banner114

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon ziyaretini, ‘Teşekkürler Erdoğan’ başlığıyla yorumladık. Benzer teşekkürü dün TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu da yaptı. Yatırım Adası’nın son imzası ve aynı süreçte Trabzon’un ‘Cazibe Merkezi iller’ kapsamına alınması hakikaten ayrıcalıktı.

Arsin Yatırım Adası tam 9 yıldır konuştuğumuz ve artık yapım aşamasına geldiğimiz bir yatırım. Projenin itici gücü Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası… Proje Trabzon’u Türkiye’nin orta ve ileri teknoloji üretim merkezlerinden birisi yapacak. İlk etapta 5-7 bin kişi istihdam yapılacak. Bunların arasında çok sayıda mühendis olacak. Trabzon bir anlamda yeni bir beyin göçü alacak.

Trabzon Yatırım Adası’na yeterli başvuru olacak mı? TTSO Başkanı Hacısalihoğlu hiçbir endişe taşımıyor. Hele hele Trabzon ‘Cazibe Merkezleri’ programına alınınca ve iş dünyasına yeni ve çok önemli avantajlar sununca Yatırım Adası’nın ilgi odağı olması bekleniyor.

***

Trabzon, turizmle hayat bulurken, yeni yeni turizm alanları ve Yatırım Adası ile yükselişe geçecek. Hele hele Yatırım Adası’nın Orta ve İleri teknoloji Üretim Merkezine dönüşecek olması Trabzon’u aynı zamanda dünya çapında bir ticaret merkezi konumuna taşıyabilir. Bir yandan Turizm Merkezi Trabzon, diğer yanda orta ve ileri teknoloji üreten iller arasındaki Trabzon… Bir şey daha var… Sağlık Merkezi Trabzon…

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon müjdeleri arasında Şehir Hastanesi de vardı. Projede hiçbir aksama olmadan Şehir Hastanesi gerçekleşecek. Bununla birlikte Trabzon hem bir Sağlık Merkezi konumunu kazanacak hem Sağlık Turizmi açısından avantajlı hale gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi, ‘Şehir Hastanesi Trabzon’a çok şey katacaktır’

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinde öne çıkan hususlardan bir diğeri ise Erikbeli Turizm Tesislerinin açılışının yapılmasıydı. Cumhurbaşkanı’nın Trabzon açılış programını da alt-üst eden bu ziyaret, hem Trabzon hem yatırımcı açısından çok önemliydi. Ziyaret Sayın Cumhurbaşkanı’nın bölge turizmine verdiği değeri gösterdi. Onca zahmeti göze alarak muhteşem tesisleri yerinde gözlemledi. Zaten bu ziyaret sonrası kullandığı; ‘Bizler sadece Halk Bankası olarak değil, bakanlıklar olarak da sizlere elimizden gelen desteği vereceğiz’ ifadeleri ziyaretin amacına ulaştığını gösterdi. Tesislerin acilen bir Heliport’a ihtiyacı var gibi. İşadamı Atilla Ataman’ın en kısa sürede bu eksikliği gidereceği muhakkaktır.

***

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Erikbeli Tesislerini tavsiye etmek ve açılış istemek bu kent adına büyük bir kazanımdır. Lakin bir yanda bu hassasiyet taşınırken diğer yanda şehrin göbeğinde fiziki mekanlarını tamamlayıp fakülte bekleyen Avrasya’ya yapılan da haksızlıktır. Erikbeli Turizm Tesisleri’ne nasıl ‘Kentin kazanımı’ açısından bakıyorsak Avrasya’nın beklentilerine de aynı pencereden bakıyoruz. Birine desteği nasıl alkışlıyorsak diğerine kösteği de reddediyoruz.

Devletten 1 lira kredi almadan… Devlet arazisini kiralamadan milyonlarca liralık yatırım yapacaksınız… İstihdama ve ekonomiye katkı sağlayacaksınız ama devlet dönüp bakmayacak!..

Niçin bakmayacak? Siyaset öyle istediği için!.. Peki bu şehirde veya ülkede siyaset insanlar için değil mi? Kentlerin kalkınması için değil mi? Bu nasıl bir anlayıştır? Trabzon’da iktidar gücünü elinde bulunduran siyasilerden hiçbiri ‘Sayın Cumhurbaşkanımız. Şurada yolunuzun üzerinde binaları tamamlanmış üç bin öğrenci kapasiteli üniversite binaları fakülte bekliyor. Bir uğrasak!..’ diyemedi mi?

Tonya Erikbeli’ne Cumhurbaşkanını götüren iradeye teşekkür ediyoruz. Lakin aynı irade, yol üzerindeki diğer yatırımı da görmeliydi.

Bu irade geleceğin beklenen Trabzon’unu başarıya taşıyamaz. Şehrin ve bölgenin kazanımları siyasilerin yatırımcılarla olan ilişkilerine endekslenemez. İlişkiler kent ve insan endeksli olmalıdır.
Her şey güzeldi lakin bu ayrımcılık içimize sinmedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 8 ay önce

haklısınız. keşke şehrin kanaat önderleri bu konuda bir şeyler yapsa ama trabzon'un birçok sorununda olduğu gibi konuşması gerekenler sessiz kalmayı tercih ediyorlar gibi görünüyor. güzel gelişmeler elbette mutluluk verici ancak bu gelişmelerde geç kalındığı gerçeği de değişmiyor. trabzon'un artık hiçbir yatırım için geç kalmadan var gücüyle ileri giderek durgun geçen yılları telafi etmesi gerekmektedir.

Avatar
Hasan 8 ay önce

Sayın Ali bey ali kardeşim yazdığınız makaleleri ve o güzel yorumlarınızı titizlikle takip ediyorum. Olaylara objektif olarak bakışınızdan ve kaydadeğer konuları ele alıp bunları kamuoyuyla paylaştığınızdan dolayı sizi kutluyorum ve saygılarımı sunuyorum. Kolay gelsin.

Avatar
ortahisarlı 8 ay önce

ali bey trabzon milli eğitimde yapılan haksız müdür atamalarını yazın.milli eğitim müdürlüğünün kapattığı çamlıktaki engelliler okulundaki istismarı yazın.

banner108