banner114
banner146

Şehir tarihine sahip çıkmalı

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Trabzon’un tarihine ışık tutacak arkeolojik sondaj çalışmalarını değerlendirdi. Çalışmaları takip eden Ayvazoğlu, “İktidarıyla, muhalefetiyle, üniversitesiyle, belediyesiyle her alanıyla buna sahip çıkmalı” dedi

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, Tabakhane’de otopark çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkan tarihi buluntulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trabzon’un tarihini ön plana çıkarak tüm çalışmaların takipçisi ve destekçisi olacağını kaydeden Milletvekili Ayvazoğlu, kentin yeni bir turizm aksına kavuşabileceğine işaret etti. Bölgede yaptığı incelemeye yönelik Milletvekili Ayvazoğlu, “Bizim ziyaret ettiğimiz bölümde biliyorsunuz tarihi yerleşim yerleri gibi duran bir bölge tespit edildi. Muhtemelen kazıldıkça uzayabilecek bir bölge. Eski Trabzon’un olduğu yer orası. Eski Trabzon orada yerleşmişti daha doğrusu. Yarın öbür gün bakanlıkla iletişim kurarken, en azından gözlemlerimizi aktarabilelim diye alanda inceleme yaptık. Orada Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararı var. Ortahisar’da Tabakhane Vadisi Kaya Koruma Alanı içerisinde kalan bölüm Müze Müdürlüğü alanında arkeolojik sondaj yapılmasını talep etti. Bu kapsamda da Trabzon Müze Müdürlüğü başkanlığında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı, KTÜ’nün Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Yavuz’un bilimsel danışmanlığında Şubat’ın 6’sında kazı çalışmalarına başlandı. Gerekli ekipman desteği Büyükşehir Belediyesi tarafından verildi. Farklı farklı noktalarda arkeolojik sondaj yapıyorlar. Anıtsal hendek duvarları, kuzey güney yönünde birtakım Bizans dönemine ait yapılar tespit edildi. Roma dönemine tarihlenen kaleyi koruma maksatlı yapılmış bir yapının olabileceği izlenimini verdi. Bu çalışma tamamlanacak. Müze raporu da Bakanlığımıza sunulacak. Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ile Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna sunulacak. Bunun sonucunda çıkan rapora göre orası koruma altına alınabilir. Kazılar devam ettikçe oranın belli bir uzantısı olma ihtimalini yüksek gördük. Ben bilirkişi değilim ama çıkan rapor doğrultusunda koruma altına alınıp bir turizm aksına dönüştürülmesi ve orada farklı bir yapılaşmaya gidilmemesi yönünde benim kanaatim oluştu.” ifadelerini kullandı.

AYNI ÇALIŞMA ORADA DA YAPILMALI

Yukarı Hisar’daki İç Kale bölgesinde de arkeolojik sondaj yapılması yönündeki talebi değerlendiren Milletvekili Ayvazoğlu, “Trabzon’un orada kurulmuş olması, Bizans dönemine, Roma dönemine uzanan yapıların bulunması bize gösteriyor ki bu o bölgeyle sınırlı kalmayacak. İç kale bölgesine de uzanan çok önemli bir kültürel aks var. Burada yapılan çalışmanın aynısı orada da yapılmalı. Orada da tarihi değeri olan bir kalıntıya ulaşıldığı zaman orası da koruma altına alınmalı. Bunun için lokal bölgelerin konuşulmasına bence gerek yok. Çünkü bulunduğu anda bu bizim için çok değerli bir hazine. Şehir için servet demektir. Dolayısıyla o serveti korumak adına şehrin bütün dinamikleriyle harekete geçmemiz lazım. Burada ben ne Büyükşehir Belediyesinin ne de başka bir kurumun aksi yönde bir karar vereceğini, aksi yönde bir eylemde bulunacağını zaten düşünmüyorum.” diye konuştu.

BU HER ŞEHİRDE OLABİLECEK BİR ŞEY DEĞİL

Trabzon’un tüm bileşenleriyle tarihi mirasa sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Ayvazoğlu, “Hassas olmamız gereken ve bizi birleştirmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Ben de bu konunun milletvekili olarak, diğer milletvekillerimiz gibi takipçisi olacağım. Takipçisi olmamdaki amaç bir karşıt görüşün olduğu anlamına gelmiyor. Bu hazineyi ortaya çıkarabilmek için işlemi hızlandırmak ve en azından kafamızdaki projeleri başka alanlara kaydırabilmek adına çalışmalar yapmak… Mesele bundan ibaret. Şu etapta bir tarihi eserleri bulalım, teşhis edelim sonrasında da ne yapılacağına karar verelim. Bence şehir buna sahip çıkacaktır, çıkmalıdır her şeyden önce.  Bu her şehirde olabilecek bir şey değil. Şanlıurfa’da Göbeklitepe var. Medeniyetin sıfır noktası. Yıllar sonra o kalıntılara ulaşıldı. Medeniyetin oluştuğu yer olarak tabir ediliyor. Ben gidip yerinde gördüm. Bir koruma alanı içine alındı. Özellikle orayı arkeologlarla gezdiğiniz zaman bir mana ihtiva ediyor. Dünyanın her tarafından insanlar gelip orayı ziyaret ediyorlar. Şimdi burada da 100 yıllık 200 yıllık bir yerden bahsetmiyoruz. Bizans’a kadar gidiyoruz, Roma’ya kadar gidiyoruz. Bir Göbeklitepe kadar medeniyetin sıfır noktasına gitmesek de bu bize tarihi süreç içerisinde anlatacak çok büyük bir hikaye de armağan ediyor aynı zamanda. Dolayısıyla şehir buna sahip çıkmalı. İktidarıyla, muhalefetiyle, üniversitesiyle, belediyesiyle her alanıyla buna sahip çıkmalı. Bizde buna titizlikle riayet ediyoruz. İnşallah titiz bir çalışma ortaya koyarız ve sonucu hep birlikte Trabzon’la paylaşma şansına erişiriz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Haber:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.