banner114
banner146
banner122

KTÜ’de sağlıkçılar haklarını arıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinde çalışanlar ile yapılacak olan toplu İş Sözleşmesinin müzakere süreci ile ilgili Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Trabzon Şube Başkanlığı tarafından basın açıklaması yapıldı. Sağlık çalışanları adına konuşan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Trabzon Şube Başkanı Osman Çavuş, “Hakkımızı arayacağız. Ezilmeyeceğiz, Yılmayacağız dedi.”

AÇIKLAMAYI MECBURİYETTEN YAPIYORUZ

Sağlık işçilerinin Türkiye’nin geçtiği bu zor dönemde yaşadıklarını paylaşmak zorunda kaldıklarını söyleyen Başkan Çavuş,  “Covid 19 virüsünün dünyaya vermiş olduğu ekonomik zarar, vermiş olduğu sosyal erozyon ortada. Hepimizin gündemine oturmuş bir sürü sıkıntı ile başbaşayız.  Bu da yetmezmiş gibi emperyalist Amerika Yunanistan’la beraber iş birliği yapmış hemen sınırlarımızda tatbikat yaparak bizleri irite etmektedir. Ama biz kalkmışız bugün burada emek mücadelesinde uğradığımız haksızlığı masada beceremediğimizi sizlerle paylaşmak için buluştuk. Keyfimizden dolayı burada değiliz.  Yukarıda Allah var. Böyle bir basın toplantısını yapıp KTÜ’yü kamuoyunda paylaşmak istemedim. Ama bizim göstermiş olduğumuz sağduyuyu, bizim göstermiş olduğumuz titizliği maalesef başkaları göstermemiştir. Bundan dolayı mecburiyetten ve zorunluluktan dolayı burada sizinle beraberiz. Onlar isterde biz yapmaz mıyız. Yapıyoruz. KTÜ bizim göz bebeğimiz, göz nurumu, gurur duyduğumuz bir kurumumuzdur. T.C kurulduktan sonra dördüncü üniversite olarak kuruldu. KTÜ öğrencileriyle birlikte bilim üretmiş, bilim adamları yetiştirmiş, aktif siyasetçiler yetiştirmiş, Türkiye’ye damga vurmuş üniversitesi ben bir Trabzonlu olarak kamuoyuna şikâyet etmekten rahatsızlık duyuyorum. Buradakiler de rahatsızlık duymalıdır. Trabzon nüfusu, yüzölçümü bakımından küçük bir il olsa da etkinliği ve özgül ağırlığı bakımından siyasette ve bürokraside önde bir ilimizdir. Eğer şehirde Sorun varsa çözümde vardır. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye'de Cumhuriyet döneminde kurulan 4. Üniversite olmuştur. Kamu hizmetinde önemli görevler üslenmiştir. KTÜ'ye bağlı Farabi hastanesi ve diş hekimliği fakültesi Trabzon'da ileri hastanedir. Doğu Karadeniz’deki tüm ilerimize sağlık hizmeti vermektedir. Sağlıkta bayraktarlık yapmaktadır, amiral gemisi gibi önde gitmektedir.” ifadelerini kullandı.

MADDİ KONULARI TEK TEK GÖRÜŞMEDİLER

KTÜ yönetiminin maddi konuları kendileri ile tek tek görüşmek yerine toplu halşde konuştuklarını verilen zamların ise çok az olduğunu kaydeden Çavuş, insanca yaşamak istiyoruz dedi. Çavuş,

“Bu iş ve ben işi değildir. Biz işidir. Hep birlikte beraberiz. Hep birlikte mutlu olacağız. Hep birlikte yüzümüz gülecek. Amacımız ülkede birliği, beraberliği sağlamaksa omuz omuza kol kola durmak, birbirimizin yüzüne gülmek de vardır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi ve Ağız ve Diş Sağlığı Fakültesinde Çalışan yaklaşık 1000 kişinin üzerinde çalışan arkadaşımız 4857sayılı iş kanunun tabidir. Yani işçi statüsündedir. Tüm bu arkadaşlar burada çalışıyordu. Ancak farklı iş kollarındaydılar. 2 Nisan 2011 tarihinden sonra bu arkadaşlarımız 696 sayılı kanun hükmünde kararname ile kanun hükmü altına alınan kararla kadrolu olmuşlardır. Toplu sözleşme varsa o sözleşmeye dahil oldular. Yoksa yeniden bir toplu sözleşme yapma ile beraber karşı karşıya kalmışlardır. KTÜ Rektörlüğüne bağlı iş yerinde evveliyatından bir toplu sözleşme olduğu için 1 Kasım itibariyle orada bulunan arkadaşlar toplu sözleşmeye hail olmuşlardır. Ama Ağız ve Diş sağlığı hastanesinde evveliyatından beri bir toplu sözleşme yapılamadı. Sözleşme yapmak için sizlerin sendikamız a üye olması ile bizim de sizin adınıza çalışma bakanlığından yetki almamızda KTÜ’ye toplu sözleşme yapma çağrımızı yaptık. Süreç 24 Kasımda başladı. 60 gün sonunda nihayilendi. 60 gün içerisinde yaptığımız görüşmelerde 30-40 maddeyi geçirdik. Maddi konuşlara gelindiği görüşme lütfunda bulunmadılar.  Ücret zammı yüzde 2, soysa hizmet zammı hiç yok, destek ücreti hiç yok, risk parası hiç yok, öbürü 2 lira, çocuk parası 30 lira, yakacak parası 32 lira ister kabul edin isterseniz kabul etmeyin dediler. Önce şaka mı yapıyorlar acaba dedim. Bir baktık ki gerçekmiş.  Hiç yakıştıramadım. Üniversitenin şanına ve namına yakışan bir teklif değildir. Darılmadık, onurumuz kırıldı. Bizimde nefsimiz var. Ama gücenmedik.”İfadelerini kullandı.

 TÜM VEKİLlER HABERDAR

Konu ile ilgili her milletvekilini aradıklarını söyleyen Çavuş, “Şehrimizin hakim konumundaki insanlara gittik. Şu anda aktif siyaset yapanlara gittik. Vekillerimize bu konuyu ilettik. Bütün milletvekilleri haberdardır. İç işleri bakanımızı konudan haberdar ettik. Bu şehrin ağabeylerisiniz, burada bir sıkıntı var bu sıkıntıya parmak basın. Bize bir el atın, bize destek verin. Burada çalışan arkadaşlar 20 senedir hizmet veriyor. Taşeronda çalışıyorlardı, ezildiler, hala asgari ücretle çalışıyorlar. Burada çalışan arkadaşlarımızın 560 tanesi üniversite mezunu. Aynı birimde çalışan iki arkadaşının biri 5500 lira alırken diğerin,in asgari ücret alması Allahtan reva mıdır.” sözlerini kaydetti.

PARA YOK DİYORLAR

Kendilerine gelen teklif için yönetimin para yok onun için böyle oluyor dediler diyen Çavuş,

“Bize söylenen Şu biz bu teklifi size yaparken üzülerek yapıyoruz. Ama para yok. Para yoksa bunun müsebbibi bizler miyiz? Par yokmuş.  Hasta yoğunluğu araç kuyruklarından bellidir. Otoparklarda yer yoktur. Hasta veya hasta yakınları yol kenarlarına araçlarını park ettikten sonra bir km civarında yürümektedir. Bu tablo bize her şeyin yolunda olması gerektiğini anlatmaktadır. Maalesef yürütmekte olduğumuz Toplu iş sözleşmesi müzakeresi sürecinde gördük ki her şey yolunda değildir. Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı taşımıyor. Çivi çıkmış, nal düşmüştür. Bu saydığımız işyerlerinde çalışanların işçisi, memuru, öğretim üyesi aynı marketten, aynı fırından alışveriş yapmaktadır. Çalışanlar arasında ekonomik ayrımcılık vardır. Aynı işi yapan, aynı okul mezunu iki kişiden biri 6000 lira civarında alırken, 2 Nisan 2018 tarihinde kadroya geçen Sendikamızın üyesi bekar bir işçi arkadaşımız Asgari ücrete mahkûm ediliyorsa işte burada bir sorun vardır. Bu işyerinde 20 yıldan beri kesintisiz çalışan bir kişi asgari ücretle çalışıyorsa burada adalet yok, iş barışı yok, yüzler gülmüyor ve mutsuzluk var demektir. Biz sadaka istemiyoruz. İnsanca yaşamak için hak ettiğimiz ücreti istiyoruz. Bu iş yerinde aynı işi yapan, ayni okulu bitiren, ayni yoğun bakımdaki mesai arkadaşımızın ücretini istiyoruz. Biz KTÜ rektörlüğünde çalışan işçi arkadaşın izin aldığı ücreti istiyoruz. Biz insanca yaşamak için yaptığımız işin karşılığını istiyoruz. Para yok veremiyoruz geçerliliğini kayıp etmiştir. Laftır karın doyurmuyor. İdarecinin görevi idare etmek, sorunlara çare bulmaktır.

”dedi.

Ezilmeyeceğiz

Haklarını aramaktan vazgeçmeyeceklerini belirtip, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir hadisini size hatırlatırım. Orta yaşlı bir kişi 2 bin civarında Cuma namazı kılmıştır ve Her cuma hoca hutbede "İnnallahe ye'muru bil adli vel ihsan..." ayetini okuyor "Allah, adil olmayı, iyil k yapmayı ve yakınlarınızda olanlara yardım etmeyi emreder. Umulur k bu uyarıdan öğüt alırsınız..." Amacımız sesimizi duyurup bu Toplu iş sözleşmesini imzalamaktır. Bizi duymuyor, bildiğinizi yapın diyorsunuz olabilir ama unutmayın Mahkeme kadıya mülk değildir. Sizler bu makamlardan gideceksiniz ama bu işçileri burada kamu hizmeti vermeye devam edecektir. Eğilmeyeceğiz, ezilmeyeceğiz. Haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz." şeklinde konuştu

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.