banner114

Zilhicce ayının 10. Günü ve dolayısıyla Kurban Bayram’ı. Tüm Müslümanlar için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bir yerde kardeşlik bayramı. İnsanlara kardeş olduğunu hatırlatan bir bayram.

“Kurban ibadettir. Kurban paylaşmaktır.” İbareleri şehrin çeşitli yerlerinde yer almaktadır.

Yani ibadet olabilmesi için emredildiği şekilde bu ibadetlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Öyle horoz kurban olur mu savsatalarını bir kenara bırakıp, emredildiği şekilde deve, inek, tosun, koyun ve keçiden birini seçmeli inanan kimse.

Yüce Yaratanımız buyuruyor ki: “  Kestiğiniz kurbanların ne kanları ve ne de etleri Allah’a ulaşır. Sizin ihlasınız Allah’a ulaşır.”

Demek ki insan, samimi olmalıdır.

Parası olmayan kişiye kurban kesmesi emredilmemiştir.                        

Zekat nisabına malik olan kimseler kurban keser ki, bundan kaçınmanın hiçbir mazereti olamaz.

Öyle kredi alıp da kurban kesen kişi, bunu sadece desinler için yapıyor olur ki, bu bir yerde riya olur ve hiçbir kazancı da yok demektir.

Hele kurban kesmesem de ben bu parayı tasadduk etsem olmaz mı diyenlere sadece şunu söylemek isteriz: Sen kurbanını kes ve ondan sonra tasaddukta bulun. Parası olan kimseye bu dokunmaz.

Kurban kesmemek için bahane arayanlar, zaten iki dini bayramımızı bire indirmektir gayeleri. Ki, bunlara itibar etmemek gerekir. Bunların Müslümanlıkla uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi olamaz!

Aslında kesilen kurbanların etleri üçe ayrılır. Biri fakirlere, biri kolu-komşuya, biri de kendisi için ayrılır. Yok eğer benim buna ihtiyacım var diyorsan, hepsini de kendine ayırabilirsin. Dolayısıyla bir sene ete vereceğin parayı peşin vermiş oluyor ve ayrıca ibadetini de yapmış oluyorsun.  Ki, bugünün teknolojisi ile o etleri saklamak mümkündür.

Yani Kevser suresinde Yüce Yaratanımız buyuruyor ki:”Rabbin için kurban kes…“ Bu emir yalnız sevgili Peygamberimize mi, yoksa bütün mu’minlere mi diye bir katiyet olmadığından kimi kitaplarda vacip, kimi kitaplarda da sünnet olarak yer almaktadır. Ama her haliyle iyi bir ibadet olduğu inkar edilemez.

“Kurban paylaşmak demek” Aslında insanların birbirlerine yakınlaşması demek olduğundan büyük bir önem arz etmektedir.

Fakiri gözetmek demektir. Ki, onunla samimiyet kurarak birlik ve beraberliğin sağlanmasına giden en kısa yol demektir.

Dolayısıyla büyük bir ibadet olduğunu söylemek mümkün.

Hiç kimse “kurban kes” diye zorlanmamıştır. Kesene saygı göstermek yerine, eleştirmeye de hakkın olmadığını bilmelisin.

Kurban bayramında kesilen kurbanları görünce bunu vahşet olarak değerlendirenler, her gün kesile bunca hayvanı da göz önüne almaları gerekir.

Yok ben vejeteryanım da et yemiyorum diyorsan, sana söyleyecek sözümüz yok. Ama yine de iyi bir ibadet olduğunu söyleyebilirsin.

Bir yıl evine et girmeyen fakirin evine et girmesi, insan olan herkesi memnun etmesi gerekir. Bunun eleştiriyel yanı yoktur. Sen yine de eleştirmeye devam edersen bu bir yerde din düşmanlığı anlamına gelir ki, buna hakkın olmadığını bilmelisin!

Kurban bayramındaki birlik ve beraberliğin ruhu 15 Temmuz’a yansımıştır.

Dolayısıyla bu birlik ve baraberliğin bize çok şey kazandırdığını düşünerek bu bayrama karşı çıkmaya hakkın olmadığını da bilmelisin.

Eğer 250 kişi abdestini alarak şehit olmaya gidebiliyorsa bu içinde taşıdığı iman sayesindedir. Ki, onların şefaatlerini Yüce Allah’tan diliyorum.

Cehennem ateşi çok şiddetlidir. Ondan korunmak için bazen ufak bir iyilik kafi gelir. Bilinmez ki, belki bu kestiğimiz kurban sayesinde bu ateşten kurtulacağız!

 Dolayısıyla, Kurban Bayramı’nızı tebrik eder, nice bayramlara birlik ve beraberlik içinde ulaşmanızı dilerim. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108