banner114

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uzungöl’de açıkladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon’un turizm noktasında en önemli merkezi olan Uzungöl’de incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, burada yaptığı basın açıklamasında Uzungöl’de yürütülen projeyle ilgili bilgiler verdi. 
Trabzon’un Çaykara İlçesine bağlı turizm bölgesi olan Uzungöl’ün eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu kaydeden Bakan Kurum, “Eşsiz güzelliği ile her yıl yüzbinlerle misafir alan Uzungöl’ümüzdeyiz. Uzungöl’de hakikaten çok önemli Çevre Doğal Koruma projesi yürütüyoruz. Aynı Ayder’de olduğu gibi burada doğal güzelliği koruyacak, kültürel yapıları koruyarak, gelecek nesillere, çocuklarımıza en güzel şekliyle bırakılacak anlayışla projemizi yürütmeye gayret gösteriyoruz.” dedi.
5 ETAPTA PROJE HAZIRLANDI
Uzungöl için hazırlanan projenin içeriğine dair de bilgiler veren Bakan kurum, “5 Etap’ta projemizi hazırladık. Geçen yıl geldiğimizde Hazine Mülkiyeti üzerinde bulunan yapıların kaldırılacağını ifade etmiştik. Bu bölgede çalışmamızı Büyükşehir’e verdiğimiz 5 Milyon TL kaynakla gerçekleştirdik.  Burada derme çatma yapıların kaldırılması, gerek çevre düzenlemesi, gerek insanlarımızın buraya geldiğinde rahat huzurlu şekilde vakit geçirmesi için projeyi gerçekleştirdik.  Hemen arkasından bölgemizde doğal koruma alanında, Uzungöl sınırları içinde İmar Planı çalışmaları ve imara aykırı yapıların tespitlerini yaptık. Bu çerçevede tespiti yapılan yapıların 68’inin yıkımını gerçekleştirdik.  Burada ki doğal yapıya zarar vermeyecek şekilde gerek fazla çıkılan katların, gerek yapılara eklenen eklentilerin traşlanma sürecini başlattık. 2. Etap’ta yine bölgenin bütün elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon işlerine ilişkin alt yapı işleriyle alakalı Büyükşehir Belediyemizle 30 milyon TL’lik proje yaptık. Bunun da alt yapısını tamamlamak suretiyle bölgenin ihtiyaçlarını karşılayacak adımları attık.” dedi. 
3. ETAP PROJESİ
Bu projede 3. Etabın yürütüleceğini kaydeden Bakan Kurum, “Bu yıl da 3. etap projemize başlayacağız. İçinde bulunduğumuz alan, gölün çevresini de kapsayan 2 km’lik bir güzergah.  Bu güzergah üzerinde gölle, gölün hemen kenarında bulunan yol arasında hiç bir yapı kalmayacak. Bu yapıların tamamı için esnafımızla vatandaşlarımızla görüştük.  Mağdur etmeyecek şekilde 25 milyon TL tamamını Bakanlık Hibesiyle, Büyükşehir Belediyesiyle yürütecek.  Çaykara Belediyemiz bu projenin en önemli iş ortaklarından bir tanesi. Yol kenarında gördüğümüz yol ile göl arasında o doğal güzelliğe zarar veren, buraya gelen vatandaşların en güzel şekilde istifadesini sağlamak için yapılar yıkılacak.  Bu yapılar vatandaşla görüşmeleri daha uygun alanlara taşımak suretiyle yürütüyoruz. 2 km’ lik göl kenarı güzergahında yürüyüş yolları, bisiklet yollarıyla vatandaşlarımız huzurlu şekilde gölden istifa edecek.  Dünyanın her yerinde turistler gelecek, Uzungöl bu doğal güzelliği ile korunacak.” ifadelerini kullandı.
UZUNGÖL’DE MİLYONLUK ZİYARETÇİLER
Uzungöl’ün yıllık milyonlara yaklaşan ziyaretçi aldığına dikkat çeken Bakan Kurum, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yıllık milyon seviyesine ulaşan ziyaretçimiz var Yoğun olan sezonda otopark sıkıntımız var. Ayder’de doğal yapıya zarar vermeyecek şekilde yerin altında, doğal yapıyla bütünlük sağlayacak otopark inşaatı başladık. Uzungöl’de de belediyemiz mülkiyetinde alanı Bakanlık ile trampa yapılıyor. Uzungöl’de ziyaretçilerin araçlarını park edecekleri bin araç kapasiteli yaklaşık 100 milyon TL’lik yatırım değeri olan projeyi başlatıyoruz. Bu proje tamamen yerin altında doğal yapıya uygun, zarar vermeyecek ve yine burada gelen turistlerin vatandaşların araçların oraya bıkacakları, araç kirliliğini ortadan kaldıracak proje olacaktır. 
OTOPARK YAPILACAK
Burada ki çevre düzenlemesi ve yapıların ortadan kaldırılarak aslına uygun hale getirilmesi otopark işiyle 150 milyon TL’yi bulan yatırımı gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki sezon burada ki yapıların kaldırılmış olduğu, otoparkın hizmet verdiği gölün etrafında ki o çarpık yapıların kaldırıldığı önemli düzenleme projesini hayata geçireceğiz.  imar planı çalışması tamamlandı. Askıya çıkarıldı. Vatandaşla görüşerek imara uygun olmayan yapıların kaldırılması, imara aykırılıkları gidererek bu projeyi gerçekleştireceğiz.  Amacımız Uzungöl’ü eski haline getirmek. 
BARMA YAYLASINDA YÜRÜTÜLEN PROJE
Barma Yaylasında önemli proje yürütüyoruz. Burada Turbalıklar var.Bin 800 rakımda yaylamız. Barma Yaylasında 4 mevsim koruma sürecini yürütüyoruz. 5 milyon TL’lik çevre düzenleme projesini yürütüyoruz. İlk etap tamamlanmak üzere.  2 milyon metre karelik kısmında sürdürülebilir koruma alanı ilan ettik. Bu koruma alanı ile birlikte hiç bir şekilde yapılaşmaya, bakanlığımızın yönetmenliği ve kriterleri çerçevesinde müsade edilecek. Kesin koruma alanlarına hiç bir şekilde yapılaşmaya müsade edilmeyecek. Doğal güzellik yüz yıllarca korunacaktır. Bilim insanları ve akademisyenlerle ortak çalışma yürütüyoruz. Gençlerimiz buraya gelecek Barma Yaylası ve Uzungöl’de doğal güzellikten istifa edecekler.  Burada müzemizden tarihini öğrenecekler. Çok önemli projeyi de hem Barma’da hem de Uzungöl’de gerçekleştiriyor olacağız.  amacımız Trabzon ve ülkemizin doğal güzelliklerine güzellik katmaktır.”

Anahtar Kelimeler:
Uzungöl
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.