) il yönetiçileri bel. Başkn. Vekiller ve bskanlar tamamen vizyonsuz beçeriksiz birbiri pacasından çeken insanlar oldu. Bunların sayesinde bahsettiğiniz projeler durduruldu. S. Volkan Canalioğlu belediye başkanı, vekil secildi. Yapılan projelerle (beşirli toprak döküm sahası, kanuni bulv. Gibi projelerle) Trabzon tarihi yok edildi. Akyazı kompleksi TS elinden alındı. Şehir hastanesi çok yanlış yere yapılıyor. Kısaca ahvalimiz budur.