banner114
banner146

Sorularla dolu Ortahisar Meclisi

“BİRÇOĞU YAPILMADI, YAPILMIYOR”
Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, kent için sözü verilen fakat bir türlü başlanamayan projelere dikkat çekerek, “Önceki Belediye Başkanımız Sayın Gümrükçüoğlu’nun 61 projesi vardı. Bunların birçoğunu yapamadan 10 yılını doldurdu ve görev teslimi yaptı. 31 Mart’ta verdiğiniz sözlere bakınca sizin de 8 ana başlık altında 78 sözünüz var. Belki bunlar azaltılabilir, çoğaltılabilir. Bunlardan birçoğunu gerçekleşmediğini, ya da başlanmadığını görüyorum.  5 yıldızlı otellerde bunların görsellerini çok iyi verdiniz. Hoşumuza gitmişti ve olsun diye destek vermiştik. Fakat bunların birçoğu yapılmadı, yapılmıyor. Ulaşım konusunda Maraş, Gazipaşa, Cumhuriyet Caddelerindeki özellikle AVM’lerin bu caddeleri olumsuz etkilediğinden bahisle söz vermiştiniz fakat altyapı çalışmaları bahane edilerek çalışmalara başlanmadı. Yaşayan sokaklar projeniz vardı. Bugünlerde çizimlerde görüldüğü gibi bir tane sokak göremedik. Mağmat turizm alanı konusunda yabancı yatırımcı aramak üzere Cumhurbaşkanlığına göndermiştiniz. Geçenlerde bir daha gönderdiğinizi okuduk. Her halde yatırımcı bulamadık diye görünüyor. Horon Düzü Mesir Alanı, Karadeniz Köyü, Hisar Seyir Kulesi ve Yerel Kültür Miras Projesi, Adrenalin Parkı gibi Mağmat Projesine bağlı projelerin bırakın başlanmayı, başlanıp da bitirilemeyecek gibi görülüyor. Gülcemal hala bekleniyor. Ortahisar El Sanatları Çarşısı kuracaktınız, mekan sorunu yaşanıyor her halde. Mahalle kıraathanelere vardı. Henüz öyle bir proje göremedik. Yalıncak Plajı dediniz. Büyükşehir başladı, teşekkür ediyorum. Önemli olan oranın hayata geçirilmesi. Ortahisar Atıcılık Merkezi Projeniz bu konuda çalışmanız yok. Bu konularda genel bilgi verirseniz memnun olurum teşekkür ederim.” dedi. 


 

PROJELER GERÇEKLEŞECEK
Başkan Genç, projelerle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Volkan Canalioğlu Bey Belediye Başkanıyken, Uzun Sokak trafiğe kapatıldığında il başkanı olarak ilk tebrik edenlerden bir tanesiyim. Onun için insanlarımız bu konuda daha rahat olmalı. O trafik inşallah düzenlenecek. İnşallah güzel bir fikir birliği ile oluşacak planlamalar içinde hem Maraş Caddemiz, hem Cumhuriyet Caddemiz, hem Gazipaşa Caddemiz mevcudundan çok daha güzel hale gelecek. Mağmat, Ortahisar Belediyemize devredildi. 4 etap içinde ki projelerimiz irtifak hakları için belediyemiz lehine şerh koyuldu. Ciddi takip edilen firmalar vardı, pandemi nedeniyle kesintiye uğradı. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisine sunacağım dedim. Ondan önce Turizm Bakanımıza sundum. Bunun peşindeyiz. Cumhurbaşkanlığı yatırım ofisine sunarak oradan destek talep edeceğiz. İskele Park için yer talep ettim. Şu anda bizim İskele Park projelerimizin bir tanesi Faroz ve Ganita Projesi içinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığında hayata geçiyor. Oyuncak müzesi ile ilgili geçtiğimizi günlerde, şehrinizin kıymetli sanatçısı Sunay Akın bey ile bir araya geldik. Bu konuya tekrar gündeme getirdim. Hülya Ulusoy Hanımefendinin derneğiyle iş birliğimiz oldu. Mekanı hazırladık. Yalnız bir şekilde gerçekleşmedi. Tekrar derneğimizle görüşme yapacağım. Basın müzesini de hayata geçirmeyi hedeflerimiz arasında istiyoruz. Atıcılık merkezi ile ilgili güvenlik söz konusu. Bu nedenle sorun oldu. Mağmat’ta olabilir mi diye çalıştık. Orada da sis problemi nedeniyle sıkıntı olacak diye teknik ekip bilgi verdi. O düşüncemiz sıkıntıya uğradı. Bulabilirsek alan, onun ciddi maliyeti olmadan hayata geçirilebilecek bir şey. Yeter ki alan bulabilelim. El sanatları ile ilgili o da sözümüz. Trabzonlu kadınlarımızın el sanatlarını üretme ve ondan gelir elde etmeye çalışmamızı Zağnos Vadisinde alan bulamamakla beraber. Tünel Akvaryum müşavirinde çalışmamız var. Onu da bitirdiğimizde açıklarız. Seyir Terası projesi tamamlandı. Bakanlıktan onayı geldikten sonra ihalesine çıkacağız.”

 

“PROJESİ KAPSAMINDA HEPSİNİN TABELASI KALDIRILDI”
Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, Suluhan İş Hanı esnafının taleplerini meclise sunarak, “Büyükşehir Belediyemizin cephe sağlıklaştırma projesi sonrası Suluhan İş Hanı esnafının şikayet ve isteklerini dile getirmek istiyorum. Suluhan İş Hanının alt katında ki dükkanların, diğer düzenlenen dükkanlar gibi tenteleri yok. Buradaki iş yerleri yağmurda zarar görüyor, güneşten daha fazla zarar görüyor. Orada pastacılık ve tatlıcılık yapan esnaflar var. Suluhan İş Hanında onlarca büro var. Cephe Sağlıklaştırma Projesi kapsamında hepsinin tabelası kaldırıldı. Tabelasız olmuyor. Orada ki esnafın başvurusu var. Fakat henüz cevaplanmadı. Yine proje kapsamında düzenlemelerle oraya tabela asılabilir mi?” ifadelerine karşılık Başkan Genç, “Büyükşehir Belediyemize bizzat ileteceğim. Esnafımızdan aynı talep bize ulaşmıştı ve bunu değerlendireceğiz.” sözlerine yer verdi. 


 

“MECLİS ÜYELERİDE AŞILANMALI”
Ortahisar Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Ömer Dayı, meclis üyelerinin aşı önceliğine alınmasına ve zincir marketlerdeki satış kararının devam ettirilmesi gerektiğine değinerek şu ifadelere yer verdi: “Aşı konusuna değinmek istiyorum Yaklaşık 18 gün yasak uygulandı. Fakat beklenen rakamlara ulaşılamadı. Tıp dünyasında ki arkadaşlarla da görüştüğümüz zaman bu hastalığın aşı ile birlikte sonuç bulacak olduğu ifade edildi. Aşı konusun da bazı insanlar öncelik taşıdı. Muhtarlarımız gibi Meclis üyelerimizde topluma mal olan kişiler olarak aşı sırasında olması ve öğretmenlerimizin de önceliğe alınmasını dile getiriyorum. Zincir marketler gıda sektörü dışında birçok eşyaya varıncaya kadar bunları satması yerel esnafa büyük darbe vuruyor. Daha önce Bakanlık tarafından bir haftalık bir karar alındı. Temel ihtiyaç ürünleri dışında satış olmamasına dair kararın devam etmesini isterim.” dedi.
Genç, “Aşı konusu çok ciddiye alıyorum. Bu konuyu ilgililere ileteceğim.” şeklinde karşılık verdi. 


 

“ÇALIŞMALARDA KOORDİNE EKSİKLİĞİ VAR”
Ortahisar CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin, “Ortahisar Belediyesinin bizimde önerilerimiz doğrultusunda yaptığı nakdi yardımları çok doğru buluyorum. Esnafa verilen 500 TL’lik yardımlar devam edecek mi? Ortahisar’ın gerçek projesi altyapı hizmetleri. Bu geç de olsa başladı. Bu konuda çok şikayetler geliyor. Son derece koordine eksikliği var. Ana isale hatları döşendikten sonra aboneler bağlatılmadı ve şimdi bağlatılıyor. Birçok yerde borular patlıyor ve su kaybı oluyor. TİSKİ Müdürü ile de bunu görüştüm. Sizin de bu konuda uyarılarda bulunmanızı istiyorum. Ayrıca orta ölçekli marketlerin aralarında mesafe olması gerekiyor. İş yeri ruhsatı verilirken aradaki mesafeye dikkat edilmesi gerekiyor.” açıklamalarında bulundu.


 

“UYGULAMALARI HAYRET VE ŞAŞKINLIKLA KARŞILIYORUZ”
Ortahisar Belediyesi Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuluoğlu, gerçekleştirilen projelerle ilgili olarak şu ifadelerde bulundu: “Yıllardır Gülcemal’e katlanan Ortahisar bugünlerde Ganita ve Yalıncak’taki projeleri de hayal kırıklığı ile izlemekte. Yalıncak gibi, doğal sit alanı Ganita gibi halkın denizle buluşacağı alanlarda yapılan uygulamaları hayret ve şaşkınlıkla karşılıyoruz. Yanlış gördüğümüz işlere tepkimizi koyma yönündeki sorumluluğumuzun bilinciyle soruyorum: Yapılması gereken; yanlışa yanlış yollardan devam etmek mi, yoksa doğruyu bulup uygulamak mıdır? Vakti zamanında her iki bölgede de kıyı kanuna uyulmadığı, kuralların ihlal edildiği aşikarken, kanunda belirtildiği gibi seyyar tuvalet, sabit olmayan duş kabini, gölgelik ve soyunma kabini koymak gerekirken, kısaca yapılacak imalata geçicilik kaydı şerh düşmüşken temelli beton yapmak bir zulüm değil midir? Buradan çağrımdır: Geri kazanımın mümkün olmayan yanlışlardan geri dönelim. Ekolojik dengeyi bozan, tarihi yok eden tutum davranışlardan, uygulamalardan kaçınalım. Tarih bellektir! Bellek bize kim olduğumuzu hatırlatır! Gelin kim olduğumuzu unutmayalım gelecek nesillere de bu zulmü yapmayalım.”


 

10 ÜZERİNDEN KAÇ VERİRSİNİZ?    
Pelitli’de gerçekleştirilen Pelitli Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ne ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Erkuloğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “132 binanın kamulaştırılmasının yapıldığı, epeyce çaba sarfettiğiniz ve yerel seçim öncesindeki vaatlerinizden olan Pelitli kentsel dönüşüm projesi ile alakalı da birkaç sorum olacak: Pelitli Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi hedeflediğiniz başarıya ulaştı mı? Bu projeye 10 üzerinden bir not verecek olsaydınız kaç verirdiniz? Söz konusu proje kapsamında inşa edilen dükkanların büyük bir kısmı 3 yıldır neden boş? Buradaki dükkanlar ve proje kapsamında inşa edilen diğer yapıların olması gerektiği gibi inşa edildiğine dair inancınız tam mı? Kentsel dönüşüm projelerine örnek teşkil edecek nitelikte olduğu belirtilen bu proje de yeşil alan tanımlaması neleri kapsamaktadır?”
“ŞEHRİN İKİ PROJEYE DE SAHİP ÇIKMASI GEREKİR”
Ortahisar Belediyesi AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Yaylalı, Yalıncak ve Ganita projelerine gelen eleştirilere şu ifadelerle yanıt verdi: “Yalıncak ve Ganita projeleri ile ilgili birkaç hususu dile getirmek istiyorum. Hem Ganita’daki hem de Yalıncak’taki proje kıyı mevzuatına aykırıdır demek haksızlık olur. Yalınca ile ilgili kıyı kanunu yönetmeliği çok açık. Kıyı alanlarında bu tür yapılaşmalar mümkün. Görsellerde gösterilen kıyı mevzuatı tartışılan alanda 250 metre kare. Tartışılacak kısmı sadece sökülebilir olmasıdır. Sökülür tanımı da mevzuatımızda oturmuş bir tanım değil. 62 bin 798 metre karelik bir proje alanında tartışılan kısmın zulüm olarak nitelendirilmesini doğru bulmuyorum.


 

“PLANA UYGUN BİR PROJE GELİŞTİRİLDİ”
Ganita da süre gelen bir uygulama vardı. Halkın rahatça kullanıma açık olmadığı, yapılaşmanın eskidiği ve işgaliyenin çok yoğun olduğu diye tanımlanan bir bölgede plana uygun bir proje geliştirildi. Projeyi bizde Büyükşehir Meclisinde onayladık. Park alanlarında yapılaşma yüzde 3’e kadar izin verilirken şuanda yüzde 1 bile değil. Bunu başka mevzuatlara çekmek doğru değildir. Şehrin iki projede sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.