banner114

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon gündeminde geniş yer bulan Beşirli sahili lağım kokusu ve Gülcemal Projesiyle ilgili açıklama yapmak üzere bugün basınla bir araya geldi.

Zorluoğlu, daha önce söylediği “Kötü koku Trabzon’un kaderi değildir” sözlerini yeniden hatırlatarak yağmur suyu ve kanalizasyon suyu ayrıştırma çalışmalarının başladığını açıkladı. Pazarkapı’dan Akyazı’ya kadar 12 dere ile 16 tane karayolları menfeziyle ilgili yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Zorluoğlu, “İçmesuyu şebekesi üzerinden TİSKİ ile yağmursuyu ve kanalizasyon ihaleleri yaptık.”  diyerek sahil bandında toplam 12 derede çalışmaların başladığı 3 derede çalışmaların tamamlandığını Holomana Deresi’nin kritik yapısı nedeniyle çalışmaların henüz başlamadığını kaydetti. Zorluoğlu, altyapıya önem verdiklerini ifade ederek “Altyapıyı çözmeden şehrin üst yapısıyla ilgili yapacağımız işlerin tekrar bozulup tekrar yapılması gerektiğini biliyoruz” dedi.

5 AY SONRA BEŞİRLİ’DE KÖTÜ KOKU OLMAYACAK!..

Gülcemal Dolgu alanıyla ilgili açıklamalarda bulunan Zorluoğlu, 1. etap çalışmalarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının desteğiyle 40 milyonluk tahkimat çalışması yapılacağını kaydetti. 2. Etap çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Zorluoğlu, “Gülcemal 2. Etap çalışmalarında 1,5 km’lik yeni tahkimat gerekiyor. Sonrasında Faroz limanına kadar 1 km’lik draj öngörülmüş. Projede lagün oluşturma fikri vardı. Ancak geldiğimiz noktada ciddi problem büyük bir koku oluşturuyor. Temizlik çalışmalarımız sürüyor ancak bunların yüzde yüz kesilmesi mümkün gözükmüyor kısa zamanda. Bizim yapmamız gereken derelerin çıkış noktalarının menfezlerle uzatılarak dolgunun diğer tarafından tekrar denizle buluşturulması işidir. Başlattığımız çalışma tam da budur. Önümüzdeki 2 ay içerisinde ben 50 gün diyorum iki tane derenin işi bitmiş olacak. En fazla kokuya neden olan dere. Sonraki 5 ay içerisinde 14 tane menfezin ve derenin tekrar uzatılarak denizle buluşturulmasını sağlayacağız. İlk 2 ayda tamamlayacağımızla koku büyük oranda kalkacak.” dedi. Kanalizasyonu denizle buluşturduktan sonra kokunun biteceğini iddia eden Başkan Zorluoğlu, “Ama 5 ay sonra Trabzon’da inşallah Beşirli’de bir daha hiçbir koku olmayacak şekilde çözüp tarihe gömüyoruz.” şeklinde söyledi.

LAGÜN DOLGUYLA KAPATILACAK

2.etap dolgu çalışmasında kötü koku ve kirli su nedeniyle lagünün kapatılacağını anlatan Zorluoğlu, “Lagünü de kapatıyoruz. Sera Gölü gibi olmaması için kapatıyoruz. Dolguyu mevcut dolgu planından daha geride bırakıyoruz. İçerideki tahkimat maliyetinden de kurtuluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

PROJE İÇİN 2. ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Yurt dışı örnekleriyle proje hazırlandığını açıklayan Zorluoğlu, “1. etap tam bir ada olmayacak. 2.etap tamamen doldurulup yolla birleştirilecek. Eğlence adası, yeni bir rekreasyon alanı bu projenin bütünüdür. Bununla ilgili proje ekibimiz çalışıyor. Yurt dışı örnekleri de inceleyerek geçtiğimiz günlerde bize sunum yaptılar. Buna benzer yapılar Amerika’da farklı yerlerde buldular. Bu projeden vazgeçmiş değiliz. Buranın kokudan temizlenmesi, alan olarak da bir bütünlük kazanması, işletme maliyetlerinin düşürülmesi gibi olumlu katkılar yapacağına inanıyoruz.” açıklamalarında bulundu.

KANALİZASYON DERİN DEŞARJLA DENİZE DÖKÜLMEYE DEVAM EDECEK

Kanalizasyon akarlarının arıtılarak mı denize döküleceği sorusuna ilişkin değerlendirme yapan Zorluoğlu, “Trabzon’da kanalizasyon atıklarının arıtma sistemi derin deniz deşarjı. Of’tan Beşikdüzü’ne kadar 13 tane derin deşarj noktamız var. Bu ideal sistem midir? Değildir. İdeal sistem İleri Biyolojik Arıtma sistemidir. Trabzon’da Katı Atık Bertaraf Tesisini kurduk. Enerji elde edilmesi işlemi denemeye başladı. Önümüzdeki ay büyük oranda normal işletmeye alınacak. 2. sıraya şehir olarak ileri biyolojik arıtma tesisini koymamız lazım. Uygun birkaç nokta var. Bunların bir tanesinde artık bu şehrin ileri biyolojik artırtma tesisini düşünmesinin derin deşarjla değil, bu sistemle arıttıktan sonra Karadeniz’e vermesinin zamanı geldi. Geç bile kaldık. Maliyetli projeler ama olmazsa olmaz projelerdir. Önümüzdeki günlerde birkaç yer konusunda çalışmamız var. Uzun vadeli kredi temin etme çalışmamız var.” diye konuştu.

SEÇİME KADAR BU ALAN İŞLEVSEL HALE GELECEK

Dolgu projesinin ne zaman biteceğine dair sorulan soruya Başkan Zorluoğlu, “Yaptığımız çalışmalar 5 ay sürecek. 5 ay sonra artık Beşirli bölgesinde hiçbir şekilde koku problemi kalmayacak. Gülcemal Projesi dediğimiz proje dev bir projedir. Trabzon’un geleceğine de çok büyük katkı sağlayacak büyük devasa proje. İlk etap da şurayı (1.etap) değerlendirmek istiyoruz. Buranın tesviyesiyle ilgili talimat verdik. Tahkimat olmadan denize karışıyor. Tahkimat yapıldı ama eksik kaldı. Ciddi bir ikinci çalışma yapmamız gerekir. Onu da Ulaştırma Bakanlığımıza yaptırmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 40 milyonluk (tahkimatın bedeli) iş var.

Öteki taraf (2.etap) ortaya çıkan 250 dönüm alan var. 250 dönümlük alanın nasıl değerlendireceğimize projeci arkadaşlar çalışıyor. Bir çalıştay yapmıştık. Bu proje çalışmasını tamamladıktan sonra tekrar toplumun dinamikleriyle 2. bir çalıştayda bir araya geleceğiz. Ve diyeceğiz ki ‘bizim yaptığımız projede bu alanda şunlar şunlar olsun diyoruz, siz ne diyorsunuz?’ somut proje üzerinde şehirle danışarak bunu devam ettireceğiz. 2.etabın da tahkimat konusu var. ulaştırma bakanlığınca yapılan maliyetlendirmesinde sadece tahkimatın 200-250 milyon arasında olduğunu onlar belirliyorlar. Hedefimiz seçime kadar bu alanda şehrin istifadesine sunduğumuz önemli yenilikler ve güzellikler oluşturmak.” diye cevapladı.

HABER:Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.