banner114
banner146
banner122

Tonya kendi kendine yetecek!

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ilçesinde yürütülen projelerle ilgili günebakış’ın sorularını cevaplandırdı. Orman mühendisi de olması vesilesiyle de Tonya’nın doğasına zarar vermeden kendi kendine yetebilen bir Tonya için proje geliştirdiklerini ifade eden Başkan Beşel, ilçede bir dönem kurulması gündeme gelen çimento fabrikasının durumuyla ilgili de son süreci anlattı.

Doğasıyla ünlü Tonya’nın Orman Mühendisi kökenli Belediye Başkanı olarak ilçeye önemli hizmetler kazandırdınız ve kazandırmaya da devam ediyorsunuz. Yaptıklarınız ve yapmak istediklerinizden söz eder misiniz?

Tonya’da şu anda birkaç koldan birkaç projemiz devam ediyor. Yürüyüş yolu projemiz hem yörede hem de Türkiye’de örnek projedir ki 750 metre uzunluğunda yalnızca çelik konstrüksiyon üzerine doğaya hiç dokunulmadan yapılmıştır. Tonya’mıza ve turistlere doğayla, yeşille ve dereyle iç içe bir proje kazandırdık. Bunun dışında 1000 dönümlük bir alanda gerçekleştirdiğimiz ceviz projemiz var. Bozuk bir orman arazisini mahalle halkının tasarrufuna verip gelir getirici tür olarak mahallelilere verip gelir etmeyi planladık. Projemiz yapım aşamasındadır ve süreç Tonya için devam etmektedir. Ceviz kadim bir gıdadır. Tarihin derinliklerinden beri bilinir ki bozulmaz ve çürümez. Aynı zamanda insan sağlığı için de son derece yeri vardır. Bunun dışında ticari olarak önemli bir yeri vardır. İlçemizde hiçbir gelir getirmeyen bozuk kızılağaç sahalarının ceviz sahasına dönüştürülmesini planladık. İlk etapta 34 dönümlük bir alan yapmıştık şimdi onu DOKAP’tan almış olduğumuz krediyle 1000 dönüme çıkarttık. Projemizi orman teşkilatımızla beraber yürütüyoruz. İnşallah 2021 yılının ilk yarısında ceviz fidanlarımız dikilecek. Daha evvel mahallelinin tasarrufunda olan yerler yine gelir olarak Tonya’mıza yarar sağlayacak.

Tonya’da güneş enerjisi projesi yapılıyor. Bu proje hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Tonya’mıza kazandırdığımız bir diğer proje de güneş enerjisi projesidir. Bu günlerde yapımı tamamlandı ve faaliyete girmek üzere bekliyor. İller Bankasından aldığımız 4. 5 milyon liralık bir krediyle projeyi hayata geçirdik. 1 hafta içinde de bağlantı anlaşması yapılıp üretime başlanacak.

Trabzon’un ilçelerinde ve merkezinde süren sokak sağlıklaştırma projelerinin bir ayağı da Tonya’da yapılıyor. Tonya bu sağlıklaştırmayla neler kazanacak? Nasıl bir görünüm elde edecek?

İlçemizde sokak sağlıklaştırması kapsamında Tonya merkezin sokaklarında çalışmalar sürüyor. İlçemiz yapılan çalışmalarla turizme yakışır bir hale getirilecek. Çalışmalar sürüyor ve sona yaklaşmış durumdadır. Sokak sağlıklaştırmasıyla ilçemiz çok güzel bir görüntüye kavuşacak.

Tonya’nın uzun yıllardır özlemini çektiği pazaryeri ve düğün salonuna eksikliğine çözüm buldunuz. Bu projenizde son durum nedir?

Tonya’da var olan otopark, pazaryeri, gençlik merkezi ve düğün salonu sorunlarına Büyükşehir Belediyemizin gayretiyle muhteşem bir tesisin ihalesi yapıldı. 19 Kasım’da yapılan ihalenin ardından yer teslimi süreci işliyor. Teslimden sonra da projenin 500 gün içinde bitirilecek. İlçemiz otopark, pazaryeri, gençlik merkezi ve düğün salonu anlamında sıkıntı yaşıyordu. Bu sorunlarımız da proje ile çözüme kavuşacak. Artık pazaryeri tek bir yerde olacak. Burada aynı zamanda Tonya’mızın yöresel ürünlerinin satılmasına da imkân sağlayacağız. Trabzon’dan da pazaryerimize seferler düzenleyebiliriz. Çalışmalarımız sürüyor ve Tonya için Tonya insanı için de var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum.

Tonya adı zikredilince akıllara tereyağı geliyor. Tonya KOOP.’un son durumu nedir? Tonya Tereyağının korunması noktasında çalışmanız var mı? Hayvancılık Tonya’da nasıl işliyor?

Osmanlı Salnamelerinde yer alan Tonya Tereyağımızın korunmasıyla ilgili çalışmalarımız var. Süreçleri takip ediyoruz. Yine DOKA’dan aldığımız destekle Tonya Süt Fabrikasına 3 tane araç aldık. Bu araçlarla mahallelerimizden alınan sütler hiçbir katkı almadan fabrikada işleme hazır hale getiriliyor. Coğrafi işaretli Tonya Tereyağı için ilçemizde süt toplayıp fabrikamızda üretime katkıda bulunacağız. Bunların yanında jersey türü üretimine yönelik projemiz var. Yer arıyoruz. Önümüzdeki süreçte yeterli bir yeri tedarik ettikten sonra Tonya’da jersey düve üretimi yaparak üreticilere dağıtmayı planlıyoruz.

İlçede pekçok meyve türü yetişiyor. Tonya’da yetişen yerel meyvelerle ilgili proje yürütüyor musunuz?

DOKA’dan bir destek alarak Tonya’da yerel meyvelerle ilgili çalışma yürütüyoruz. Meyvecilikle ilgili meyve kurusu, meyve suyu, reçel ve pekmez üretimine kazandırılması için mini fabrika ya da değerlendirilme ünitesi yapmayı planladık ve DOKA’dan destek çıktı. Bugünlerde onun peşindeyiz. Tonya’da yeterli miktarda birçok meyve var. Bunlar çürüyüp gidiyor ve kimsenin işine yaramıyor. Değerlendireceğiz. Projemiz sürüyor. Kendi kendine yetebilen bir Tonya istiyoruz. Başka çaremiz yok. Devletin vergi gelirlerinden sağlanan payla geçim ve yatırım mümkün değil. Mümkün olsa dahi Tonya’da yetişen meyveler heba oluyor ve milli ekonomiye kazandırılmıyor. Toprak bizim ama işlemeyince bir değeri olmuyor. Güneş ışığı ve ceviz projelerinde de Tonya için bu yüzden çalışıyoruz. Var olan projelerimizi Tonya için geliştiriyoruz. Biz ilk adımı atıyoruz. Bundan sonrası büyüyerek gelişmelidir. Projeler bizden sonra da devam edecektir. Tonya her şeyin en iyisini hak etmektedir.

Tonya’da son dönemde birçok turizm yatırımı yapıldı. Yeni yatırımlar var mı? Varsa bunlar nelerdir?

Tonya’mızın turizmi için de çalışıyoruz. İlçemizde yapımı biten Foleya Otel var. Onun dışında bir otel daha bitmek üzere. Şelalemiz bitti. Yine başka bir şeleleyle ilgili çalışma yürütüyoruz. Yapacağımız çalışmalarla Tonya’mıza gelenler memnuniyet yaşayacaktır. Karadere’mizde tarihi Ali Ağa ve Ömer Ağa kaleleri var. Onları gündeme aldık ve turizme kazandırmak istiyoruz.

Tonya’da vatandaşın yoğun tepkisiyle karşılaşılan bir çimento fabrikası hadisesi vardı. Süreç şu an ne aşamadadır? Üzeri tamamıyla kapatıldı mı?

Çimento fabrikası mevzu artık kapanmıştır. Onun yerine biz güneş enerjisi fabrikası yaptık. Yatırım yine geldi. Çimento fabrikası neticede bir yatırımdır ancak tarım, turizm ve hayvancılıkla çimento aynı alanda birbirine tezattır. Biz doğal ortamı bozmadan hareket etmeye çalışıyoruz. Bir taraftan üretmeye çalışırken diğer taraftan gelecek nesillere tahrip edilmiş bir doğa bırakmak istemiyoruz. Bu bizim milli bakış açımıza terstir.

HABER:Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.