banner114
banner146

İsrail’in saldırısı Türkiye’nin güçlenmesiyle alakalıdır

Trabzon Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi Deneği Başkanı Edip Sevinç, İsrail güçlerinin teravih namazını kılmak üzere Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermi ile saldırılarını değerlendirdi. Saldırıların sebebini Türkiye’nin bölgedeki gücünün ve hakimiyetinin artmasına bağlayan Sevinç, Türkiye’nin bölge ve İslam ülkelerinin yanına da olmasının önemli olduğunu vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN KONUMU İLE BAĞLANTILI OLARAK GÖRÜYORUM”

Trabzon Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi Deneği Başkanı Edip Sevinç, İsrail güçlerinin Filistinlilere teravih namazı sırasında yapılan saldırılara dair açıklamalarda bulundu. Sevinç, “Bu hadisenin iç yüzünü görebilmek için 1967 savaşı sonrasında değişen haritaya bakmamız lazım. Belli bir plan doğrultusunda İsrail dünyayı arkasına almış ve dünyadaki hiçbir kurum ona ses çıkartmadan tam bir etnik temizlik peşinde gidiyor. Zaman zaman dünya konjektöründeki değişmelerle bunun hızı azalıyor ya da artıyor. Fakat artık iyice azıya almış durumdular. Özelikle Arap Baharı sonrasında bölge ülkelerinin bölünüp parçalanması yüzünden pervaları da hiç kalmadı. Son hadisenin bu kadar sert bir şekilde cereyan etmesinin sebebini Türkiye’nin konumu ile bağlantılı olarak görüyorum.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ GÜCÜ ARTTI”

Saldırıların altında bölgede Türkiye’nin hakimiyetinin artmasına bağlayan Sevinç, “Türkiye’nin bölgedeki etkinliğin artmasıyla birlikte özellikle Mısır’la son dönemde meydana gelen yakınlaşmayı romantik bir işbirliği olarak göremeyiz. Arka planında Mısır’la Türkiye’yi ilgilendiren bir stratejik yaklaşım var. Yani İsrail ve onun arkasındakiler ne olup bittiğini görüyordur. Türkiye bölgede güçlendikçe, en güçlü ordulara sahip olan Mısır’la da işbirliğine yaklaştıkça İsrail kendini daha rahatsız hissetmeye başlamıştır. Trump’ın pervasız politikaları ve Biden kendisini her ne kadar sıkı bir Siyonist olarak tanımlasa da demokratların geleneksel politikaları farklıdır. Yapılanlar bir telaş içerisinde olduklarını gösteriyor. Bunların Türkiye’deki bölgedeki hakimiyetinin artmasıyla ilişkili olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“FİLİSTİN’İN GERÇEKTE Kİ HAMİSİ TÜRKİYE’DİR”

Türkiye’nin İslam ülkelerinin yanında olmasının önemine dikkat çeken Sevinç, “Artık bütün dünya bilmelidir ki Filistin’in gerçekteki hamisi Türkiye’dir. Filistin halkını Türkiye’den başkada ciddi olarak düşünen yoktur. İsrail’in bu sertliği Suudi Arabistan’ı ve bazı Arap ülkelerini girdikleri bu yoldan caydırabilir mi geldiği zaman göreceğiz. Çünkü onlarında bir kamuoyu var ve kamuoyu baskısı karşısında ne durumda olacaklarını göreceğiz. Bütün bunlar bölgenin en kıymetli ve en adil gücünün Türkiye olduğunu gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güçlü olarak ayakta durması, bölge ve İslam ülkelerine ‘abi’ pozisyonunda bulunması, tarihi misyonuna dönmesi fevkalade hayati öneme haizdir. Millet olarak bu konumuzu muhafaza edip birlik ve beraberlik içerisinde bu devleti daha fazla yüceltme zorunluluğun da olduğumuzun artık idrakinde olmamız lazım. Dış güçlerle politik ilişkiler içerisinde bulunan, onlardan destek bekleyen zavallı anlayışı da bazı çevrelerin terk etmesi gerekir.” açıklamalarına yer verdi. 

Haber:Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.