banner114

İnsanoğlunun tehdit eden en önemli doğal felaketlerden biride salgın hastalıklardır. İnsanın bağışıklık sistemi tanımadığı mikroorganizmalara karşı savunmasız kalmaktadır. Bir toplulukta veya canlı türünde hayatın bir parçası haline gelmiş olan bir mikroorganizma başka bir topluma bulaştığında veya bir canlı türünden bir şekilde insana geçtiğinde ölüm makinasına dönüşebilmektedir.

Bulaşıcı hastalık salgınları geçtikleri bölgeleri harabeye dönüştürür. Bu salgınlar, insanların hayatlarını tehdit ettiği gibi sosyal yaşamlarını ve ekonomilerini de tehdit eder. Bulaşıcı hastalıklarda bir afet türü olarak kabul edilir. Globalleşen dünyada dünyanın her hangi bir yerinde ortaya çıkan bir sorun kısa sürede bütün dünyayı etkisi altına alabilir. Aşağıdaki olaylar bunun örnekleridir. 

Dünyada bilinen en eski bulaşıcı hastalık salgını veba hastalığıdır. Veba hastalığının Çin ve Orta Asya’dan ticaret gemileriyle Avrupa’ya ulaştığı düşünülür. Avrupa’da veba salgınlarından milyonlarca kişi ölmüştür. Bunlardan ilki MÖ 400’lü yıllarda Antik Yunan’da Atina görülen salgındır. Veba Ortaçağ boyunca Avrupa’da ölümün adı olmuştur. İki yüz milyondan fazla insanın veba nedeniyle öldüğü tahmin edilir. Avrupa’nın nerdeyse her şehrinin merkezinde, şehir vebadan korunsun diye, bir veba anıtı bulunmaktadır.  Veba, kara ölümdür. Veba, 1855’li yıllarda Çin’de tekrar kendini göstermiştir. Yaklaşık 12 milyon insanın öldüğü salgın Avrupa’daki Jüstinyen ve Kara vebadan sonra üçüncü büyük veba salgını olarak tarihe geçmiştir.

Avrupalı yenidünyayı keşfedip Amerika’ya yolculuk etmeye başladığında çiçek, suçiçeği, kızamık, tifüs gibi kendi hastalıklarıyla Amerikan yerlilerini kısa sürede öldürmüştür. Bu hastalıklarla tanışmamış olan yerliler için beyaz adamın gelmesi, sadece beyaz sömürünün değil beyaz ölümün de gelmesi olmuştur. Koca kıtanın sahipleri kızıl benizliler hastalıklar, sömürü ve zulümler sonrasında koruma kamplarında numunelik insanlara dönüşmüşlerdir.

Kolera diğer bir salgın hastalığın adıdır. İçme ve kullanma sularına hela sularının karışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Yedi büyük kolera salgını söz konudur. 1817 yılında Asya’da başlayıp Ortadoğu, Afrika ve Akdeniz kıyılarına kadar ulaşan salgında yüz binin üzerinde insanın öldüğü tahmin edilmektedir. Büyük kolera salgınları bir şekilde dünyanın bütün bölgelerini gezmiştir. En son 1961 yılında Endonozya’da yedinci büyük kolera salgını görülmüştür. Yedi büyük kolera salgınında dört milyonun üzerinde insan öldüğü hesaplanmaktadır.

Virüslerin neden olduğu hastalıklar son yüzyılın önemli salgınlarıdır. Grip türleri ve HIV…  1889-90 Rus gribi, 1918-20 İspanyol gribi, 1957-58 Asya gribi, 1968-69 Hong-Kong gribi, 2002-2003 SARS gribi, 2009 Domuz gribi ve HIV yani AIDS yaklaşık 65 milyon ölüm…

Şimdi yine Çin kaynaklı Corona Virüsle karşı karşıyayız. Resmi kaynaklar ölü sayısını üç basamaklı hanelerde tutmaya çalışıyor olsa da informal kaynaklar ölü sayısının söylenenden çok daha fazla olduğunu ifade ediyor. Virüs bir şekilde birçok ülkeye yayılmış durumda, aşı geliştirmeye yönelik çalışmalar hızla devam ediyor.

Corono Virüsün nasıl ortaya çıktığı tartışma konusu, hayvandan (yarasa) insana geçtiği söylendiği gibi laboratuvarın eseri olduğu da ileri sürülüyor. Bu tartışmalar daha önceki viral enfeksiyonlar içinde söz konusuydu.

Biyolojik saldırı düşüncesi insanı ürpertiyor. Bilim ve teknolojinin insanın aleyhine kullanılması ve yüzlerce masuma kıyılması kabul edilemez olsa dahi insanın, iyilerin iyisi olduğu gibi kötülerin kötüsü de olduğu gerçeği her şeyi mümkün kılıyor. Kader bazen masumun duasını kabul ediyor, bazen de insanı kendi yanlışlarında boğuyor.

Gerekli bütün maddi-manevi önlemleri alarak afetlerden olduğu gibi hastalıklardan korunmaya çalışmalıyız. Duanın makbulü tedbirle birlikte olanıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.