banner114

Her zaman hukuktan, adaletten haktan bahseden  ,demokrasi havarisi kesilen CHP bu defa asıl yüzünü gösterdi. İstanbul mahalli seçimleri sonucuna itiraz eden Ak Parti’nin şikayetleri   incelendi. Haklı bulunarak yalnız Büyükşehir Belediye seçimleri iptal edildi. İptal gerekçelerinin başında ,123 sandık başkanlığına kamu görevlileri dışında sandık başkanlarının atanması, kısıtlı seçmenlerin oy kullanması, tutanakların boş ve imzasız olması gösterildi. Bilindiği gibi 2018 yılında yapılan bir değişiklikle sandık  başkanlıklarına kamu görevlisi atanması şartı getirilmişti.31.000 sandık için iki katı olan altmış küsür bin kamu görevlisinin ismi verildi. Ancak buna rağmen sandık başkanlığına  kamu görevlisi olmayan 19.500 kişi seçim kurullarınca görevlendirildi. Geçersiz sayılan oyların yeniden sayılması sonucu 29 bin olan fark 13.700’e indi. Yapılan hesaplamaya göre bu farkların tüm İstanbul sonucunu etkileyecek oranda olduğundan iptaline karar verildi.

Her şey hukuki süreç içinde gelişti. İtirazların bir kısmı reddedildi. Olağanüstü itiraz hakkı kullanıldı. Deliller ,belgeler ibraz edildi . Seçimlerin tekrarlanmasına karar verildi. İmamoğlu’na verilen mazbata iptal edilip geri alındı.23 Hazirana kadar İstanbul valisi vekaleten atandı. Ancak bundan sonra “at kaçtı, torba düştü” Sayın Kılıçdaroğlu YSK üyelerine ağza alınmayacak hakaretlerde bulundu.Parti yöneticileri “Beyoğlu’nda gezemezsiniz.Sizin sokakta yüzünüze tükürürler” diye hakaretlerine devam ediyor. Seçimlerin iptali ne oy veren 7 hakimi Kılçdaroğlu “ÇETE” ci ilan ediyor. Üstelik de isimlerini vererek açıklıyor. Bu yargıya yapılan en büyük hakaret ve saygısızlıktır. Bu hakareti sadece “dokunulmazlık” zırhına güvenerek yapılıyor. Bir gün bize de lazım olabilecek   hukukun ve hakimlerin böylesine itibarsızlaştırılmasına kimsenin hakkı olamaz.

Seçimde dört oy bir zarfa koyularak sandığa atıldı. Zarf açılınca her oy pusulası ayrı ayrı tasnif edilip sayıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oylamasına itiraz edildi. Diğerlerine hiçbir taraftan itiraz olmadı. Hukukta “ Taleplilik” ilkesi vardır. Yani istenmeyen bir şeye hukuk karar veremez. Bir taraftan parti yöneticileri, diğer taraftan sosyal medya yazar çizerleri işi hedefinden saptırıp, çarpıtma yoluna gitmektedirler. Bir zarfın içindeki dört oydan biri iptal edilmesi halinde öbürlerinin de iptali gerekir açıklaması yapılıyor. Ancak bunların hepsi ayrı ayrı seçimlerdir.Tek zarfa konmasının nedeni karışıklığı önlemek ve işe pratiklik getirmektir. İtiraz sadece İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığına yapılmıştır. Bu nedenle de buna karar verilmiştir.

Bu parti eski alışkanlıklarından bir türlü kurtulamıyor. Önceleri Danıştay, Yargıtay, Sayıştay ve Anayasa Mahkemesi gibi kuruluşlar kendi arka bahçeleri idi. Bunlar da olmazsa silahlı kuvvetleri devreye sokarak muhtıra, darbe ile istediklerini gerçekleştirirlerdi. Bu gün bu oyuncakları elinden alındı. Bu yüzden “bir kaşık suda fırtına “koparıyorlar. Sanırım hırçınlıkları bundandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.