banner114
banner146

Büyükşehir Belediyesinin yönetim ve icraatları hemen her alanda tartışma konusu oluyor. Yaşadığımız kenti emanet ettiğimiz bu kadroların yaptıkları ve yapamadıklarına günebakış olarak ayna tutuyoruz. Ancak ne gariptir ki aynanın arkasında kalanlar tuttuğumuz aynadan rahatsız oluyorlar. Hep aynı soruyu soruyorlar? “Neden yalnız siz yazıyorsunuz? ”.. Aslında sorulması gereken soru farklı? Neden diğerleri yazmıyor? Cevabı ise kısa ve net: “Kentin ve toplumun çıkarlarını kendi çıkarlarımızın önüne koymadığımız için Büyükşehirin doğrusuna ‘doğru’ yanlışına ‘yanlış’ diyoruz. Diğerleri ise reklam ve ilan aldıkları için yazmıyor veya yazamıyorlar. Hepsi bu kadar.”

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, gönül belediyeciliğinden pek hoşlanmıyor. Normal karşılıyoruz zira valilerin yetişme tarzı biraz daha farklı... Gönül adamından çok, devlet adamı tarz... Zorluoğlu, meclis toplantılarında da pek görünmüyor. Bu görünmeme hali, Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu tarafından gündeme getirildi. Bakın Zorluoğlu ile Çakıroğlu’nun bu konudaki diyaloğu nasıl gelişti?

Çakıroğlu: “Bütçede, performansta, kesin hesapta yaptığınız ve yapacağınız her şeyi sunması gereken kişi olarak şahsınızı burada görmek istiyoruz. Bu konularda samimi düşüncelerinizi duymak istiyoruz. Biz de samimi düşüncelerimizi söylemek istiyoruz. Bu konularda meclise devamlılığınızı yeterli bulmuyoruz.”

Zorluoğlu: “Tüm meclis toplantılarında olmak istiyorum. Ama zaman zaman il içi zaman zaman da il dışı toplantılar oluyor. Kanun bunun için 2 adet meclis başkan vekili öngördü. Bizim olmadığımız zamanlarda arkadaşlarımızın başkanlık etmesi devam edecektir”

Başkan olarak meclise en az devam eden Zorluoğlu’nun meclise devam konusu, şimdiye kadar ilk kez tartışılıyor. Bugüne kadar hiçbir başkan meclis toplantılarına katılmama konusunda eleştirilmemişti. Aslında Belediye Başkanlarının meclis toplantılarına katılması, o meclise karşı duydukları hissiyatla alakalıdır. Şehrin sorunlarına duydukları hassasiyetle alakalıdır. Bunun cevabı da “Benim toplantılarım ve görüşmelerim oluyor. Onun için katılamıyorum.” değildir. Bu cevap katılmama iradesini süslemekten ibarettir.

***

Çakıroğlu, kent sorunlarında kılı kırk yaran bir meclis üyesi. Halkın parasını sıkı takip eden bir ilkesi var. Ganita projesini gündeme getirerek bir itirazını daha dillendiriyor. Bakalım neler diyor: “Ganita Projesi 3 yılda tamamlandığı düşünülürse 70 milyonu bulacak bir proje... Su fıskiyeleri ve aydınlatma için harcanacak paranın yüksek olduğunu düşünüyorum” Konuşmasının tamamında Zorluoğlu bu konuda Çakıroğlu’na her hangi bir cevap vermiyor.

***

Çakıroğlu-Zorluoğlu diyaloğu bu aşamadan sonra üçlü diyaloğa dönüşüyor. Meclis Başkan Vekili Atilla Ataman Çakıroğlu’nun söylemlerinden rahatsız oluyor. Davut Çakıroğlu’nun bağımsız üyeliğini sorgulayan tuhaf bir yol izliyor. Bakınız devreye giren Atilla Ataman neler diyor: “Bağımsız meclis üyesi olarak kimi temsil ettiğiniz konusunda istifa etmeniz gerektiğini düşünüyorum” Çakıroğlu cevap veriyor: “Benim bağımsız üye olarak burada oturmamda kanunen hiçbir sıkıntı yok. Bu meclisteki tek bağımsız meclis üyesi ben değilim. Buradaki bağımsız meclis üyelerinin sayısı bir parti grubu kadardır. Böyle bir tartışmanın benim üzerimden yapılmasını da doğru bulmuyorum” İşte tam bu sırada meclis toplantılarına yeterince katılmamak... Mecliste yeteri kadar kalmamakla eleştirilen Başkan Murat Zorluoğlu tekrar devreye giriyor. Çakıroğlu’na bir cevap veriyor ki evlere şenlik!.. Bakın neler söylüyor: “Siz nasıl bağımsız meclis üyesi olduğunuzun kanunen sorun olmadığını söylüyorsunuz, sonuna kadar katılıyoruz. Başkan Vekilinin de bu meclise başkanlık yapmasında kanunen bir sorun olmadığını söylemek istiyorum”

Dikkat ettiniz mi? Çakıroğlu’nun eleştirisi nasıl çarpıtılıyor!.. Davut Bey, “Meclis Başkan Vekilliği yasal değildir!..” demedi ki!.. “Sayın Başkan çok önemli gündemlerde sizi burada görmek ve düşüncelerinizi bilmek istiyoruz. Bu konularda meclise devamlılığınızı yeterli bulmuyoruz” dedi. Aldığı cevap: “Meclis Başkan vekilliği kanunidir!..”

Hiçbir eleştiriye tahammülü olmayan başkan işte böyle cevap verdi. Bir diyalogda gözlemliyoruz. Bizim Büyükşehir Belediyesi böyle yönetiliyor. Yazmayalım mı?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.