banner114
banner146

Dedi: Dodurga seçimlerini yorumlarken, “Muhalefet kazansaydı ölçü olurdu. Lakin iktidar kazandığı için ölçü sayılmaz.” dediniz. Burasını anlayamadık.

Dedim: Dodurga, Çankırı gibi muhafazakar bir kentte 1400 seçmen sayısı olan bir belde. Orada AK Parti hiçbir şekilde seçim kaybetmez. CHP ve İYİ Parti’nin aday çıkarmadığı beldede muhalefeti büyük oranda DEVA Partisi temsil etti denebilir. Ancak DEVA da olsa, AK Parti böyle bir belde seçimini asla kaybetmez. Etmedi de zaten.

Dedi: Neden kaybetmesin? İnsanlar pekala muhafazakar olan diğer partilerden birine gidebilirdi.

Dedim: Birincisi; muhafazakar olan partilerin hiçbirisi Türkiye genelinde AK Parti’nin rakibi değil. Ne Yeniden Refah ne de Saadet Partisi. Hal böyle olunca insanlar başka bir muhafazakar partiye gitmez. Gitmedi de zaten. İkincisi, acaba oraya kaç bakan gitti? Hangi sözler verildi? Nasıl yatırımlar gönderildi? İnsanlar bu siyasi ablukadan etkilenebilir. Etkilenmiştir de… Sonuçta, AK Parti karşısında gerçek bileşenler CHP ve İYİ Parti’dir. Her ikisi de Dodurga seçimine girmemiş, DEVA’yı izlemişler. Lakin Dodurga bize göre ölçü sayılmaz. Buna rağmen AK Parti kaybetseydi, seçime kadar tartışılır ve AK Parti’yi hayli zayıflatırdı.

Dedi: “Dodurga seçimini muhalefet kazansa ölçü olurdu.”  dediniz. Bu tezinizi neye dayandırıyorsunuz?

Dedim: Trabzon’dan örnek verelim. ANAVATAN Partisi’nin son dönemlerinde Trabzon’da iki belde de seçim yapıldı. Of/Balaban ve Şalpazarı/Geyikli… ANAP, bütün ağırlığını koymasına rağmen hem Balaban’ı hem de Geyikli’yi Refah Partisi’ne karşı kaybetti. Her iki beldenin seçmeni de muhafazakardı. Lakin ANAP’tan vazgeçip REFAH’a yöneldiler. Bu seçimler birer belde belediyesi seçimi olmasına rağmen Türkiye’nin gündemine oturdu. Nitekim bir süre sonra da Refah Partisi birinci çıktı. Dememiz o ki, Refah’ın o gün oluşturduğu potansiyeli bugünün muhalefeti oluşturamıyor. İş, küçük muhafazakar partilere bırakılıyor. Vatandaş ise o partileri AK Parti’ye rakip olarak görmüyor. Buradan bakarak Dodurga seçimlerini DEVA Partisi’nin kazandığını düşününüz!.. Koparılacak fırtına AK Parti’yi sallardı. Muhalefet bunu sürekli dillendirir ve propaganda malzemesi yapardı. Ak Parti, Dodurga’yı kazanarak yalnızca bu propagandanın önüne geçmiştir. Kendisi için ortada yapılabilecek bir propaganda zaten yoktur ve yapmamıştır.

Dedi: Bir önceki seçimlerde (2018) muhalefet yüzde 40 düzeyindeydi. Bu oylar nereye gitti?
Dedim: Burası küçük bir belde. Bunca Bakan ziyareti ve yatırıma siyaset direnemez. Komşuluk hukuku ve belediyenin kazanımları öne çıkar. Bu bakımdan Dodurga ölçü olmaz.

Dedi: Trabzon’dan örnek verirken Balaban ve Geyikli örneklerinde o insanlar belde çıkarlarını önemsemedikleri için mi iktidara yüz çevirip muhalefetteki Refah’a gittiler? Buna ne diyorsunuz?

Dedim: O insanlar muhafazakardı ve fikirsel dönüşüm söz konusu. Refah iktidara yürüyordu, onu işaret ettiler. Halbuki Dodurga’daki muhafazakar muhalefetin hiçbirinin iktidara yürüme gibi bir durumu yok. Dolayısıyla insanlar yerlerini terk etmediler. Aynı noktadayız. Dodurga hem iktidar hem de muhalefet için ölçü değildir ve olamaz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.