banner114
banner146
banner122

Vaka artışı yasağa değil toplum bilincine bağlı

Sağlık Sen Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın ve Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Şube Başkanı Osman Çavuş, kademeli normalleşme kurallarının yasaklarda esnetilmeye gidilmesiyle ilgili açıklamada bulundu. Şube Başkanı Aydın ve Çavuş yasakların gevşetilmesinin korona vaka sayılarını arttıracağı ile ilgili algının yanlış olduğunu, her şeyin vatandaşın bilinçli olmasına bağlı olduğunu kaydetti. Sendika Başkanlarının bu açıklamalarına rağmen Trabzonluların normal bir gündeymiş gibi sokakları doldurduğu, sosyal mesafeye uymadığı görüldü.

İLLAKİ KURAL GEREKMİYOR

Sağlık Sen Şube Başkanı Aydın, hafta sonu yasaklarının tek güne indirilmesinin vaka sayılarında artışa neden olmayacağını, esas tedbirin vatandaşın bilinçli hareket etmesi olduğunu söyledi. Aydın, Trabzon’da vaka sayılarının yüksek olmasının nedenini kırsala yapılan ziyaretler ve yasaklara uymamak olduğunu belirtip, “Yasaklardan sonra kırsal kesime bir kayma oldu. Kırsal kesimde bulaşmanın artmaya devam ettiğiyle ilgili bazı tespitler oldu. Hafta sonu iki gün yasakla birlikte gene biz artışın önüne geçemedik. Oraları denetleyemiyorsunuz. Ama merkezde bu denetlemeler daha kolay sağlanabiliyor. Bu açıdan yasağın tek güne indirilmesini mantıklı buluyorum. Bu süreci atlatmamız için illaki bir kural koyulması kötü bir şey. Neticesinde bunun çözümü belli. Her birimiz dikkat edeceğiz. Herkesin üstüne düşen sorumluluklar var. Toplu alanlardan uzak duracağız, maskemizi takacağız, temizliğimize dikkat edeceğiz. Yasak olmadan da dikkat edilebilir.

Kafeteryalar ve lokantalar gerekli şartları sağladıktan sonra gidip oralarda da yemek yiyip oturabiliriz. İlla bu şartların sağlanması için yaksa koyulmasına gerek yok.  Burada en temel konu bu. Toplumsal bilincin biran önce Trabzon’a bir formül bulunup aşılanması lazım. Yasak koyunca kırsala gidildi. Oralarda toplu halde bir araya gelinerek maçlar izlendi, sohbetler edildi, yemekler yenildi.  Yani virüsü yasak koyarak bir yere kadar engelleyebiliriz.” diyerek toplumsal bilince dikkat çekti.

VAKA ARTIŞI VATANDAŞ KAYNAKLIDIR

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Şube Başkanı Osman Çavuş, Trabzon’un çok yüksek riskli iller kategorisinde olmasına rağmen vatandaş tarafından hastalığı tehlikeli olarak görülmediğini söyledi. Trabzonluların salgına karşı vurdumduymaz davrandığını söyleyen Çavuş, kurallara uyulursa vakaların kendiliğinden azalacağını belirterek, “ Meydan Parkında insanlar o kadar rahat ki güneşi bulmuş ağızlarında maske var ama orada oturup sohbet edebiliyorlar. Bugün bölgemizde bir çoğalma varsa eğer tamamen vatandaş kaynaklıdır. Kurallara uyulmadığından dolayıdır diye düşünüyorum. Yasağın bir güne çekilmesinin vakaları artırmayacağı kanaatinde değilim. Her zaman kurallara uyarsak bu sorun ortadan kalkar. Bir ihmalimiz, bir vurdumduymazlığımız var. Güneydoğuya baktığımızda rengin mavi olması gayet insanın hoşuna gidiyor. Burada da böyle olabilir. İlk zamanlarda burası bu kadar yoğun değildi. Bugün iş tersine döndü. Bir yerde arıza var. Normalde bizim bölgemizde köyler doğudaki gibi birbiriyle iç içe değil. Ama buna rağmen kırsal alanımızda vakalar artıyor. Cenazeler ve bu gibi organizasyonlara gitmediğimiz zaman kendimizi eksik hissediyoruz. Sanki bu hastalığı artık tehlike olarak görmüyoruz gibi bir anlayış oldu. Bu doğru bir anlayış değil. Daha tedbirli olmamız lazım. Kuralsızlık yaparak hem kendi hayatımızı hem kendi hayatımızı riske atıyoruz. Can kaybının yanı sıra tüm ülkede ekonomik sıkıntılar var.  Vaka sayılarının az olduğu yerlerde normal hayata dönüş oluyor. Bizim buradaki esnafımızın perişan olmasının da nedeni bu. Kuralara uymamamız sadece bizi değil toplumun tamamını bağlıyor.  Bu noktada herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Yapmıyorsa kalabalıklar dağıtılacak. Polis ve zabıta denetimleri artacak.  Vatandaşlarımızın umursamazlığı böyle devam ederse Cumartesi günü yasağın kalmasını fırsat bilenler yapamadığı pikniği yapacak. Polisin herkesin Kafsına dikilmesi mümkün değil. Vatandaşın bilinçli hareket etmesi gerekiyor.” dedi.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.