banner114
banner146

Tesis kayabilir

Trabzon’da yap-işlet-devret modeliyle 57 milyon dolara mal edilen Katı Atık Entegre Tesisiyle ilgili Trabzon Doğal Ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği Başkanı Doç. Dr. Coşkun Erüz, “Atıkları Sürmene’deki gibi vahşi depolama yaparsak çok çok daha kötü duruma gelir. Trabzon’da sistem işlemiyor. Belediyeler tarafından evlerden çöplerin ayrıştırılmış olarak toplanması gerekir.” dedi.

Araklı Taşönü’nde TRABRİKAB işbirliğiyle kurulan Katı Atık Entegre Tesisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Erüz, “Sürmene’de yapılan katı atık tesisi düzenli depolama alanıydı. Maalesef vahşi depolama yöntemiyle şehirdeki tüm atıkları oraya attık. Düzenli depolama adı altında vahşi depolama yapıldı. Taşönü’ndeki tesisine ise tam hakim değiliz. Bildiğimiz kadarıyla yüksek sıcaklıkta organik atıkları yakarak, önce geri dönüşebilecek malzemeyi ayrıştırdıktan sonra enerji elde edilecek. Çıkan baca gazları normalde filtrasyondan geçirilerek dışarı bırakılacak.

Burada tam doğru bir şekilde ayrıştırırsak, doğru şekilde yakılıp, baca gazları çok iyi şekilde filtre edilirse Türkiye’deki mevcut uygulamaların en düzenli olanı diyebiliriz. Atıkları Sürmene’deki gibi vahşi depolama yaparsak çok çok daha kötü duruma gelir. Sürmene’deki gibi depolama alanından taban suyu sızdırması, çok ciddi kokuya yani çevresel felaketlere yol açar. Sürmene’de 5-6 km’ye kadar kötü koku meydana getiriyor. Sürekli su sızıntısıyla da akarsularda canlı yaşamı neredeyse yok oldu gibi.

O BÖLGEDE HEYELAN RİSKİ DE VAR

Taşönü eski bir çimento fabrikasının alanıydı. Taşönü’nün dezavantajı şu. Altı mağaralarla dolu çöküntüsü çok yüksek olan bir bölge. Altında bol miktarda mağaralar bulunuyor. O bölgede heyelan riski de var.

ÇABURNU’NDAN KİMSE MEMNUN DEĞİL

Atıklar evlerimizde veya aktarım istasyonlarında ayrıştırılırsa sanayiye dönebilecek olan kâğıt, plastik, metal cam gibi malzemeler geri kazandırılırsa atık olmaktan çıkıp ülke ekonomisine katkı sağlayacak. Çamburnu Katı Atık Tesisi de yapılırken çok güzel, kullanışlı öngörülmüştü. Ancak son 10 yılda o alana baktığımızda tesisten memnun olan hiçbir yöre halkı, kamu idarecileri yok.

TRABZON’DA SİSTEM İŞLEMİYOR

Her mahalleye bir geri dönüşüm kumbaraları koyulması gerekir. Ve halk bu konuda bilgilendirilmelidir. Sistemin de denetlenmesi gerekir. Örneğin Trabzon’da merkez ilçenin dışındaki ilçelere bu geri dönüşüm firmaları gidip kâğıt ve diğer atıkları almıyorlar. Şuanda dahi ayrıştırmaya uyan kamu kurumlarının birimlerinin dahi ayrıştırılmış atıklarını almıyor firmalar. Gerekçe olarak da atıkların az olması ve maliyetinin karşılanmadığını gösteriyorlar. Hâlbuki bu maddi kazanç sistemi değildir. Sosyal sorumluluk projesidir. Ülkemizin geleceğine karşı sorumluluğudur. Trabzon’da sistem işlemiyor. Belediyeler tarafından evlerden çöplerin ayrıştırılmış olarak toplanması gerekir.

HALK İNANDIRILSIN!

Atıkları ayrıştırmadan getirip tesiste yakmak ekonomiye ve ülkeye zarardır. Baca gazını arıtmak için yapılacak masrafa değmeyecek bir işlemdir. Eğer belediye geri dönüşebilecek malzeme ve geri dönüşemeyecek organik atıkları aynı araca koyup taşırsa bu atıklar evlerde ayrıştırılsa bile halk güvenini kaybediyor. Halkın buna inanması gerekiyor.

HER SEMTTEN NE KADAR ATIK ÇIKTIĞI BİLİNİYOR

Trabzon’da yıllık ne kadar atık üretildiği biliniyor. Kişi başı yaklaşık 0,8 kg ile 1,5 kg arasında değişiyor. Hangi mahallede hangi ilçede ne kadar atık üretildiği biliniyor. Bu bilinen bilgiye göre o mahallede o semtte ne kadar kumbaraya ihtiyaç olduğunu çıkartmak zor değil. Uygulama için halk önce inandırılmalı. Belediyeler yayladan başlamak üzere sahile kadar tüm yerleşimlerde atık toplama sistemini yaygın hale getirmeli.

ARAKLI HALKI YANLIŞ UYGULAMALARLA MUTSUZ OLMASIN

Başkalarının mutlu olması için Yanbolu ve Araklı halkını mutsuz etmemek gerekir. Yanbolu havzası turizm havzası. Alt kısmında deniz turizmi, yukarısında yayla ve ekoturizm havzası. Orada yapılacak olan kötü uygulama turizmi de baltalayacaktır. Vadide 10 binin üzerinde 36 tane yerleşim birimi var. Bunların 20 tanesi tesisin yakınında.  Uygulama doğru yapılmazsa 10 bin insan kötü kokuya maruz kalacak.” açıklamalarında bulundu.

Haber: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.