banner114
banner146
banner122

Trabzon Türkiye'nin gerisinde kaldı

Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi İcra Kurulu Üyesi ve Doğu Karadeniz Sağlık Turizm Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz ile Türkiye ve Trabzon’un sağlık turizmini konuştuk. Yılmaz, Türkiye’de pandemide hastanelere ciddi yatırımlar yapıldığını, ancak AR-GE çalışmalarına aynı önemin verilmediğini açıkladı. Teknolojik açıdan yetersiz olmamız nedeniyle koronavirüs aşısını dışarıdan ithal ettiğimizi belirtti. Karadeniz’in sağlık turizmine elverişli olduğunu anlatan Yılmaz, Trabzon’da sağlık turizminin diğer etkenlere bağlı olarak gelişemediğini ifade ederek Trabzon turizminin yerinde saydığını söyledi.

TÜRKİYE SAĞLIKTA 5. SIRADA

Türkiye’nin sağlık turizminde geldiği noktayı değerlendiren Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu: “2019 verilerine göre yaklaşık 1 milyon 87 bin hasta, 1 milyar dolar döviz girdisiyle ileri seviyelere ulaştık. Şuan veriler açıklanmadı ancak pandemide de yükselişimizi sürdürdük. Hedefimiz 2023’te hasta sayısını 2 milyona, döviz girdisini 20 milyar dolara çıkarmak. Turizm gelirlerinde dünyada Almanya ve Amerika’dan sonra geliyoruz. Dünyada sağlıkta 5. sıradayız. Kalifiye elemanlar, gelişmiş sağlık sistemimizle ve pandemide sürekli açtığımız hastanelerle revaçtayız. Tayland ve Hindistan’ın bile gelirlerinin üstündeyiz. Geçmişte gelirlerimiz bu ülkelerden düşüktü.

DÜNYADA BİRİNCİSİYİZ..

Türkiye 2-3 saatlik uçuş mesafesiyle yaklaşık 1 milyar nüfusa hizmet veren ülke konumundadır. Üniversite hastanelerinin gelişmesiyle ve şehir hastanelerinin açılmasıyla Türkiye çok iyi bir ivme yakalamıştır. Türkiye’de 100 bine yakın kişiye düşen 40 yoğun bakım ünitesiyle dünyada birinci konumundayız. Yurt dışında da hastane açtığımızdan dolayı sağlık sistemindeki başarımız diğer ülkeler tarafından da takdir edilmektedir.

HASTANELERİMİZ VAR, YETERLİ TEKNELOJİK İMKÂNA SAHİP DEĞİLİZ

Bütün bunların yanında eksiklerimiz yok mu? Var. Yeterli teknolojiye sahip değiliz. AR-Ge projeleri sürekli olarak geliştirmek zorundayız. Koronavirüs aşısını dışarıdan ithal etmemiz, üretememizin nedeni yeterli teknolojik argümana sahip olmamızdan dolayı. Bugüne kadar hastanelere yatırım yapıldı ancak halk sağlığı ve AR-GE konularına yatırım yapamadık. Tarihimizde de bulaşıcı hastalıklar konusunda tecrübeliyiz. Doktorlarımız yurt dışında çok başarılı operasyonlara imza atıyor. En büyük eksikliğimiz AR-Ge çalışmalarını geliştiremememiz. Pandemide Türkiye sağlık konusunda bir imaj yarattı diyebiliriz.

92 ÜLKEDE 168 TEMSİLCİLİĞİMİZ VAR

Türkiye Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi olarak 92 ülkede 168 temsilcimiz var. Yeni Zelanda, Rusya, Avrupa’dan 30 ülke, Afrika’dan 38 ülkede bürolar oluşturduk. Bu ülkelerden cerrahi operasyonlar, estetik gibi çeşitli sağlık konularında tercih edilen ülkeyiz. Türkiye’deki sağlık sistemine hastalar güveniyor. Kanser tedavisi için son zamanlarda ilik kanseri için gelen hastaların yanı sıra güzellik konusunda çok tercih ediliyoruz. Sağlık turizminde Türkiye’nin tercih edilmesinin nedenlerinden biri yurt dışına oranla sağlık harcamalarının daha ucuz olması.”

TRABZON’DA SAĞLIK TURİZMİ ARAP TURİZMİYLE BAŞLADI

Trabzon’un sağlık turizmiyle ilgili konuşan Yılmaz, “Trabzon’da sağlık turizmi 2016 yılından itibaren Araplar gelmeye başladıktan sonra konuşmaya başlandı. Daha sonra sağlık konusunda acenteler, sağlık turizmi şirketleri kuruldu. Tıpta çalışmalarıyla ünlü dünyanın tanıdığı ecdatlarımız var. Ama biz bu konuda gerideyiz. Trabzon’da sağlık turizm şirketleri kurulmasına rağmen bunun altyapısı ve pazarlama konusunda çok eksiklerimiz var. Sağlık pazarında Trabzon’a en yakın ülkeler Gürcistan. Azeriler de çok gelmek istiyor. Irak’tan getirebiliriz.

KARADENİZ SAĞLIK TURİZMİ İÇİN ÇOK ELVERİŞLİ BÖLGE

Dünyada çok çeşitli sağlık turizmleri var. Örneğin yaşlı bakım tatil köyleri açılmaya başlandı. Kuşadası’nda yaşlılara hizmet veren tatil köyünü ziyaret etmiştim. Yurt dışından geliyor. Bu tatil köylerinde seracılık, hayvancılık, gezi turları gibi programları var. Doğal ortamda 6 ay yaşıyor. Karadeniz’de de keşke böyle bir mekân oluştursak. Otellere, Avrupa Birliği projesinde yüzde 50-70 devlet desteği verilmesi yerine bu çeşit turizm programlarına yatırım yapılabilir. Trabzon otelcilikte, restorasyon anlamında doydu. Ödenekleri bu kesime aktarmamız lazım. Yine tüp bebekle ilgili sağlık turizmi var. Yurt dışında bebeği olmayan insanlar var. Asıl önemli bir nedeni de ruhen iyi olunması. Tüp bebek yaptırmak isteyen kişiler öncesinde yayla gibi doğal ortamlarda rehabilite oluyor.  İnsanlar doğada stres atıyor. Bu tıbben de kanıtlandı.

TRABZON TURİZMİ YERİNDE SAYIYOR

Trabzon turizmde yerinde saydırıyor. Sağlık turizmi, turizmle iç içe. Ama belediyelerimiz bu anlamda etkili çalışmaları yok. Bir turist şehrimize geldiğinde 100bin liralık masrafı olacak. Bu da milli gelirimize katkı sağlayacak. Tedavisini olduktan sonra bu şehirde gezmek isteyecek. Şehir olarak bir iz bırakacağız. Ama gelen turist sahile inse denize girilecek bir alanın yanı sıra oturacak bir yer yok. Trabzon’da Kızlar Manastırı var. Geceleri aydınlatılması yapılıyor. Gece gündüz lambaları yanmasına rağmen bir tane turist gidemiyor. Tarihi Kostaki Konağı (Trabzon Müzesi) yıllardır tadilatta, bitirilemiyor. Trabzon mutfağını yansıtacak faaliyetimiz yok. Disneyland tarzı eğlence merkezleri yapılsın dedik. Ama biz dedik yine biz işittik.

TRABZON’UN SORUNLARI BİLEN BİR VALİ VE BAŞKAN LAZIM

Trabzon’da kanaat önderlerinin birlik olması lazım. Trabzon’a turizmden anlayan bir vali lazım. Ülkeler kendi aralarında yarışırdı şimdi şehirler yarışıyor. Şehirlerin bu anlamda kalkınamamasının nedeni örneğin tarım şehriysek tarımdan anlayan bir vali gerekir. Sanayi bölgesi ise sanayiden anlayacak bir vali.. Trabzon’u yaşayan bilir. Trabzon’a belediye başkanları dışardan geliyor. Trabzon sorunlarını çözene kadar iki, üç yılı geçiyor. Bu da Trabzon için zaman kaybı. Trabzon’un bütün paydaşlarıyla ortak akılla birlikte önümüzdeki yılların vizyonunu şimdiden belirlememiz gerekir.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.