banner114
banner146
banner122

Şehir perişan edildi

Ortahisar’da TİSKİ marifetiyle gerçekleştirilen Ortahisar İçme Suyu Temini Projesi kapsamında yapılan çalışmalar esnasında oluşan üst yapı sorunları Belediye Meclisine taşındı. Yüklenici firmanın kötü ve özensiz bir iş yaptığını dile getiren Meclis Başkan Vekili Nusret Onur’a Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi de yama çalışmalarının olduğunu açıkladı.

ONUR’DAN ÇEBİ’YE ÜST YAPI SORULARI

Ortahisar Belediyesi Meclisinde, Meclis Başkan Vekili Nusret Onur, Trabzon’un Beşirli Mahallesi’ndeki alt yapı ve yol yapım çalışmalarının ne zaman sonlanacağı hakkında Trabzon Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi’ye sorularını iletti. Trabzon Ortahisar Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nusret Onur “Beşirli Mahallesine döşediğimiz su boruları bittikten sonra Ortahisar Belediyesi’nin görevi nedir, ne görevi var burada?” sorularını sordu.

“KIRILMAYAN YER KALMADI Kİ NASIL YAPILACAK BURALAR?”

Ortahisar Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi İPA projesi kapsamında Trabzon’da önemli projelerin gerçekleşmekte olduğunu söyledi. Onur’a cevap veren Çebi, “Bu proje İPA projesi kapsamında yapılan bir proje. Büyük ve önemli bir projedir. Trabzon’un kaç yılık sorununa neşter olacak bir proje. Şu anda ihaleyi alan firma Pandemi dolayısı ile birkaç kolda çalışıyor. Bu ihalenin şart namesinde üst yapı yok, sadece alt yapı ihalesi var. Dolası ile üstü yapı TİSKİ’nin sorumluluğunda. Ama biz Trabzon için önemli bir proje ve bize ait caddelerde katkı sağlayacağız. 5 yıl sürecek bir projemiz var. Projenin kapsamında meydan bölgesini mayıs gibi tamamlamayı düşünüyoruz. Bizim için çok büyük avantajdır. Kalkınmayı yüzde 80 oranında tamamdık. Beşirli Mahallesi’nde bu dönem bitirmeyi düşünüyoruz. Yani beklenen takvimden daha hızlı gidiyoruz. Üst yapıya göre de hazırlılar yapıyoruz.” diye cevap verdi.

ASFALT VE BETON CEVABI VERDİ

Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Çebi, Meclis Başkan Vekili Nusret Onur’un asfalt ve beton çalışmaları sorularını da cevaplayarak konuşmasına şöyle devam etti: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yoları ve yaya kaldırımlarını Trabzon Büyükşehir Belediye’si yapacak. Bizde bize ait yollardan asfalt malzeme desteği ile asfaltımızı sereceğiz. Yaya kaldırımlarını da Trabzon Büyükşehir’ den istedik fakat netleşmiş bir karar yok. Neticede epey bir külfet ve epey bir iş var. Bu projeden dolayı şehir içine 2020’de asfalt programı yapmadık. 2020 yılında özellikle yolarının yüzde 80’nini tamamladığımız kırsala program yapmayacağız. 2021 yılında tamamen Ortahisar Belediyesi sınırlarında çalışmalarımızı yapacağız. Bize ait caddelerde esasında bir sorumluluğumuz yok. Ama neticede önemli bir projedir. Asfaltımızı ve betonumuzu dökeceğiz, yaya kaldırımları çok bozulmuşsa yeniden yapacağız ve ya tamiratlarını gerçekleştireceğiz.”

ÇALIŞMALAR BERBAT, İŞÇİLİK ÇOK KÖTÜ

Çebi’nin ardından konuşan Meclis Başkan Vekili Nusret Onur, çalışmaları sürekli takip ettiğini, çok yavaş ilerlediğini ve işçiliğinin çok kötü olduğunu söyledi. Bu şekilde ilerlemesi durumunda 6 ay sonra yani haziran ayında ancak bitebileceğini söyleyerek tepkisini gösteren Çebi, “Bazı yerlerde rastgele beton dökülüyor ve kot farkları oluşuyor. Zemin çok pürüzlü ve engebeli oluyor. TİSKİ ve Trabzon Belediyesi ile bu konu hakkında konuştuk ve neticede üst yapı ihalede yok. Üst yapı TİSKİ’ye ait bir proje ve TİSKİ gerçekleştirecek. İşçiliğe gelirsek eğimli ve engebeli yolarda çok kötü işçilik çıkıyor karşımıza ve bunları da işçilerimize iletiyoruz. Fakat bizim yetkimizde olan bir çalışma değil. Büyük şehrimiz bildiğim kadarıyla özel bir şirket ile yama projesi ihalesi yaptı. Ortahisar Belediyesi’nde yakında başlayacak fakat pandemi dönemi ile birlikte sokağa çıkma yasağı olduğu için birkaç bölgede aynı anda hızlı çalışmaya başladılar ve bu durumdan dolayı da işçilik zayıf çıkıyor.” şeklinde görüşlerini bildirdi.

ORTAHİSAR VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SORUNU NASIL ÇÖZECEK?

CHP Meclis Üyesi Ömer Dayı Beşirli Mahallesi’nde yapılmakta olan çalışmaların Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin hangi kısmına ait olduğu konusuna açıklık getirilmesi özellikle isteyerek, “Ben bu çalışmada oluşan sorunları iki toplantıda da dile getirdim. Selahattin başkanım ifade etti ama orda şöyle bir sıkıntı var. Beşirli Mahallesi Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne ait burası ise Ortahisar Belediyesi’ne. Beşirli Mahallesi’nde birçok çalışmaları takip ediyor ve yanlarında oluyoruz. İşçi diyor ki ‘Burası Ortahisar Belediyesi’ne ait ben burayı yapmam.’ Aynı cadde üzerinde bu şekilde nasıl yapılacak. Trabzon Büyükşehir kendi alanını yaptığı zaman aynı kesişen noktada biri asfalt döktüğünde diğer yarısını Ortahisar Belediyesi mi dökecek? Yani bağlantılı yolar hep böyle kesişiyor. Şuan yapılan üst yapı çalışmaları çok kötü. Dokunulmamış bozulmamış hiçbir yeri yok. Buraların parça parça asfalt dökülme durumu da olmayacak. Buradaki sorunu Trabzon Ortahisar Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi nasıl çözecek? Bunlarla sürekli karşı karşıya kalıyoruz.” sözlerini söyledi. Ayrıca CHP Meclis Üyesi Ömer Dayı Meclis Başkan Vekili Nusret Onur’a katılmayarak çalışmaların 6 ay değil en az 1 sene süreceğini de sözleri arasına ekledi.

ŞAHİN KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

CHP Meclis Üyesi Turgay Şahin de tartışmaya katılarak, “Burada gözden kaçan bir konu var. Yani müteahhidin ve TİSKİ’nin de yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım. TİSKİ’nin beklemesinin sebebi üst yapıda özel sektörden destek alacaktı. Şimdi burada müteahhit firma ana ishale hattını döşedikten sonra o boruların tanzim tecrübelerini yapmıyor, yapamıyor daha doğrusu. Yapılan üst yapı tekrar yıkılmasın veya bozulmasın diye bazı ana hatları zorunlu olarak ekletmek zorunda. Tertipli ve düzenli çalışıyor. Çok bozuk olan yerlerde kısmı alanlara tasvir betonu dökeceklerini söylediler. TİSKİ’nin orda bir üst yapı çalışması yok. Şu anda orada yapılanların hepsi geçicidir.” açıklamasında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.