banner114
banner146
banner122

Trabzon’da Keşanlı Kadınlar denen 11 dernek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Meydan Parkı’nda ortaklaşa basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı öncesi kadınlar, Meydan Parkı çevresinde sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Trabzon Barosu, Türkiye Barolar Birliği, Trabzon Baro Başkanlığı Kadın Hakları Komisyonu Kadın Hukuku Komisyonu adına basın metnini okuyan Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyon Üyesi Av. Deniz Melek Sağlam, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kadın mücadelesi aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin mücadelesidir. Fırsat eşitliğinin sağlanmaması nedeniyle kadınlarımız eğitim haklarından yoksun kalmakta, istihdam olanaklarından yararlanamamakta; yönetim ve karar alma mekanizmalarında yeterince yer alamamaktadırlar. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadına yönelik ayrımcılığa, şiddete neden olmaktadır.

 

KADIN CİNAYETLERİ ENDİŞE VERİCİ

Ülkemizde kadın cinayetlerinin önlenememesini, tam tersi artarak devam etmesini endişeyle izliyoruz. Kadına yönelik şiddet, cinayet ve istismar artışlarının nedeni yasaların ve cezaların yetersizliği değildir. Kadını eşit ve özgür bir birey olarak görmeyen zihniyetin beslendiği, güç aldığı bir sosyal ve siyasal ortamın sorgulanması yapılmadan, ortadan kaldırılmadan kadının insan haklarının ihlallerinin önlenmesi mümkün değildir.

Kadınları toplumsal hayatın dışına iten ayrımcı ve cinsiyetçi politikalardan vazgeçilerek, kadını sadece ailenin bir parçası olarak gören, özgür birey olduğunu kabul etmeyen politik ve kültürel anlayış değiştirilmelidir. Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinde kadının eşit ve özgür bir birey olduğu, devletin tüm kurum ve kuruluşlarınca içselleştirilmeli ve kadın haklarına aykırı hiçbir söylem ve eyleme izin verilmemelidir.

  

ARTIK TARTIŞILMASIN!

Kadınların yaşam haklarının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya yönelik tartışmalardan vazgeçilmelidir. 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin eksiksiz olarak uygulanması sağlanmalıdır. Hak savunucusu olarak bizler; uzun mücadeleler sonucunda elde edinilmiş Kadın Hakları kazanımlarından vazgeçilmesine yönelik her türlü girişime karşı, kadının insan hakları mücadelemizi dünden daha büyük bir inanç ve dayanışmayla sürdürme kararlılığındayız.

Türkiye Kadın Hukuku Komisyonu(TÜBAKKOM) üyesi avukatlar olarak; Cumhuriyet Devrimleri ve Kadın Mücadelesi sonucunda elde edilen kadın hak ve kazanımlarından kayba neden olacak her türlü zihniyetin, söylemin, girişimin karşısında olacağımızı, kadına karşı ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının eşit ve özgür bir birey olarak var olduğu, kadının insan haklarının ihlal edilmediği, barışın, özgürlüğün, demokrasinin sağlandığı bir Türkiye ve Dünya için; kadın haklarının teminatı olan Atatürk Devrimlerine ve Laik Cumhuriyetimize bağlılıkla, mücadelemizi ve dayanışmamızı sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz.”

65 GÜNDE 67 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Trabzon Barosu Başkanı Av. Sibel Suiçmez ise, Samsun’da bir kadına yapılan şiddeti ve 93 yaşındaki yaşlı kadının tecavüz edilerek öldürülmesini kınayarak “Çiçeklerinizi, pırlantalarınızı alın istemiyoruz. Hele düdüklü tencerelerinizi hiç istemiyoruz. Bize özgürlüğümüzü verin. Trabzon’dan tüm mücadele eden kadınlara selam gönderiyoruz. Korkmuyoruz. 93 yaşındaki kadınımız tecavüz edilerek öldürülmüştür. Bir gün önce bir kadınımız dövülmüştür. Daha daha daha… Türkiye’ye 65 günde 67 kadın hunharca öldürülmüştür. Gün yasaklama değil, düşünme günüdür.” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.