banner114
banner146

Üç hafta kapanma olmaz

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, pandeminin iş dünyası üzerindeki olumsuz etkilerini değerlendirdi. Ticarette çok büyük kayıpların verildiğini açıklayan Hacısalihoğlu, sağlık ve gıda dışında tüm sektörlerin olumsuz etkilendiğini kaydetti. Tam kapanma olup özel sektör desteklenmezse bir bir ekonomik kayıpların yaşanacağını dikkat çeken Hacısalihoğlu, salgın sonrasında ise turizm ve alışverişte patlama yaşanacağını, bölgemizin körfez akınına uğrayacağını, buna hazırlıklı olunması için de uyardı.

PANDEMİDE ZORLU 13 AY..

Salgının insan yaşamında birçok şeyi değiştirdiğini dile getiren TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, çok şey öğrettiğini de ekledi. Salgında geride bıraktığımız 13 ayda zorlu bir süreçten geçildiğini belirten Hacısalihoğlu, “Pandemi toplumun yaşam tarzını değiştirmesiyle 13 aydır sıkıntılı şekilde bugünlere geldik. Hükümetimiz gerekli tedbirleri aldı, almaya da devam ediyor. Fakat pandemi de mutasyona uğrayarak bizi zorlamaya devam ediyor. İyi olan şey aşının bulunup hızlı şekilde insanlara uygulanması. Belki kapanma gibi ek tedbirler de alınacak. Toplumun yüzde 60’ı aşılandığında rahatlayacağız diyebiliriz.” dedi.

KAPANMADA BİR BİR KAYIP YAŞANACAK

Kapanma olursa özel sektörün desteklenmesi gerektiğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Tam kapanma kolay bir süreç değil. Kapanma ekonomiyi direkt etkiliyor. Olayları ekonomik yönden pandemiyle birlikte değerlendirmek gerekir. Ama önceliğimiz halk sağlığı. Hayatta kalmamız gerekiyor. İkinci olarak ekonomik yönden de kendimizi ayakta tutmamız gerekiyor. Ekonomik yönden önemli kayıpların olduğu bu süreçte duran sektörlerimiz oldu. Çalışmaya devam eden sektörlerimiz oldu. Belli sektörlerde iş imkanı doğarken, farklı sektörlerde farklı gelişimler oldu. Pandemi bize çok şey öğretti. Bundan sonra iş sektörlerinde bu alışkanlıklar sürdürülebilecek. Kapanma ile ilgili iki düşünce de doğru. 2-3 haftalık kapanma halk sağlığıyla ilgili önemli tedbir olacaktır. Özel sektör yönden baktığımız zaman ekonomik yönden bir bir kayıp olacak. Özel sektörün 2-3 haftalık kaybı desteklerle sağlanabilirse, o zaman özel sektör de buna ses çıkarmaz.” şeklinde konuştu.

SAĞLIK VE GIDA SEKTÖRÜNDE ÜRETİM DEVAM ETTİ

Sağlık ve gıda sektöründe üretimin devam ettiğini söyleyen Hacısalihoğlu, “İmalat sektörüne baktığımız zaman pandemi öncesine göre yüzde 60-70 ile devam etti. İhracata dönük çalışan firmalarımızın ihracatta iyi şekilde devam etmesi önemli ancak sürdürülebilir olması en büyük arzumuz.. Artık yaz dönemine çıkmakla hizmet sektörü ve ticaret sistemlerimizde daha aktif olabiliriz.” diye açıkladı.

PANDEMİ SONRASI TURİZM VE TİCARETTE PATLAMA

Salgından sonra turizm ve ticarette patlama yaşanacağını kaydeden Hacısalihoğlu, üreticileri hazırlıklı olması yönünden uyardı: “Pandemi yavaşlayıp aşı uygulaması daha fazla olunca belki aşı kartına da gidilecek. Turizm başta olmak üzere hizmet sektöründe, ticarette bir patlama olabileceğini de düşünmek gerekir. Çünkü büyük bir sıkılaşma oldu. İnsanlar artık bir an önce alışveriş yapma arzusuna doğru gidiyor. Burada bir patlama olabilir. Bunun için üreticilerin şimdiden üretimi dikkate alması gerekir. Önümüzdeki süreci herkes iyi bir ticaret hareketi olabilir diye hazırlıklı olması gerekir.”

BÖLGEMİZ KÖRFEZ’İN AKININA UĞRAYABİLİR

Türkiye ve özellikle Karadeniz, Körfez ülkelerinin akınına uğrayabileceğine dikkat çeken Hacısalihoğlu, “Turizmde bahsettiğimiz gibi bizim burası için önemli olan Körfez ülkelerinin yani sıcak iklimde yaşayanların daha serin iklime gelmek istemeleri bölgemizi cazip hale getiriyor. Şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz komple Körfez ülkelerin akınına da uğrayabilir. Her şeye hazırlıklı olmamız gerekir. Hem ümitlerimizi hem de tedbirlerimizi almaya devam ettirmeliyiz. Tüm ekonomik gelişmeler alacağımız tedbirlere bağlı.. Devletimiz kararları alıyor, uygulamak da bize düşüyor. Her insanın başında bir polis olmayacağına göre hepimizin görevi kurallara bire bir uymamız, pandemiden bir an önce kurtulmamız ve ekonomik sıkıntıyı üzerimizden atmamız..” ifadelerine yer verdi.

DURAN SEKTÖRLERİN TALEPLERİ KARŞILANSIN

Hacısalihoğlu, sözlerinin devamında şunları aktardı: “Özel sektöre yapılan desteklerden bir tanesi Kısa Çalışma Ödeneği desteği idi. KÇÖ sonlandırılmıştı. Ancak 3 ay daha devam ettirilme kararı alındı. Nisan, Mayıs, Haziran aylarında devreye girdi. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. Duran sektörlerin talepleri sürüyor. Bunların devletimiz tarafından karşılanması konusunda mağdur olan sektörlerimiz var.

PROJELERDE GECİKME OLUYOR

Projelerin hayata geçmesindeki süreçte gecikme oluyor. Bu da normaldir. Yüz yüze yapılması gereken toplantıları yapamıyorsunuz. Bu da zaman yönünden gecikme oluyor. Bu süreçte de bu tür aksamaları normal karşılamamız gerekiyor.

TURİZMDE KAYBETTİKLERİMİZİ KISA SÜREDE GERİ KAZANAMAYACAĞIZ

Turizm, şehirde ekonomik yönden önemli bir girdiydi. Daha önceki yıllarda Körfez Bölgesinden gelen turistlerin şehrimize turist olarak yaptıkları alışverişlerde, gayrı menkul alımlarıyla birlikte yaklaşık 1 milyar dolara yakın bir girdi sağlıyordu. Turizm açısından bundan 1 yıl mahrum kaldık. Tüm ümidimiz 2020’de kaybettiklerimizi bundan sonra artırarak geri almak. Tabi bu kaybın geri alınması kısa sürede olmayacak. Çok firmamız sıkıntı yaşadı. Pandemiden kurtulmamız ve gelecek turistlerin aşılanması bizleri rahatlatacaktır.”

Haber: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.