banner114
banner146
banner122

Mücadele göstermelik mi?

MEYVE AĞAÇLARI VE MEŞELER AYAKTA DURUYOR

Trabzon’un Maçka ilçesinden sonra Ortahisar ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi’nde de etkili olmaya başlayan Drakula’ya karşı fındık bahçeleri sökülüp yakılırken, bahçe içindeki meyve ağaçlarının ve bitişik arazilerdeki meşe ve ormanların sökülmemesi yürütülen mücadelenin yeterliliğinin sorgulanmasına yol açıyor. Meyve ağaçları ve meşeler sökülmedikçe Drakula’yla mücadelenin yetersiz kalacağı kaydediliyor. Ayrıca devlet desteğinin de yetersiz olduğu ve artması gerektiği vurgulanıyor.

DAHA FAZLA VE DAHA UZUN SÜREYLE DESTEK ŞART

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Aslantürk ve fındık üreticisi Yusuf Balaban, fındığın ve üreticisinin geleceğine ilişkin kaygılar taşıyor. Vekil Kaya, fındık üreticilerinin en az 8 yıl boyunca piyasa koşullarına göre desteklenmesini ve üreticilerin Drakula mücadele için bilinçlendirilmesini istiyor. Aslantürk de, meyve ağaçlarına ve meşelere de böcek popülasyonu için dikkat edilmesini öneriyor. Balaban ise onlarca üreticinin kaygılarını anlatıyor.

Türk fındığı için büyük bir tehlike oluşturan Drakula’ya karşı verilen mücadele zafiyetleriyle dikkat çekiyor. Drakula için Maçka’da fındık bahçeleri sökülüp yakılırken, bahçelerdeki meyve ağaçlarının ve bahçelerin bitişiğindeki meşe ve ormanların sökülmemesi Drakula’ya yeni yaşam alanlarıyla birlikte yeni yayılma alanları da kazandırıyor. Günde 10 kilometre mesafe kat edebilen Drakula, Maçka’da sökülen onlarca fındık bahçesine rağmen şimdiden Ortahisar ilçesine bağlı Çağlayan Mahallesi’nde 300 hektarlık alana ulaştı. Drakula’yla mücadelede böceğin görüldüğü yerlerde fındıklıklar sökülürken meyve ağaçlarına ve bitiş arazilerdeki meşelere dokunulmaması mücadelenin yetersizliğini de gözler önüne seriyor. Fındık bahçeleri dışında meyve ağaçları ve meşelerde de yaşam şansı bulan Drakula’dan bu mücadele ile kurtulamamaktan endişe ediliyor. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, üreticinin en az 8 yıl boyunca desteklenmesini ve bu böceğe karşı bilinçlendirilmesini istiyor. Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Aslantürk de yapılan ihbarların önemiyle birlikte etkili mücadeleye işaret ediyor. Fındık bahçesi kesilen üreticilerden Yusuf Balaban ise onlarca üreticinin kaygısını paylaşıyor.

TOPYEKUN MÜCADELE EDİLMESİ GEREKİYOR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Drakula’nın Büyükşehir Belediyesinin eski yönetimi yüzünden kente geldiğini hatırlatarak iktidarın üreticiye yeterli desteği vermesi gerektiğini kaydetti. Üreticinin 4 yıl değil 8 yıl boyunca desteklenmesi gerektiğini kaydeden Milletvekili Kaya, desteğin de 15 liradan değil piyasa koşullarına göre güncellenerek üreticiye aktarılması gerektiğini kaydetti. Konu hakkında Meclis’te toplantı düzenleyeceğini kaydeden Milletvekili Kaya, “Bütün gücümüzle vatandaşımız için mücadele ediyorum. Bizim mücadelemiz sonucunda 4 yıl boyunca bu parayı vereceklerini açıkladılar. Bunun yetmeyeceğini 8 yıl boyunca destek verilmesi gerektiğini ve 15 lira olarak belirlenen kilogram ücretinin iyileştirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Çünkü bugün fındık 24 lira belki seneye 30 lira olaca. Ondan sonraki sene 40 lira olacak, 50 lira olacak. Ama sen vatandaşa sabit 15 liradan para ödüyorsun. Bu büyük bir haksızlık. Şimdi vatandaşa 4 yıl boyunca fındık diktirmiyorsun. Vatandaşın buradan 4 yıl kaybı var, 4 yıl sonra dikeceği fidanın büyüyüp fındık vermesi en az 4 yıl sürecek. Dolayısıyla üreticinin kaybı burada en az 8 yıl. En az 8 yıl üretici destek almalı. Buna da AKP’nin Trabzon’daki milletvekillerinin, yöneticilerinin, belediye başkanının ön ayak olması lazım. Bu böcek belki ağırlıklı olarak fındık bahçelerine fındık köklerine yerleşiyor ama bunun yanında kiraz ağaçları, turunçgil ağaçları, elma armut gibi ağaçlarda da maalesef o yüzden topyekun bir mücadele yapılması lazım. Bu mücadelede üreticinin yalnız ve sahipsiz bırakılmaması lazım. Çünkü üretici bu böceği tanımıyor. Nasıl mücadele edeceğini bilmiyor. İlgili kurumların buna bütün gücüyle destek vermesi gerekiyor.  Vatandaşın mağdur edilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“SADECE FINDIK AĞAÇLARINA ZARAR VERİYOR MANTIĞIYLA BAKMAYALIM”

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Aslantürk de Drakula’yla mücadelede geç kalındığına dikkati çekti. Başkan Aslantürk, “Bu böcekle kimyasal mücadele çok kolay değil. Çünkü toprak altında kışı geçiren bir canlı bu. Mücadele olarak kimyasal mücadelenin yanında biyolojik mücadelenin de yapılması gerekiyor. Bununla ilgili Karadeniz Teknik Üniversitesinin yürüttüğü bir proje var. Takip de ediyoruz. Onun dışında tabii ki daha da büyümemesi gerekiyor. Çok hızlı çoğalan ve günde ortalama 10 km yol kat edebilen bir canlı bu. Vatandaşın en azından bu günlerde o bölgede mutlaka gözlemle yapıp ihbarda bulunması gerekiyor ki daha fazla yayılmadan önlem alınabilsin. Gecikildi bunda. 4 yıl önce geldiğinde uyarmıştık. Çok tehlikeli bir böcek bu.” ifadelerini kullandı. Verilen desteğin yetersizliğini sorduğumuz Başkan Aslantürk, “Desteğin artırılması için görüşmelerimiz sürüyor ama bir de var olan bir durum var. Yeterli bir destek verilmiyor ama bahçelere zarar verip bölgeyi kurutacak. Daha fazla desteklenmeli doğru ama bu destek bile hiçten iyidir mantığıyla yaklaştığınız zaman fena bir destek sayılmaz.” şeklinde konuştu. Fındık bahçeleri sökülürken meyve ağaçlarına ve yakın noktalardaki meşelere müdahalede bulunmamasını da değerlendiren Başkan Aslantürk, “Sadece fındığa zarar vermiyor. Bütün ağaçlara zarar verebiliyor bu böcek. Sadece fındık ağaçlarına zarar veriyor mantığıyla bakmayalım. Ormanlara da zarar veriyor. Her açıdan tehlikeli bu.” ifadelerini kullandı. “Meyve ağaçlarının ve ormanlarında kesilmesi gerekiyor mu?” sorusunu yönelttiğimiz Aslantürk, “Onlarda da kesim yapılması gerekiyor. Fındıkta daha rahat beslenebildiği için şu an onları tercih etmiyor. Fındığı bulamasaydı bu sefer ormana saldıracaktı. Fındık en rahat saldırabildiği bitki olduğu için öncelikle ona saldırıyor. Mutlak suretle çok yakından takip edilmeli. Artık çığırından çıktı. Uçabilen bir böcek olduğu için sadece Maçka vadisinde kalmaz, diğer bölgelere de sıçradığı zaman alanı genişletmiş olacak. Hızlı popülasyonu olan bir böcek bu. O zaman çok daha büyük bir alana zarar verebilecektir.” değerlendirmelerinde bulundu. 

“BURADA DAHA FINDIK DİKİLMEZ”

Esiroğlu Mahallesi sakinlerinden Yusuf Balaban, “6 dönüm yerim söküldü. Devlet döneme 80 kilo destek veriyor. Ben kendi bahçemde dönümde 150-160 kilo fındık alıyordum. Biz buna itiraz ediyoruz. Döneme 80 kiloluk fındık desteği olmaz. Kilogram için 15 lira verileceği söyleniyor. Ben 15 lirayla ne yaparım? 20-21 TL’den fındık satıyoruz. Bu 5 yılda AK Parti bitti. Fındık bahçelerini kırmadan gelip toprağa ve fındık bahçelerine bakmaları gerekiyordu. Dönüm için 150 kg.’lık destek verilmesi gerekiyor. Daha az destek verilirse yine zararda oluruz. İl Tarım ve Orman Müdürü Cahit Gülbay ve AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora buraya geldi. ‘Tarım Bakanı’nı arayalım verilecek desteği 6 yıla çıkaralım.’ hesabı yaptı. Burada daha fındık dikilmez. Tütünde de böyle yaptılar. Eskiden buralarda tütün yetiştiriliyordu. Tütünü kaldırdılar. 2 sene ödeme yaptılar ve sonra da kestiler. Hükümet 2 sene sonra değişti CHP geldi mesela, o zaman ne olacak? Benim elimde resmi belge bile yok. Köy olarak komple kesim yapıldığına dair belge var ama kendi bahçem için elimde bir belgem yok. ‘Yusuf Balaban’ın yeri kırılacak.’ diye bir tebligat elimde yok. 960 dönüm fındık bahçesi sökülüyor ama üreticilerin kendi bahçelerine ait elinde bir belgesi yok.” eleştirilerinde bulundu.

Haber:Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
Mücadele Göstermelik Mi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.