banner114
banner146

Tv ve sanal oyunların toplum üzerinde etkisinin geleceğe yansıyacak noktaları. Öncelikle gençlerin bariz etkilendiği ve hatta bire bir yaşamlarına kattıkları izlenimleri.

Yirmi yaşına gelmiş ve hatta geçmiş olanlar dahi çok açık bir şekilde izledikleri filmlerden ve oynadıkları sanal oyunlardan etkilenmekten öte yaşam tarzı olarak benimsemekteler.

Aile ve çevrelerinden hiçbir şey almadıkları gibi hiçbir yaşam da onlara rol model olmamakta. Onlar izledikleri vurdu kırdı, aldı götürdü filmleri ile yoğrulmakta.

Çocuklarımız bizim yaşadıklarımızı yaşamasın, çektiğimiz zorlukları çekmesin diye birçok duruma müdahale etmeyerek büyüten anne babalar. Gün gelip çattığında ve yaş on beşleri aşmaya başladığında sorunlar da kendini göstermeye başlamakta.

Anne babalar hal ve hareketleri yadırgayıp eyvah derken. Çocuklarda özellikle anne ve babalarına ön yargılı bakmakta. Daha çok eleştirmekte ve hatta hiç beğenmeyip önemsememekte. Ekonomik bağımsızlıklarını kazanma şansları yüksek olduğundan artık erken yaşlarda aileden uzak kalmakta.

Aileden uzak kalma süreleri arttıkça dizi ve filmlerin etkisi gittikçe artarak geçmişte “Bizans oyunları” olarak bildiğimiz türlü numara ve türlü tuzakları bizzat çevrelerine uygulamaya başlamakta.

Günümüzde yeterince eğitim alamayan ve öğretimden de nasipsiz kalan gelecek heba olmakta. Bir yanda günün teknolojik yaşamına bağımlı diğer bir yanda ise eğitimsiz bir nesil oluşmakta.

Saygı ve sevgiden yoksun bir o kadarda kendine değer verilmesini bekleyen, iç dünyasını ve düşüncelerini, özel isteklerini sizin anlayıp karşılamanızı isteyen bir gelecek. Siz eğer bunları görmez ve farkına varmaz iseniz o sizinle arasına bir havalandırma koridoru, hava alma, dinlenme bahçesi koyarak. Sizi o bahçeden öteye geçirmez. Sizi orada türlü söz ve düşünceler ile oyalar ve diğer yanda dilediği bir yaşama hazırlık yapmaya çalışır.

Yaşamın gerçeklerinden dilediğince haberdar olur ve etki gördükçe savunma mekanizmasını oluşturur. Toplum varlığına karşı asla tavizi yoktur. Olsa da göstermelik bir taviz olur. O anı geçene kadar sabırla aşar ve yine bildiği yoldan devam eder.

Onlar için sizin ne çektikleriniz ne yaşadıklarınız ve neleri kazanıp kaybettikleriniz önemli değildir. Olsanız da olur olmasanız da olur.

Eğer maddi olarak ve iş olarak size bağımlı kalmak zorunda olursalar. Tıpkı askerlik gibi o durumun biteceğin zamanı hesaplayarak gün sayarlar. Biteceği günü iple çekerler; Onların düşüncelerinde kendilerinden tecrübeli birini arkadaş adı altında yegâne karar verici olarak seçerler. O onların ablası ya da ağabeyidir.  O ne derse odur ve  her sıkıntıda mutlaka gösterdiği yol izlenir.

Bu tipler de kendilerini genç toplumun yönlendiricisi gelecekte kendine yardımcı olarak hazırlarlar. Çünkü onlar çalışmayı sevmeyen, emir vermeye aşırı özenen, arzu içinde olanlardır. Açıkça kimsenin parasına dokunmaz almak için mutlaka bir altyapısı ve bir kılıfı vardır. Daima haklıdırlar ve daima doğruyu onlar bilirler.

Bal alamadıkları çiçeklere asla konmazlar ve o çiçeğin yok olması için ellerinden geleni yaparlar. Kendilerine hedefe ulaşma yolu açmakta mahirdirler. Teknolojiyi ve film ile dizileri katmer katmer izleyip tam detaylı analiz ederler ve himayelerine aldıkları gençlere hangi görevi vereceklerini belirlerler.

Ve izlediklerinden tam yol çıkarıp yürümekte zorlanan, bocalayan gençleri daha detaylı öğreterek ne yapacaklarını derinlemesine öğretirler. Bu tür ortamların çok olduğu ve günümüzde neredeyse bütün gençlerin bu şekilde gruplaştığı görülmektedir. Film-dizi ve sanal örgütlü gençler yarınlarını kendi düşüncelerinde yaşamak için ön hazırlıklarını yapmaktalar. Onlar için hedef rahat yaşam ve kolay para kazanmak vardır. Aile daima ikinci plandadır. Görünürde her ne kadar aile önde olursa da gerçekte izlenen ve benimsenen filmler, diler ve oyunlar vardır.

Geleceğin daha verimli olması için gençlerin yaşam çizgilerinde dokunmalı ve en önemlisi. Dizi eğitimi değil gerçek eğitim ile öğretim sunulmalıdır gençlerimize.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.