banner114
banner146
banner122

Tarih gün  yüzüne çıkmalı

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, Tabakhane’de gün yüzüne çıkan tarihe ilişkin açıklamalarda bulundu. Kuru, bir an önce bölgenin tarihine yakışır çalışma başlatılmasını istedi

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, Tabakhane’deki tarihi buluntuları ilişkin açıklamalarda bulundu. Daha önce Tabakhane Köprüsü’nü gündeme getirdiğini hatırlatan Başkan Kuru, “Köprünün aşağısında aynı mevkide yapılan kazı çalışmalarını görmekteyiz. Kale surlarıyla değerlendirilmesi gereken ve aynı mevkide yapılan kazı çalışmalarına TÜRKAV’ın, köprüyle, surlarla ve kaleyle ilgili değerlendirmesinde; ‘Burada köprüyü tarihi özelliğine kavuşturalım etrafının açılması olmalıdır’ demiştik. Parkın burada olmaması gerektiğini, köprüye ve kale surlarına yapışık ağaçların sökülmesi, ışıklandırılması gibi restorasyonun yapılması gerektiğini de ifade etmiştik. Tabak çarşısına giden köprünün alanında ortaya çıkan tarihsel varlık bunun göstergesidir. Çok eski devirlere gitmekle beraber, Trabzon kalesinin yapımı, 15, 17 yüzyıllarda genişleyerek yeniden inşa edildiğini bilmekteyiz. İlk çağlardan beri Trabzon’ un limanı ve kalesi hep önemli olmuştur.  Dolayısıyla buralarda yapılan çalışmalarda, Arkeolog, sanat tarihçisi ve tarihçi eşliğinde yapılması gerekmektedir. Dozerlerle buraya girmeyin dedik. TÜRKAV burada da haklı çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

TARİHİ SURLAR VE ÇEVRESİ KENDİ HALİNE BIRAKILMAMALI

Kazıya ilişkin değerlendirmelerde de bulunan TÜRKAV Başkanı kuru, “Kalelerin en önemli görevi çevresinde ve içinde yaşayan ya da yol üzerinde ise o güzergâhtan geçen insanların güvenliğini sağlamaktır. Kıymetli maden ve para için emniyetli yer görevi gören bazı kaleler olmuştur. Kale şehir halkının güvenliğini de sağlamıştır. Trabzon stratejik bir mevkide bulunmaktadır. Şehir ve kasabaları içine alacak şekilde, deniz veya kara ulaşımın yanında inşa edilmişlerdir. Osmanlı idaresine de girdikten sonra Trabzon kalesi, büyük oranla saldırılara, akınlara maruz kalmamıştır. Osmanlılar döneminde de çeşitli onarımlar gören kaleye, ayrıca yeni bölümler eklendiği bilinmektedir.  Burada görülen bölümler halkın yaşam alanı mı?  Yoksa kale hâkimiyetinde başka bir amaçla mı görev yapmıştı?  Tarihi hakikatleriyle bilimsel çalışmalarla değerlendirilmesi olmalıdır. Trabzon’ un tarihi mirasında yerini almalıdır. 1.Selim’ in Trabzon sancakbeyliği sırasında kale surlarını tamir ettirdiği anlaşılmakta olup, kale güvenliğin varlığıdır, hâkimiyetin durumudur. Ülkemizin her tarafında restoresi yapılan kale ve surları olduğu halde, Trabzon kalesinin ve çevresinin hala kendi haline bırakılması, bir kazı yapılması esnasında ortaya çıkan tarihi varlıkları olmamalıdır.” çağrısında bulundu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.