banner114
banner146
banner122

b

DİSK Emekliler Sendikası Trabzon Şube Başkanı Kenan Uzun, ikinci kuruluş yıldönümünde yaptığı açıklamada emeklilerin geçtiği dar boğaza tepki gösterdi. Uzun, emeklilerin pandemi döneminde kaderlerine terk edildiklerini ve seslerinin duyulmadığını belirtti. Bu durumun Emekli- Sen’i yıldıramayacaklarını belirten Uzun, hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duyacaklarını dile getirdi.

“EMEKLİ-SEN’E BASKI VE YILDIRMA POLİTİKASI UYGULANIYOR”

DİSK Emekliler Sendikası Trabzon Şube Başkanı Kenan Uzun, Emekli-Sen’in sendikal haklarının Türkiye’de pamuk ipliğine bağlı olduğunu fakat emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilerek mücadele edeceklerini söyledi. Başkan Uzun, “Emekli-Sen’in defalarca artık rahatlıkla baskı ve yıldırma politikası olarak tanımlayabileceğimiz kapatılma serüveni bizlere sendikal hakların ülkemizde pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve iktidarların iki dudağının arasına baktığını kanıtlamaktan başka bir şey göstermiyor. Ülkemizde işçi sınıfının örgütlenmesi ve emeklilerin de bu hak mücadelesinde yer almasında hem iktidarlar hem de kurulu düzen sahipleri büyük çekince duyuyor. Duymaya devam etsinler; çünkü biz ikinci yılımızı bir önceki yıldan daha büyük, daha güçlü ve daha inatçı bir şekilde kutluyoruz! Yılmadık, yılmıyoruz ve yılmayacağız. Emekli-Sen olarak emeklilerin ücret ve hakça yaşam taleplerinin haklı olduğunu bilmek bizi her zaman daha güçlü ve daha kararlı yapmıştır. Ancak, özellikle son bir yılda yaşadıklarımız emeklilerin mücadelesinin ne kadar gerekli ve ne kadar isabetli olduğunun bir göstergesi olarak görülebilir.” dedi.

“TOPLUMSAL VE ÜCRET GÜVENCESİNDEN YOKSUN BIRAKILDI”

Başkan Uzun, emeklilerin pandemi döneminde kaderlerine terk edildiklerini ve bu konudaki itirazlarının da göz ardı edildiğini söyledi.  Emeklilerin örgütlü ve hak arayan, aktif siyasal yaşama katılımının sağlandığı Türkiye’de bunların söz konusu olamayacağını belirten Uzun, “Emekliler pandemi sürecinin hemen başında evlerine hapsedilmiş ve toplumsal izolasyona maruz bırakılarak adeta kendi kaderlerine terk edilmişlerdir. Bu konuda yaptıkları her itiraz göz ardı edilmiş ve herhangi bir ücret güvencesinden ve toplumsal güvenceden yoksun bir şekilde bir yandan ülkemizin içinde bulunduğu toplumsal ve ekonomik sorunlar karşısında bir yandan da salgın hastalık karşısında yalnız bırakılmıştır. Emeklilerin örgütlü ve hak arayan, aktif siyasal yaşama katılımının sağlandığı bir ülkede tüm bunlar söz konusu olamazdı. Bu yüzden biz defalarca kapatıldık; mücadelemizin haklılığından güç alarak defalarca yeniden kurulduk. Emekli-Sen varsa emekliler toplumun ve çalışma yaşamının dışına itilemez ve yalnızlığa mahkum edilemez.” ifadelerinde bulundu.  

“EYLEMLERİMİZ VE BASIN AÇIKLAMALARIMIZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILDI”

Uzun, Emekli- Sen’in ve birçok kurumun kongreleri iptal edildiği halde AK Parti’nin ve ona bağlı kuruluşların kongre ve konferanslar düzenlediğini söyledi. Uzun: “Ülkemizin dört bir yanında iktidar partisi ve ona bağlı kuruluşlar kongre ve konferanslarını pandemi süreci boyunca kesintisiz ve kapalı alanlarda, pandemi dolayısıyla oluşan sağlık önceliklerini hiçe sayarak gerçekleştirirken Emekli-Sen olarak bizim ve hatta daha birçok kurumun kongreleri iptal edilmiştir. Pandemi sürecinden en çok etkilenen kesimlerin başında gelen emeklilerin bir araya gelerek sözlerini söyleme imkânları ellerinden alınmış, emekli zamlarına ilişkin eylemlerimiz başta olmak üzere hak aramak için ne zaman sesimizi duyurmak istesek eylemlerimiz ve basın açıklamalarımız engellenmeye çalışılmıştır.”

“EMEKLİLİKTE İNSAN ONURUNA YARAŞIR ÜCRET ALINMALI”

Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret alınması gerektiğini ve bu konuda taleplerinin açık ve net olduğunu belirten Uzun, “Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın, emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmelidir. Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Emeklilikte yaşa takılanlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının, sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılmasının ve kamusal sağlık hizmetinin sağlanmasının, emeklilikte yaşayabileceğimiz güvenli çevre şartlarının oluşturulmasının, toplumla ilişkilerimizin sürdürülebilirliğinin sağlanmasının, bizleri ilgilendir her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmanın ve tüm bunlar için toplu sözleşmeli sendikal hakkımızın tanınmasının mücadelesini veriyoruz. Taleplerimiz açık ve nettir.” diye konuştu.  

“TÜRKİYE ARTIK İKTİDARIN ÇİZMİŞ OLDUĞU KALIPLARA SIĞMAMAKTADIR”

İktidarın herkesi terörist ilan eder gibi tutum ve yaptırım uyguladıklarını dile getiren Başkan Uzun, bu durumun Emekli- Sen’i yıldırmayacağını ve hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele edeceğini söyledi. Uzun, “İktidarın herkesi terörist ilan eder tutumu ve yaptırımları bizleri tıpkı Boğaziçi Üniversitesi’nde direnen torunlarımız gibi yıldırmamakta; aksine memleketimizle olan bağımızı güçlendirmektedir. İstiyorlar ki her olumsuzluk ve her hak gaspında susalım ve ses çıkarmayalım. Son birkaç aydır görüyoruz ki en yaşlısından en gencine Türkiye artık iktidarın çizmiş olduğu kalıplara sığmamaktadır. Sığmayacaktır! Emekli-Sen ikinci yılında hem gençlerle hem de işçi ve emekçilerle yan yana mücadele etmekten büyük bir onur ve gurur duymaktadır.” açıklamalarında bulundu.

Haber:Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.