banner114

Toplum ahlakı bozulmuş ise ev, okul, sokak ve iş ahlakını ayakta tutmak zordur. Toplum genel anlamda yanlışları sahiplenerek doğru diye savunursa. Düzen içinde güzeli, doğruyu onaylayan değerler artık onlar yanlış diyorsa.

O davranış ve düşünceleri bize yanlış anlattılar aslında öyle değil o dinimizde de öyle değil deniliyorsa, bir yerlere dokunanlar var. Bir yerlerden nemalanmak, çıkar sağlamak, yaşamına kolaylıklar sağlamak için o çemberin içinde olanlar etrafına hiç güzelliklerle bakmazlar.

Onlar daima topluma zehir akıtırlar, güzeli çirkin, çirkini güzel yaparlar. Her fırsatı ince ayrıntısı ile değerlendirirler. Evlerinde samimi oldukları, düşünce ortağı, çıkar ortağı oldukları yerde yalnız orada kaldıklarında ise bütün doğrular yerini bulur.

Çocuktan, mahalleden, kalabalık sohbetten haberi alırsınız. Oradaki konuşmalarda doğrular ortaya konur ve değişmez kural olur.

Kendilerini bu yolda her an çıkar peşinde görenler ve kendilerini akıllı sanıp, onları dinlediğini sandıkları kesimi değişime uğratmak, bu değişimlerden çıkar sağlamak, maddi, manevi ve siyasi ideallerine her adımda yaklaştıklarını sanırlar.

Rızık Allah’tandır, herkes aynı meslekten olsa dahi mutlaka farklı kazanç sağlarlar. Farklı takdir alırlar, bunu fark edemeyenler, kendini büyük beyin sanıp reelde küçük beyinlerdir. Her gün her fırsatta bu yanlış çalışmalarına devam ederler.

Topluma düzenli şekilde yanlışı aşılarlar. Ve mutlaka takiplerini de yaparlar, arada bire bir de yoklama çekerler. Fakat her seferinde onların kafası karışır ve uyum içinde oldukları yandaşlarını da bu durum içine çekip kısa ve orta vadede yine başa dönerler.

Ellerinde kalan sadece maddi çıkarlarının aritmetiğidir. Onun da bilinçli mi bilinçsiz mi bilinmez? Belki de “Allah dünyalık isteyene dünyalığını verir” noktasındandır. Buda ahretlerini dünyada kaldıkları sürece tüketildiği ve cehennemin efendisi olacaklarının hazırlığıdır.

Oysa toplumu zehirleyen bu zihniyetler kendilerini, geleceklerini zehirlediklerinin farkında değillerdir. Kimse kimsenin bireysel geleceğine hükmedemez. Ancak olumlu, olumsuz etkide bulunur. Doğru eğitilen, öğretilen bireyler eninde sonunda doğruyu bulacaklardır.

Her kafa karışımında bu olumsuz halkadan mutlaka birileri ders alıp doğrudan yana tercihini kullanmaktadır. Bu yanlış oluşumun yanında, dostluk, kardeşlik ve arkadaşlık adına duruyor olsa da o yanlış düşünce girdabına düşmez, hatta her yeni kurbanı uyarır, ara, araaaa da genel olarak uyarısını yapar.

Kendini akıllı sanıp da toplum içinde olumsuz yaygarada bulunanlar daima kaybeden ve kaybettikçe köpük gibi su yüzünde gezenlerdir.

Onların işleri doğru gitse de yaşadıkları sıkıntılar hep olağanüstüdür. Yine de ders almaz bu durumu da çıkar fetvalarına eklerler. Onlar bir zaman iktidarlı ve bir zaman muhalefetidirler. Eğer bilgi sahibi olup da övgü ve yergilerini irdelerseniz bütün numaralarını görmüş olursunuz.

Ahlak aile içinde temellerini atar ve toplum içinde büyümesini yaparken. Her türlü olumsuzluklara rağmen kişi her şekilde özüne döner ve mutlaka özünü yaşar.

Bu noktayı bulmak ve en az hasarla yanlıştan dönmek bilgi, tecrübe, beceri ve çalışmayı ister. Kişi bunları gerektiği gibi yapmış olursa. Kazancını helal edip, kazandığına rıza gelirse. Kazandığı gerçekten çalıştığına karşılık değilse de mutlaka bir sebebi olduğunu bilmeli ve daima şükretmesini bilmelidir.

Şükür gönülden geldikçe yanlışlar azalır, yanlışlar azaldıkça doğrular çoğalır. Doğru ve güzelin olduğu yerde GÜZEL AHLAK daima hüküm sürer. Riya ne dinde ne de toplumda kabul görmemiştir. Bu denli hesaplarda olanlar ancak iki yüzlü kişilerdir. Onlar güzel ahlak ve toplum ahlakından bihaberdirler.

AHLAKI GÜZEL OLAN TOPLUMLAR DAİMA VATANI, MİLLETİ, BAYRAĞI VE KAZANÇLARINDA İKTİDARDIRLAR.

Selam, saygı ve sevgi ile..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.