banner114
banner146

Plaj için 7 soru

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karsı Yalıncak plajında yapılan düzenlemelere yönelik geniş bir değerlendirmede bulundu. Yalıncak plajına yapılan betonarme kabinlerin şehirde yankı uyandırmasının ardından Prof. Dr. Karslı, “son yıllarda ilimizde planlanan ve yürürlüğe koyulan yol, tarihi mekanların restorasyonu, kentsel dönüşüm, imar uygulamaları, sahil düzenlemeleri, vb. projeler yapılıyor. Ancak çoğunda, genel olarak planlama ve uygulamalardan kaynaklı sorunların olduğu görülmektedir. Eğer biz bu sorunların kaynağını ortadan kaldırırsak, geleceğe çok daha emin adımlarla yürürüz. Bir konu için en iyisini bulacak olumlu tartışmalar yararlıdır. Ancak bunu hırslarımızla, menfaatlerimizle değil, ortak akılla, bilimle ve toplumsal uzlaşma ile gerçekleştirmeliyiz.” dedi.

TRABZON 30 YILDIR SAHİLDEN UZAKLAŞTIRILIYOR

Prof. Dr. Hakan Karsı Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen ve yapımına başlanan Yalıncak plajı düzenlemesine yönelik kendi fikirlerini paylaştı. Prof Dr. Karslı Trabzon’un kıyı şeridi ile ilgili bilgilendirmede bulunarak zaman içerisinde şehrin denizden nasıl uzaklaştırıldığını, “Trabzon ilimizin en doğusundan en batısına kuzey tarafı tamamen Karadeniz ile sınırlandırılmıştır ve bu sahil yaklaşık 110 km'dir. Sahil boyunca 1950'li yıllardan günümüze karayolu sahil geçişi için etap etap yapılan deniz doldurma çalışmaları sahilin doğal yapısını ve özelliklerini bozmuş, insanların sahillere ulaşımını ve denizden yararlanma imkanlarını sınırlandırmıştır. 110 km'lik sahilin dokunulmamış kalan kısmı yaklaşık 8-10 km kadardır. Dokunulamayan veya herhangi bir şekilde zarar görmemiş bu alanlar, genellikle falez yapıların (kıyı yükseltilerin) olduğu kısımlar olup, doğal kumsal oluşumlarının geliştiği ve halkımızın denizle buluşma noktaları olmuştur. Aslında son 30 yıldır Trabzon'da denizin şehirden uzaklaştırıldığı yada halkımızın denizden yararlanamadığı konusu sürekli gündem olmuş ve toplumun her kesimi tarafından yoğun eleştirilere neden olmaktadır. Doğal olarak yerel yönetimler bu sorunu gidermek için sürekli deniz sahilleri düzenlemeleri ile ilgili projeleri gerçekleştirmek istiyorlar.” ifadeleriyle anlattı.

FARKLI ALTERNATİFLER DÜŞÜNÜLDÜ MÜ?

Trabzon Büyükşehir Belediyesine Yalıncak plajı ile ilgili akıllara takılan soruları maddeler halinde sıralayan Prof. Dr. Karslı, “ (1) Proje alanı ile Trabzon-Rize devlet karayolu Çimenli geçişi arasındaki kot farkı hemen hemen 30m'dir. Yani alana dik bir yol ile ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca bu yol hem otel, hem de çevredeki konutlar tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Hem alana ulaşım hem de alandan ana yola çıkışı sorunlu olan bir yol güzergah söz konusudur. Alanda oluşacak araç yoğunluğu öneli bir sorun olarak görülüyor, dolayısıyla bu soruna çözüm projeye dahil edilmiş midir? (2) Kumun özelliğinden dolayı sahilden 100 m kadar deniz içi alanda bundan birkaç yıl öncesine kadar sürekli olarak ticari amaçlı kum çıkarımı yapılıyordu. Dolayısıyla kum çıkarılmasından dolayı deniz tabanında çukurlar oluşmuştur. Her ne kadar zamanla bu çukurlar dolmakla birlikte, günümüzdeki durumları incelenmiş midir ve muhtemel riskleri değerlendirilmiş midir? (3) Sahil kesimi özellikle kuzey-batı (karayel) rüzgarları ile oluşan yüksek deniz dalgalarına açık bir alandır. Projede kapsamında bu durumu kontrol edecek dalga kıranlar yapılacak mıdır? (4) Deniz taban topografyasının engebeli olması (sahilde deniz içine doğru sığlaşan ve ani derinleşen bir yapı) kaynaklı birçok boğulma vakalarının yaşanmıştır. Deniz tabanı topografik değişimi haritalanmış mıdır? (5) Fotoğrafın hemen sol tarafında görüldüğü üzere küçük bir dere ile bu alan sürekli bir malzeme taşınmaktadır, yani deniz tabanı çamurlaşması mevcuttur ve devam da edecektir. Bu derenin tahliyesi veya ıslahı yapılacak mıdır? (6) Fotoğraftan görüldüğü üzere mekanların (giyinme kabinleri) tabanları tamamen beton ile kaplanmış ve mekanlar denize dik yönde yerleştirilmiştir. Bu yerleşim açık şekilde kumsalın kullanım alanını daraltmaktadır. Tabandaki betonun sadece kabin inşaatlarının altında olması ve konumlanmalarının sahile paralel olması gerekmez mi? Yada hiç betonarme imalat kullanmadan, çevre düzenlemesi yapılarak, sadece seyyar giyinme kabinleri ve birkaç noktada lavabo/tuvalet ihtiyacını giderecek mekanların olması yeterli olmaz mıydı?  (7) Yüksek derecede nem ve tuz içeriği olacağından, yapılacağı belirtilen ahşap kaplamalar ne kadar sağlıklı olacaktır? Çünkü zamanla korozyon etkileri başlayacak, donatılarda, duvarlarda, kaplamalarda bozulmalar oluşacaktır. Dolayısıyla betonarme üzeri ahşap kaplama yerine çevre ile uyumlu renklerde prefabrik veya daha uygun malzeme alternatifleri düşünülmüş müdür?” sözleriyle sorularını yönlendirdi.

PLANLAMALARDAN KAYNAKLANAN SORUNLAR VAR

Prof. Dr. Karslı şehir için hazırlanan düzenleme projelerinin çoğunda, genel olarak planlama ve uygulamalardan kaynaklı sorunların olduğunu ve bu sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Yalıncak projesi kapsamında şehirde yaşayan kişilerin de fikirlerinin alınması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Karslı, “ Bu şehirde bir proje yapılacaksa harita üzerinden değil mutlaka yerinde inceleme yapılarak karar verilmeli ve projelendirilmelidir. Çünkü Trabzon gibi arazi kullanım açısından her geçen gün daralma yaşanan bir ilde yer seçimi son derece önemlidir. Yer seçimleri proje konusuyla ilişkili tüm bileşenlerle birlikte bilimsel ve toplumsal katılım süreçleri işletilerek gerçekleştirilmelidir. Mesela bu proje için, deniz-çevre etkisi projeye yansıtılmış mıdır? Halkın katılımı sağlanmış mıdır? Proje maketleri üzerinde her şey güzel görülür ve albenisi yüksektir. Bugünkü teknoloji bu anlamda önemli imkanlar sunmaktadır. Ancak proje uygulamaya koyulduğunda ve sonrasında ki süreçler, yani uygulama gerçekleri maket gibi olmuyor maalesef! Dolayısıyla, sadece projenin kendisini değil, uygulaması ve sonrasındaki nitelikli ve verimli işletme süreçleri de projelendirilmelidir. Sonuç olarak, Şehrimize hizmet anlamında gayretler vardır, ancak bunları ben yaptım oldu anlayışı ile değil, bilimsel ve katılımcı anlayışla yapmak gerekir. Trabzon, tarihi, deniz, doğası, kültürü ile kadim şehir, ancak ne yazık ki bütün bunları bir araya getiremiyoruz, heba ediyoruz. Bakınız son yıllarda ilimizde planlanan ve yürürlüğe koyulan yol, tarihi mekanların restorasyonu, kentsel dönüşüm, imar uygulamaları, sahil düzenlemeleri, vb. projeler yapılıyor ancak çoğunda, genel olarak planlama ve uygulamalardan kaynaklı sorunların olduğu görülmektedir. Eğer biz bu sorunların kaynağını ortadan kaldırırsak, geleceğe çok daha emin adımlarla yürür ve gelecek nesillere yaşanabilir bir Trabzon bırakabiliriz. Bir konu için en iyisini bulacak olumlu tartışmalar yararlıdır, ancak bunu hırslarımızla, menfaatlerimizle değil, ortak akılla, bilimle ve toplumsal uzlaşma ile gerçekleştirmeliyiz.” sözleriyle proje düzenlemelerinde nelerin yapılması gerektiğini açıkladı.

Haber:Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
TrabzonYalıncak Plajı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.