banner114
banner146

SOYKIRIM YALANI ELiNDE PATLAYACAK

ABD Başkanı Joe Biden’ın Ermenilerin 1915 yılında tehcir yasasıyla zorunlu göçe tabi tutulmasının yıl dönümü olan 24 Nisan 1915’in yıl dönümünde yaşananları soykırım olarak tanımladı. Ermenilerin 1 buçuk milyon Ermeni’ye Türkler tarafından soykırım yapıldı iddialarını tanıyan ilk ABD Başkanı Biden oldu. Türk tarihinin hiçbir kısmında yer almayan soykırım suçuna ülkemizin adının karıştırılmasına vatan bilinci olan herkesten tepki yükseldi.

Trabzon’un siyasetçileri bu duruma tepkisiz kalmadı. İşte Trabzon siyasetinden tepkiler.

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora: ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarını kabul etmiyoruz.

Türk tarihinin hiçbir döneminde ne Ermenilere ne de başka bir millete soykırım yapılmamıştır. Herhangi bir hukuki ve bilimsel meşruiyeti olmayan bu söylemler hükümsüzdür. Birkaç yüzyıllık tarihine onlarca katliam sığdıran, 15 milyon kızıl deriliyi, Vietnam’da 4 milyon, Afganistan’da 1.5 milyon, Irak’ta 1 milyon insanı katleden bir devletin bu kadim milletin onurlu tarihine söyleyeceği tüm kelimeler yok hükmündedir.

AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar: Biden; bilesin ki ve biz biliyoruz ki, 1915 olayları Türkiye’yi yok etmek isteyenlerin zulmünden başka bir şey değildi. Kahraman milletimiz bu savaşta şehit ve gazi olarak bugünün Türkiye’sine bu vatanı emanet etti. Kapasiten ve vicdanın varsa Amerika’nın soykırımlarından bahset.

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: ABD’ye 1915 olayları için 106 yıl sonra Soykırım ifadesini kullandıran ne tür bir gelişme yaşanmıştır. ABD’nin kullandığı bu ifade, bir kabile devletinde bile görülemeyecek nitelikte olup hiç bir yeni bulgu veya belgeye dayandırılmayan, tarihsel gerçeklerden uzak bir ifadedir.

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya: Parti Sözcümüz Faik Öztrak: "ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları 'soykırım' olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz." ABD Başkanı Biden’ın Ermeni lobilerine yaranmak için 1915 olayları ile ilgili yaptığı 'soykırım' açıklamasını ve Türkiye Cumhuriyeti'ni töhmet altında bırakan ifadelerini esefle kınıyor; soykırım iftirasını emperyalist ABD'ye iade ediyoruz.

AK Parti Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç: Bütün tarihi arşivimiz açık ve şeffaf bir şekilde ortada. Tarihi belgelerini açmaktan korkan ve ABD makamlarını bu açıklamaya mecbur bırakan lobilerin amaçlarının farkındayız. Siyaset popülizm yaparak değil, etik ve ahlaki örneklik sergileyerek yapılır. Lobilere esir olmuş, Biden yönetiminin 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak etiketlemesini en sert şekilde telin ediyorum.

AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi: Ne mutlu Türk Milletine ki şanlı tarihimizde, kendilerini medeni diyenler gibi utanç tabloları yok.

CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu: ABD başkanı biden in küstah ve tehditkar açıklamalarına karşın sesini çıkaramayan iktidar iç politikada olduğu gibi dış politikada da iflas etmiştir. Dün Trump bugün biden yarın kim bilir kim. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin itibarını korumak ve kollamak Sayın Cumhurbaşkanının görevidir. Johnson mektubuna layıkıyla cevap veren İsmet Paşanın ne büyük bir devlet adamı olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman: Anadolu’nun hoşgörüsünü taşıyan, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde “Yurtta sulh, cihanda sulh” düşüncesini benimseyen yüce Türk Milletinin karşısına dönem dönem pişirilip “soykırım” olarak getirilen saygısızlık kabul edilemez. Tarihi günahlarla dolu olanların ve destekçilerinin, siyasi veya insani sorumlulukları bir kenara bırakma hevesi içinde, kendilerine göre uyarladıkları düşünceleriyle tarihi gerçekleri değiştirme gibi bir yetenekleri yoktur; söylemler yok hükmündedir.

MHP Ortahisar İlçe Balkanı Murat Gedikli: Biz Türkler eğer soykırım yapsaydık! Bugün Dünya’da; faşist Türkler diye bağıran bir tek Ermeni göremezdiler!

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli: Türk milletinin köklü tarihinin hiçbir dönemde soykırım olmamıştır. Emperyalist güçlerin ve onların içerideki işbirlikçileri tarafından her 24 Nisan günü gündeme getirilen sözde "Ermeni soykırımı" büyük bir yalandır. 1915 yılında vatan elden giderken Çanakkale'de savaş kazanılmış ancak Doğu'da yenilgiye uğramıştık. Doğu cephesinde karşımızda sadece Rus ordusu değil, onlarla birlikte hareket eden Ermeni çeteleri de vardı.  Topraklarını müdafaa etmek için Ruslarla savaşan ordumuzu Ermeni çeteleri arkadan vuruyordu. Ne hazırdır ki, bu çeteciler Osmanlı vatandaşı idi. Amaçları Osmanlı toprakları üzerinde bağımsız bir Ermenistan kurmaktı. O kadar ki, Van, Muş ve Bitlis illerimizi ele geçirip Ermeni bayrağı bile çekmişlerdi.  Hangi ülke böyle bir olaya sessiz kalabilirdi? İşte düşman saflarına katılan Ermeni çeteleri için çıkarılan tehcir kanunu doğrultusunda Irak, Suriye, Lübnan gibi Osmanlı topraklarına topluca ve kafileler halinde gönderildi. Tarihi gerçek bundan ibarettir. Rus tarihçi Prof. Dr. Oleg Kuznetsov, 1915 Ermeni soykırım iddialarının bir kurgu olduğunu belirterek "Ermeniler, tarihi ve yasal belgelerle soykırım geçerliliğini doğrulamanın mümkün olmadığını biliyor" dedi. Yine ,ABD'li Tümgeneral James G. Harbord'un Ermeni soykırımı iddiaları üzerine yaptığı araştırma, Türk Tarih Kurumu tarafından basılan kitapta soykırım olmadı belgeleriyle yer aldı. ‘Türkiye’deki Ermeni soykırım iddiaları Türk düşmanlarının ortaya koyduğu propagandanın kaçınılmaz bir sonucu olarak konuşulmaktadır. Ayrıca söz konusu iddiaların doğruluğunu ispatlayacak hiçbir tarihi belgenin bulamadığını ifade etti. Türk halkının Ermeni mezalim ve saldırılarına maruz kaldığını da raporlarında bildirmiştir. Dış güçlerin içerideki figüranları, "Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin!" diyerek doğrudan dış güçlerin maşası olduklarını ilan etmişlerdir. Yüce Türk milletinin şanlı tarihinde başımızı öne düşürecek, utanılacak, saklanacak hiçbir şeyi yoktur.

ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamasına Trabzon ve Rize’den sesler yükseldi

1915 olaylarının ABD Başkanı Biden tarafından soykırım olarak tanımlanması tüm ülkede büyük bir tepkiyle karşılandı. Trabzon ve Rize’de siyasiler dışında üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve idari kurumlar da yaşanan bu gelişmelere tepki gösterdi.

BÜYÜK BİR İFTİRA

Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşık Kutlu tarafından yayınlanan metinle sözde soykırım iddialarını kınadı. İddiaların gerçekliğe dayanmadığını söyleyerek Ermeni teröristler tarafından katledilen şehitlerimi yad ederek, “ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için Ermeni soykırımı ifadesi kullanmasını, dünya barışına ve Türk Amerikan ilişkilerine asla hizmet etmeyecek, kirli, karanlık, art niyetli ucuz politik çıkar hesaplarının çirkin bir ifadesi olarak kabul ediyor, esefle kınıyor ve kesinlikle reddediyoruz. Ayrıca hiçbir bilimsel temeli, hukuki değeri ve tarihi gerçekliği bulunmayan yok hükmündeki sözde Ermeni soykırımı söylem ve iddiasının şanlı tarihiyle daima gurur duyan necip milletimize atılmak istenen büyük bir iftira ve açık bir yalan olduğunu tüm dünyaya ilan ediyor ve en şiddetli biçimde lanetleyerek reddediyoruz. Bu vesile ile bugüne kadar Ermeni terör örgütlerince hunharca katledilen başta diplomatlarımız olmak üzere tüm şehit vatandaşlarımızı rahmet ve hürmetle anıyoruz.” ifadelerini içeren metin yayınladı.

SÖZCÜKLER TARİHİ DEĞİŞTİREMEZ

Karadeniz Teknik Üniversitesi de ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını soykırım olarak tanımlamasına tepkisini gösterdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Cuvalcı tarafından yayınlanan metinde “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Hiçbir somut bilgi ve veriye dayanmayan soykırım iddiasını şiddetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

AÇIKLAMALARI YOK HÜKMÜNDE KABUL EDİYORUZ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ABD Başkanı Biden’ın soykırım sözlerini kınadı. Üniveriste adına kınama metni yayınlayan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, soykırım tanımlamasının yok hükmünde olduğunu belirterek, “Sözde soykırım iddiasını reddediyoruz! Geride bıraktığımız yüzyılda tarihin önemli kırılma anlarına ve zorlu mücadelelerine şahit olunmuştur. Çanakkale’de, Kafkasya’da, Hicaz’da, Filistin’de ve Irak’ta tarih edilemez hadiseler yaşanmış, dini, dili, etnik kökeni fark etmeksizin on binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Ancak üzülerek görülmektedir ki tarihte yaşanan acılar bugün siyasi hesaplara alet edilmektedir.  ABD Temsilciler Meclisinin 2019 yılındaki tarihi hatasının ardından bugün yapılan açıklama da siyasi ve ideolojik bakış açısının bir tezahürü olarak görülmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın 1915 olayları için arşivlerin açılması ve yaşananların tarihçiler ve bilim adamları tarafından bilimsel metotla ortaya konması çağrısı en doğru yoldur. Tarihi gerçeklerin siyasi kararlara kurban edilmemesi gerektiği gerçeğinden hareketle, Ermeni katliamına maruz kalan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, herhangi bir hukuki ve bilimsel meşrutiyeti olmayan tüm kararları ve 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanımlayan açıklamaları yok hükmünde kabul ediyor ve reddediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

HUKUKA AYKIRIDIR

Trabzon Barosu adına Biden’ın soykırım tanımlaması için açıklamada bulunan Baro Başkanı Sibel Suiçmez yapılan açıklamaların gerçekliğe ve hukuka aykırı olduğunu belirtti. Soykırım tanımlamasını kınayarak, “ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını soykırım olarak değerlendirmesini kınıyoruz. Bu nitelendirme tarihi ve siyasi gerçeklere aykırı olduğu gibi hukuki de değildir. Soykırımın hukuki tanımına girmeyen, hukukta karşılığı olmayan 1915 olaylarının; tarihi gerçeklerin karartılmasıyla soykırım olarak nitelendirilmesi, emperyalist ABD’nin siyasi nedenlerle ülkemize gözdağı vermek amacını taşımaktadır. Tarihi gerçekler ve evrensel hukuk kararları hiçbir ülkenin iç ve dış çıkarları uğruna feda edilemez. ABD Başkanınca yapılan soykırım değerlendirmesi onlar adına utanç olarak tarihte yerini alacaktır. Trabzon Barosu olarak; 1915 olaylarının ABD başkanınca soykırım olarak değerlendirilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu belirtiyor, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi ekonomik ve siyasi nedenlerle zor durumda bırakmak için tarihi gerçeklere ve hukuka aykırı olarak yapılan bu tanımlamayı kınadığımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.” açıklamasında bulundu.

MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYMUYOR

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Sırrı Eren Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın sözde soykırım açıklamalarını kınadı. Eren,”Tarihi olayların iç siyasetteki lobi faaliyetlerinin bir sonucu olarak popülizm amaçlı çarpıtılmasını ve kullanılan ifadeleri şiddetle kınıyoruz. Günlük bakış açıları tarihi gerçekleri değiştiremez. Tarihi şan ve şerefle dolu Türk milleti iç siyaset malzemesi

İKİYÜZLÜLÜKTÜR

Trabzon TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, ABD’nin önce kendi tarihine bakması gerektiğini söyleyerek Başkan Biden tarafından yapılan soykırım tanımlamasını, “ABD sözde soykırımla, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tarihini değerlendirmektedir. Arşivlerini açabilecek kadar asıl bir millet olan Türk milleti, arşivlerini açamayanlara çanak tutan ABD, önce kendi tarihini görmek durumundadır. Sözde soykırım oyunuyla ABD'nin oynamak istediği ikiyüzlülüğüdür. Daha sonra da Ermeni diasporası alçaklığının yer almasıdır. Tarihî bir olay kendinden önceki bir olayın sebebi, kendinden sonraki bir olayın sonucu durumundadır.” diyerek kınadı.

ABD BAŞKANININ SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

Kamu-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşun Dilber, ABD Başkanı Biden’ın soykırım tanımlamasının gerçekle bağdaşmadığını söyleyerek ABD’nin Türkiye’den özür dilemesi gerektiğini kaydetti. Dilber,  “Yüzyıllar boyu farklı kıtalarda hüküm süren Türk milleti tarihi boyunca hiçbir topluma soykırım uygulamamıştır. ABD Başkanının yaptığı bu açıklama, onurlu Türk tarihini lekeleyemeyecektir. Şanlı Türk milletinin tarihi, adalet ve hakkaniyetle doluyken Türk düşmanlığını şiar edinmiş lobilerin siyasi propagandalarına alet olan Joe Biden’ı Türk milletinden özür dilemeye davet ediyoruz. Türk milleti, hiçbir hukuki ve tarihi dayanağı olmayan ve Türkiye'de yaşayan birçok Ermeni bilim adamının da şiddetle reddettiği soykırım yalanına sarılanların sinsi tezgahlarına gelmeyecektir. O yıllara bakıldığında özellikle Doğu bölgelerimizde işgal kuvvetleriyle iş birliği yapan Ermeni çetelerin köylerimizi basarak vatandaşlarımıza reva gördükleri zulmü tarihi bilgiler bizlere sunmaktadır. Dolayısıyla yaşananların bir soykırım olmadığı da gün gibi aşikardır. Tarihleri soykırım ve ırkçılıkla yazılmış olanların art niyetli açıklamaları bizim için yok hükmündedir. Kurulduğu günden beri dünyanın dört bir yanında soykırım uygulayanlar kendilerine suç ortağı arıyorlarsa başka kapıyı aşındırmak zorundadır.  Bilinmelidir ki Türk milleti, insanlık ailesine asırlardır medeniyet, adalet, barış ve dostluk yolunda ilham kaynağı olmuştur, bundan sonra da olmaya devam edecektir.” ifadeleriyle Türk tarihinde hiçbir zaman soykırım suçunun işlenmediğinin altını çizdi.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.