banner114
banner146

Toplumsal bağışıklık  mayısta sağlanabilir

 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın Rusya’nın geliştirdiği sputnik aşısı ile ilgili açıklamada bulundu.  Prof. Dr. Aydın gelecek olan Rus aşısıyla birlikte ülkede aşılamanın büyük bir hız kazanarak Mayıs sonunda büyük bir kitlenin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık sağlanarak salgının önüne geçilebileceğini kaydetti. Sağlık bilimleri üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın Rusya’nın geliştirdiği sputnik aşısı ile ilgili açıklamada bulundu.  Prof. Dr. Aydın gelecek olan Rus aşısıyla birlikte ülkede aşılamanın büyük bir hız kazanarak Mayıs sonunda büyük bir kitlenin aşılanmasıyla toplumsal bağışıklık sağlanarak salgının önüne geçilebileceğini kaydetti.

TÜM TOPLUM  AŞILANABİLİR

Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca’nın Çin aşısı sinovac ve Almanya’da geliştirilen biontech aşısının ardından Rusya’dan sputnik aşısının geleceğini söylemesi üzerine Prof. Dr. Aydın yeni aşıyla ilgili açıklamada bulundu. Pof. Dr. Aydın, “Güvenlik çalışmalarının yeterli düzeyde olmaması nedeniyle biraz çalışmaları uzadı. O çalışmalar tamamlandı ve artık dünyada oldukça yüksek sayıda kullanılıyor. Birçok ülkede olunca güvenilirliğini görüyoruz. Etkinliği geçtiğimiz günlerde yayınlandı ve oldukça iyi. Öyle olunca aşının temin edilmesi noktasında Türkiye’de rahatlıkla kullanılabilecek üçüncü bir aşı olarak karşımıza geliyor. En kısa zamanda umarım bu aşının da temini diğer aşılar gibi sağlanarak planlanan 130 milyonun üzerinde tüm toplumun aşıları sağlanan bir rakam sipariş edilebilir.” ifadelerini kullandı.

ETKİNLİĞİ YÜZDE 91

Rusya’nın geliştirdiği aşının etkinlik düzeyinin yüzde 91 olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, “En çok kullandığımız sinovac aşısı ölü virüs aşısı. Bu virüsün ölüsünden elde edilen bir aşı. Onunla ilgili Türkiye’nin yaptığı çalışmada yüzde 83 etkinliği olan bir veri ortaya konuldu. Şili’de 10 milyon kişilik bir çalışmayla ortaya konulduğunda sinovacın yüzde 85 ağır hastalığı yüzde 80 ölümleri engellediğini gördük ve biliyoruz. Buna benzer bir şekilde Rus aşısı bir virüsün üzerine başka bir virüsün üzerine elimizdeki korona virüsün genetik materyalleri kodlayarak verilen bir aşı. Bununla ilgili yapılan çalışmalarda yine kullanılmaya bağlı faz 4 çalışmalarında onunda yüzde 91 oranında bir koruyuculuğu olduğu söyleniyor. Dünyanın en prestijli sağlık dergilerinden birinde yayınlanan çalışmada yüzde 91 etkinliğini gördüğümüz bir aşı. Yani Rus aşısı da gelirse bugüne kadar güvendiğimiz Çin aşısı ve biontech aşısı kadar güvenilir ve onlar kadar kolay uygulanabilir ve etkin bir aşı.” diyerek aşının nasıl üretildiğini anlattı.

TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

Üç yabancı aşının da Türkiye’de uygulanabilecek olmasının büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydın, bu aşılarla toplumsal bağışıklığın kazanılmasında önemli yol alınabileceğini belirtip, “Üç aşının Türkiye’de uygulanacak olması çok büyük bir avantaj yaratır. Şu günlerdeki yaşadığımız sorunlardan bir tanesi aşı tedariki. Yüz milyon doz aşı siparişi vermenize ve Cumhurbaşkanının talimatına göre bunun parasının da ödeneceğinin söylenmesine rağmen anlaşma imzalanmasına rağmen aşı tedariki Çin’den istenilen düzeyde olmadı. Olmayınca bir aşı tedariki sorunu yaşıyoruz. Ama sputnik aşısı da anlaşmalar sağlanıp gelirse Türkiye’de aşılamayı çok hızlı bir düzeyde yaparız. Türkiye’nin aşı ile toplumsal bağışıklığının oluşacağı yüzde yetmişin aşılanması dediğimiz sayı 55-60 milyon. Eğer Rus aşısıyla da önümüzdeki günlerde planlanan hem biontech aşısının Hazirana kadar gelecek dozu hem Çin, hem de Rus aşısı planlanan bir şekilde geldiğinde Türkiye’nin aşı yapma kapasitesiyle biz Mayıs ayına varmadan Türkiye’de arzu edilen aşılanmayı sağlamış olabiliriz. Şuan salgında yüze on civarında ikinci doz aşıyı yapan var ama bu yeterli değil bunun artması lazım. Toplumsal bağışıklığa hızlı bir şekilde gitmemiz lazım. Hızlı giden ülkelerde bunun güzel örneklerini gördük. Biz de tedarik edersek çok hızlı bir şekilde yaz dönemi başlamadan kendi aşılarımızla toplumsal bağışıklığı yaşanıp tekrar aşılama gerekirse o aşılarda devreye girmiş olacak. Çok başarılı bir şekilde hemen hemen 7 aşı faz çalışması dediğimiz insan çalışmalarına doğru  hızla gidiyor. Kayseri’de geliştirilen aşı önümüzdeki günlerde faz üç çalışmalarını çok hızlı bir şekilde tamamlayıp üretime geçebilecek. Böyle olunca da yurt dışından aldığımız aşılarla hızlı bir şekilde aşılama yapılacak. Ve arkasından yerli ve milli aşılarımızla o günlerde sağlık bayramına hızlı bir şekilde adım atmış oluruz.” diyerek yerli aşının da yapacağı katkıları anlattı.

Haber:Fatoş Batman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.