banner114

Virüs kaybolmayacak

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Türkiye’de aşılamanın yavaş ilerlediğini söyleyerek Trabzon’da yoğun bakımlardaki doluluk oranında sıkıntılı sürecin başlamak üzere olduğunu kaydetti. Prof Dr. Aydın korona virüsün dünyayı hemen terk etmeyeceğini ve kalıcı bağışıklık kazanılamayacağını söyledi.

AŞILAMA YAVAŞ İLERLİYOR

Prof. Dr. Aydın, Türkiye’de yapılan aşı çalışmalarının sonbahara kadar tamamlanamayacak olmasından dolayı dünyada kullanılan başarılı aşılarla patent anlaşması yapılması gerektiğini söyledi. Yerli aşının hangi süreçlerde kullanılması gerektiğini kaydederek, “20 milyon insan aşı programına alındı. 12 milyon kişinin iki aşısı da yapıldı. Geri kalan 8 milyonun da birinci aşıları yapıldı. İkinci aşıları yapılacak. Aşılama hızımız bütün dünyada olduğu gibi bizde de kötü. Virüs silahlarını değiştirince, daha fazla güç kazanınca, daha kolay bulaşabilir, daha uzak mesafeden bulaşabilir hale geldi. Dolayısıyla aşılama oranımızın yüzde 80’lerin üzerine çıkması gerekiyor. Yüzde yirmi aşılandığımız bu noktada aşılamanın şimdilik yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Türkiye aşı çalışmaları açısından ciddi çalışmalar içerisinde. 20’ye yakın farklı aşı üzerinde çalışılıyor. Bir tanesi için Bakan Bey denek oldu. Örnek olacak bir davranış. Bu aşıların üretilmesi yılsonunu bulacak. Bütün dünyada bir şekilde şuan var olan ve dünyada başarısı görülen aşıları farklı ülkelerde üretebilme potansiyeli olan ülkeler patent anlaşması yaparak hızlıca üretime geçmeli. Kısa sürede yüksek sayıda aşı üretip hem bizim ülkemizde hem diğer ülkelerde aşılanma hızını artırmak lazım. Tabi ki biz de aşı çalışmalarından vazgeçmeyelim. Normal zamanda da bu arkadaşlarımız aşı çalışmalarını yürütsünler. Aşı patentini alsınlar. Türkiye’nin aşı üretebilir arşivine bu aşıları eklemiş olsunlar. Çünkü bu aşılar geç kalacak. Sonbahar gibi tamamlanacak. Bu tarihten sonra aşılama başlayacak. Bu yıl geçmiş olacak. Onlar da pandemiden sonrasında bu aşı çalışmalarını sürdürsünler. Öyle anlaşılıyor ki bu virüs için yılda bir kez aşı olacağız gibi duruyor. Yani kalıcı bir bağışıklık sağlayamayacağız. Dolayısıyla yapılan aşı çalışmaları boşa gitmez. Ama şimdi acil aşı üretmek gerekiyor.”şeklinde konuştu.

YOĞUN BAKIMLAR ALARMDA

Trabzon’da da bazı illerde olduğu gibi yoğun bakım sıkıntısının yaşanabileceğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Yoğun bakımda çalışan arkadaşlarımızdan aldığım bilgilere göre doluluk oranı yüzde 65’ten yukarılara doğru çıkınca zaten doluyuz anlamına geliyor. Yüzde yüz gibi bir dolulukla çalışmıyor yoğun bakımlar. Yüzde 65-70’in üzerine doluk çıkınca artık doluyuz anlamına geliyor. Trabzon’da da yoğun bakım sırası bekleyen hastaların olduğunu yoğun bakımcı arkadaşlarımız dile getiriyor. Türkiye’de Şubat ve Mart ayında Karadeniz farklı bir yerdeydi. Ama artık bizi gelip geçenler oldu. Türkiye’nin genelinde yaşanan sorunlar bizde de yaşanıyor. Burada bütün mesele şu bu virüs bir insandan öbür insana bulaşıyor. Koşular uygun olduğunda virüsü taşıyan insandan diğer insanlara bulaşıyor. Dolayısıyla yapılacak en önemli şey insanları bir araya getirmeyi önlemek. Bunun da nasıl sağlanacağına gelirsek tam kapanma diyebiliriz. Tabi tam kapanmanın ekonomik, ruhsal ve başka sorunları var. Devlet bütün bunları değerlendiriyor. Ona göre kararalar alıyor. Ama kaçınılmaz gibi bir hal aldı. Çözüm olarak diyorum ki tam kapanma ve aşıyla takviye.” ifadeleriyle aşılama ve tam kapanmanın öneminde değindi.

TAM KAPANMA KAÇINILMAZ

Prof. Dr. Aydın Türkiye’de günlük ve haftalık vaka sayıların bakıldığında tam kapanma yapılmasının kaçınılmaz hale geldiğini savundu. Bu süreçte tam kapanma uygulanmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyleyerek “Günümüzdeki sayıların biraz azalması hafta sonu etkisidir. Hafta içi sayılarına bakmamız lazım. Hafta içi sayılar nereye gidiyor diye. Alınan bu kısıtlamaların işe yarayıp yaramadığını daha iyi göreceğiz. Cumhurbaşkanımızın söylediği 15 günlük deneyim sonunda sayılarımıza bakarak yeni sıkı tedbirler alıp almayacağımızı değerlendirecekler. Baharın geldiği, insanların kendi arzularıyla kurallara uyma alışkanlıkları daha çok zayıfladı gibi görüyorum. Bu sıcak havalarda evde durmak istemiyorlar. Gerçekten bu durum pandeminin işine yarıyor. O nedenle belki bir zorunluluk koşmak gerekiyor. Bu da tam kapanma. Dünyada bunu uygulayan ülkelere bakınca aşıyla birlikte tam kapanmayla sonuca gittiğini görüyoruz. Ülkemiz içinde artık bu uygulama kaçınılmaz gibi duruyor. Bir şekilde kapanacağız ama bunu daha zor günlere, uzak günlere taşımamak lazım. Ülkenin potansiyeli de bundan dolayı zayıflıyor. İnsanların dayanma gücü de zayıflıyor. Dolayısıyla çok geçmeden bu kararı verseler daha iyi olacak. Ben Ramazan ayını süreli fırsat görüyorum. Ramazanı kapanmanın en kolay olacağı ay olarak görüyorum. Bayramı da bunun içine katarsak sayılarımızı mümkün mertebe en düşük sayıya indirip yaz sezonunu tüm sektörlerde en iyi şekilde değerlendirebilir hale geliriz.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.” Ramazan ayının tam kapanma için en uygun zaman olduğunu söyledi.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.