banner114

Karadeniz de mermer ve doğal taşların değerlendirilmesi ve işlenmesi. Son zamanlarda açılmakta olan işleme fabrika ve atölyeleri bölgemizde mermer ve doğal taş rezervlerinin varoluşunu yansıtmaktadır.

Aslında her taş işlenir ve her taşa bir şekil verilir. Önemli olan işlemesini ve şekil vermesini bilmekte. Bunu bilmek içinde yeterli olmaz.

Eğer bölgede bu mesleği edinmek istemeyen ya da edinmek isteyen fakat eğitimi yoksa. Kursları açılmıyor ve bu konuda var olan işyerlerinde bu işi bilen eleman yoksa üretim kaybı yüksektir.

Her yeni elemanın sektöre yeni kayıpları olacaktır. Her kayıp milli servet demektir. Ayrıca her kayıp üretim hevesini olumsuz etkiler.

Ülke geneline baktığımızda bütün sektörlerde aynı sorunu görmekteyiz. Alaylı ya da mektepli fark etmez. Bütün iş kollarında işin ehli ve eğitilmişi yoktur fakat mermer ve doğal taş sektöründe daha fazla sorun ve eksiklik vardır. Ayrıca halkımız doğal taş ve mermeri henüz bilmemekte.

Bildiğimiz doğal taş ve mermerler yıllarca bizlere mecburiyetten sunulan mermerlerdir. Oysa ülkemizin taşı toprağı altın dersek yeridir. Her taşı işlersek ve işleme şeklini bilirsek hem bize hem de ülkeye katkımız olur.

Fakat bizim için farklı yerden gelen cilalı ya da işlenmiş her doğal taş ya da mermer kıymetli. Kendi bölgemizde işlenen ya da işlenmesi için açılan işyerlerinde çalışmak demek. “taş” demektir. Taştan öteye geçip değer vererek ve önemseyerek, bir cam gibi, seramik gibi, cevher gibi değer veremedik.

İlk başta işlenmesine sonra da kullanmasına değer vermedikçe ülkeye katkısı ve rezervlerin hoyratça harcanması gelecek adına büyük bir kayıptır.

Çalışan olarak sektörde başlayan ya da çalışmakta olan gençlerimiz ve farklı yaşta çalışanlarımız. Değersiz çöpe atılan sadece en düzgün tarafı aranan bir kaya parçası olarak görmekte. Atıl bölümü kullanılacak bölümden daha çok yığıntılar oluşturmakta.

Oysa her parçası sınırsız kıymet taşıyan doğal kaynaklarımızın daha verimli ve daha bilgili kullanırsak. Sunumunu yaparken işlem esnasında kıymet vererek işlersek. Hem ürettiklerimiz ile övünç duyacağız hem de bireysel ve ulusal kazancımız artacaktır.

Sektörde fabrikadan atölyesine, rezervden çıkarmasından uygulamasına eğitimli, bilinçli usta bulmak çok zor. Bulunduğumuz noktadan ülke geneline bakarsak ülke genelinde de sektörün yetiştirdiği kalifiye eleman yok denecek kadar azdır.

Yetiştirip yarınlara bırakmak için bireysel bir çaba gösteren firmalarımız da çok başarılı bir sonuç almamaktadır. Bunun sebebi bizim gözlemlerimizde bu kişiler bir taşın çıkarılıp kesilmesi sonucunda kazanılanı hesap ederek. Sadece kazanılan tarafından bakarak işi öğrenme ve çalışma hevesini kaybetmektedir.

Bir işin giderini ve bir taşın da aslında bir elmas, bir yakut kadar kıymetli olabileceğini henüz öğrenemediğimizdendir. Aralarındaki fark ise sadece ayar ve karat farkıdır. Bunu öğrendiğimizde çok geç olmuş olabilir.

Toplum olarak ve daha da ağırlıklı bölge olarak bu sektörde işlenen ne varsa bizim için bağ, bahçede temizlenip çöp olarak atılan taş parçasından öteye geçememiş ve geçememektedir. Oysa o bahçemizden topladığımız taş parçaları büyüklüğünde kayalarında ihraç edildiğini ve birçok sektörde kullanıldığını henüz öğrenemedik. Onların kaç karat olacağını bizim verdiğimiz değer belirler.

Bizler elimizde olan değerlerin kıymetini bilmeden sadece adları ve dış görüntüleri ile değer verdiğimiz için dünya onlardan faydalanıp zirve yaptığında uyanmış oluyoruz. Bu uyanış ve alelacele dirilişimiz hiçbir zaman sonuç getirmemiş her zaman çıkış düdüğünden sonra çıkış yapıp heyecan içinde başlayıp finişe sonda nefes nefese gelmeyi bildik.

Gelin değerlerimize sahip çıkalım. Çevremizde bizim olan ne varsa onları yeniden irdeleyip yeniden işleme ve değerlerine değer katacak nezaketi gösterelim. Bizden geçmedi gelecek için ise olmazsa olmazdır uyanık olmak doğruyu erken yakalamak.

Selam Saygı ve Sevgiler….

   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.