banner114
banner146
banner122

“15 Nisan tarihli Günebakış Gazetesinde “Şehir Kötü Yönetiliyor.” başlığıyla çıkan gerçekdışı, karalamaya dönük ve maksatlı değerlendirmeyle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması zaruri görülmüştür.

1. Gazetede üniversitelerimiz ve oradaki hocalarımızla ile işbirliği yapılmadığı ve onlara randevu verilmediğinden bahisle şehrin ortak akılla yönetilmediği iddia edilmektedir.

Göreve başladığımızdan beri tüm toplumsal kesimlerle olduğu gibi üniversitelerimiz ve oradaki hocalarımızla da yakın bir işbirliği ve istişare içerisinde ve proje temelli olarak çalışıyoruz.

Bunun bazı somut örnekleri şunlardır.

a. Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi ile birlikte yaptığımız Büyükşehir Belediyesi Hizmetiçi Eğitim Projesi Fizibilite Raporu (2020)

b. Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi ile birlikte yaptığımız Büyükşehir Belediyesi Kurumsal İletişim Planı çalışması (2020-2021)

c. KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Trabzon İli Akaryakıt İstasyonları Uygun Yer Seçimi Projesi (2020)

ç. KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Trabzon İli Hafriyat Döküm Alanlarının Belirlenmesi Projesi (2020)

d. Başkanı bir akademisyen olan Trabzon Kent Konseyi’nde de çok sayıda üniversite hocamız bulunmakta ve şehrin meseleleri üzerinde birlikte mesai harcanmaktadır.

Kayıtlarımızda yaptığımız araştırmada randevu isteyip de randevu verilmeyen ya da görüşülmeyen üniversite hocamız bulunmamaktadır.

2. Gazetede Büyükşehir Belediyesinin ulaşım alanında hiçbir adım atmadığı ve Ulaşım Master Planının da göstermelik olduğu ve nasıl ihale edildiğinin bilinmediği ifade edilmektedir.

Büyükşehir Belediyesi, iddia edilenin aksine ulaşım alanında çok önemli çalışmalara başlamıştır. Dolmuş dönüşümü, çok sayıda yeni otopark yapımı, yeni taksi durakları ve taksiler, şehir içinde trafiği rahatlatacak yeni yol yapımları, akıllı kavşak uygulamaları, 30 adet yeni otobüs alımı ve ulaşım master planı bu çalışmalardan bazılarıdır.

Şehirde uzun yıllardır konuşulan ancak adım atılmayan bir husus olan Ulaşım Master Planı, açık ihale yöntemiyle ihale edilmiş ve Ocak 2021 tarihinde sözleşmesi yapılarak işe başlanmıştır.

3. Gazetede ulaşım master planı çalışmalarında Karadeniz Teknik Üniversitesi ile çalışılmadığı iddia edilmektedir.

İddia edilenin aksine, Ulaşım Mater Planı kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesiyle birlikte çalışıyoruz. Prof. Dr. Ahmet Melih ÖKSÜZ Şehircilik Ana Bilim Dalı Başkanı (KTÜ Mimarlık Fakültesi), Prof. Dr. Dilek Şen BEYAZLI Şehir Bölge Planlama Bölüm Başkanı (KTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü) ve Prof. Dr. Şeref ORUÇ Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı (KTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü) ulaşım master planı çerçevesinde bize destek veren danışman hocalarımızdır.

4. Gazetede bazı belediye yöneticilerinin birden fazla belediye şirketinde görev yapıp, ayrı ayrı her şirketten huzur hakkı aldıkları iddia edilmektedir.

Bu iddia da bütünüyle gerçek dışıdır. Belediye yöneticilerinin bir bölümünün birden çok şirkette yönetim kurulu üyesi olduğu doğrudur. Ancak bu şekildeki hiçbir yönetici birden çok şirketten huzur hakkı almamaktadır. Sadece bir şirketteki yönetim kurulu üyeliğinden huzur hakkı alınmaktadır. Zaten Maliye Bakanlığının Tebliği gereği, kamu görevlileri kaç tane şirkette yönetim kurulu üyesi olurlarsa olsunlar, sadece bir tanesinden huzur hakkı alabilmektedirler.”

Yarın bu açıklamaya cevap yazacağız...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.