banner114

             Bir tür gripal enfeksiyona neden olan coronavirüs vakaları ülkelere yayılmaya devam ediyor. Çin’den sonra Güney Kore, İran ve İtalya virüsün salgın haline dönüştüğü ülkeler olarak öne çıktı. Bununla birlikte Amerika’dan Almanya’ya Fransa’ya kadar birçok ülkede yeni vakalar görülmeye devam ediyor. Bilim insanları hastalığı tanılama, tedavi etme, aşı ve ilaç geliştirme gibi çalışmalarını sürdürüyor. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere ülkelerin hükümetleri ve Sağlık Bakanlıkları hastalıkla ilgili tedbirler almaya devam ediyor. Son günlerde, Çin yeni vaka sayılarını, taburcu sayılarını vererek hastalığı kontrol altına aldığı yönünde bir görüntü veriyor.

            Sağlık Bakanlığının bilgilendirme açıklamalarına göre; Coronavirüs hayvanlarda ve insanlarda görülebilen bir virüs ailesi, hastalığın ilk ortaya çıktığı yer Çin’in Wuhan kentinde bir balık ve yabani hayvan pazarı bölgesi. Bu nedenle hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülüyor. Fakat kesin bir bilgi yok. Hastalık, ağır seyreden bir solunum yolu enfeksiyonu. Virüs bulaştıktan on dört gün sonra hastalık görünür hale geliyor. Bu süreçte akciğerlere yerleşip o bölgeye zarar veriyor. Özellikle vakaların yaşandığı bölgelerden gelen kişilerin on dört gün gözetim altında kalması ve diğer insanlarla temas etmemesi hastalığın ülkemize ve bölgemize yayılmamasını önlemek için önemli. Hastalık yaşlı ve kronik hastalığı olanlar açısından daha riskli olmakla beraber ölüm oranları diğer grip türlerinden farklı değil. Yalnız yayılma hızı diğer virüslere göre çok daha fazla olduğundan risk artıyor.

            Sağlık Bakanlığı oluşturduğu bilim kuruluyla baştan beri hastalığı yakından takip ediyor. Aynı zamanda hastalığın olduğu bölgelerdeki vatandaşlarımıza sahip çıkarak, başarılı operasyonlarla kontrollü bir şekilde ülkemize getirdi. Virüs bulaşmamış Avrupa’daki altı ülkeden biri olarak görülüyoruz. Bu başarısından dolayı başta Sağlık Bakanımız olmak üzere bütün yetkilileri tebrik ediyoruz. Bu başarının altında yatan şeyin bilim insanları ile istişare ederek olayı yönetmek olduğu açık bir şekilde görülüyor. Sağlık alanında üretilecek diğer politikalar ve sağlık sorunlarının çözümünde bilim insanlarıyla istişare içerisinde olmanın sağlayacağı faydalara göstermesi açısından bu durum güzel bir örnek.

Olayın ekonomi ve siyasal savaşlar açısından değerlendirilmesi çok daha farklı bir manzaraya işaret ediyor. Coronavirüs Çin’in ekonomisini, İran’ın siyasetini vurmuş görülüyor. Çin büyük bir ekonomik darbe almış durumda, birçok üretici Çin’de üretime devam etmeyi sorgular duruma geldi. İran’da ise rejimin kalbi Kum kenti ve üst düzey yetkililer coronavirüsün hedefi oldu. Bu görüntüler akıllarda spekülatif yorumlara yer açıyor.

            Olayın bir de medya veya internet, diğer bir deyişle “ medya psikolojisi”  boyutu var. Bir olayın medyada veriliş biçimi, sayısı ve süresi toplum psikolojisinde gerçek olaydan çok daha fazla ve farklı etki edebilmekte ve toplumu farklı mecralara yönlendirmektedir. Arka arkaya televizyon ekranları, sosyal medya mecraları ve internet ağı üzerinden toplumun üzerine yağan coronavirüs haberleri, resimleri, açıklamaları insanların üzerinde çok ciddi olumsuz bir psikoloji oluşturdu. Adeta coronavirüs internet ve medya üzerinden herkese bir şekilde bulaştı. Birçok birey kendinden çok uzak olan bir hastalık tehdidinden dolayı günlük hayatında sınırlamalara gidiyor. Uykuları kaçıyor. Stok alış-verişler yapıp, maskelere sığınıyor.

            Elbette uzak bir tehlikeden haberdar olmak, yakın bir tehlikeye karşı tedbir almak ve bütün insanlığın selameti için dua etmek çok güzeldir. Fakat uzağı medya ve internet aynalarıyla yakına, evin içine, beynimizin kıvrımlarına taşıdığımızda paranoyak bir durumla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz hale gelebilir. Medyanın üzerimizde oluşturduğu bu olumsuz psikoloji bizleri en azından ruhsal sıkıntılara sokmaktadır. Evet, hastalık var. Dünyada yayılıyor, Ülkemize de gelebilir. Hastalık hakkında bilgi edinmek normal, paniğe kapılmak doğru değildir. Her kişinin bu gün ölme ihtimali coronavirüsün bulaşma ihtimalinden çok daha fazladır. Bu durumda mantıken coronavirüsten çok daha fazla insanlar ölme ihtimalini düşünüp güzel davranışlarını artırmalı ve kötülüklerden vazgeçmelidir.

Isınan havalar coronavirüsle mücadeleye destek verecek, bizi ve insanlığı bu hastalığın ve medya psikolojisinin pençesinden kurtaracak gibi görünüyor.

Doç. Dr. Sedat Bostan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.