banner114
banner146
banner122

Hafızasında sorun var

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya’nın gazetemizde yer alan çay ve fındık desteklerinin 1 lira artırılmadığı yönündeki eleştirilerine yanıt verdi. Fındıkta alan bazlı destekleme ücretleri ve çaydaki desteğin AK Parti döneminde başladığını ifade eden Cora, “CHP Trabzon Milletvekili Sn. Kaya’nın hafızasından şüphe etmeye başladım. AK Parti döneminde yapılanları bu kadar görmezden gelmek, sadece ideolojik bir bakış veya siyasetin gereği diye düşünmüyorum. Tarımsal ürünlerin desteklenmesinde nereden nereye geldiğimizi bilmemek hafıza kaybı olarak açıklanabilir. Biz sizin Fındıkla ilgili düşüncelerinizi çok iyi biliyoruz. Fındık ve çay üzerinden kuru hamaset yapmayın. Geçmişte fındık üreticimizi de çay üreticimizi de siz perişan etmiştiniz. Yok saymıştınız. Fındığa odun çaya çalılık muamelesi yapan sizlerdiniz. Şimdi bize bu anlayış tarımdan bahsetmesin.” dedi.

ALAN BAZLI DESTEKLEMEYİ BİZ BAŞLATTIK

Üreticilerin desteklenmesi için yapılan çalışmalardan örnekler veren Milletvekili Cora, “Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki alan bazlı desteklemeyi biz başlattık. Gübre desteği, mazot desteğini biz başlattık. Fındığa dolar bazında en yüksek fiyattı biz verdik. Bir daha hatırlatmakta fayda vardır. Fındık destekleme fiyatı 1 Dekarlık alanda 191 lirayı bulmaktadır. Bunun 170 lirası alan desteği, 4 lirası gübre, 17 lirası da mazot desteğidir. Dekarda 85-90 kg fındık üretimi olan Trabzon’da bu destek kilogram başına 2-2,5 lirayı buluyor. Aynı şekilde çaya mazot, gübre ve budama desteği ile kilogram başına 13 kuruş destek sağlıyoruz. Biz 3 Yıldır TMO bünyesinde alım yapıyoruz. Destekleme fiyatlarını da açıklıyoruz. Destekleme rakamları ile çiftçilerimizin mahsullerini kayıt altına almış oluyoruz. Üreticimize asıl desteğimizi açıkladığımız taban fiyatı üzerinden sağlıyoruz. Piyasayı regüle etmek için müdahale alımları yapıyoruz. Çiftçimizi koruyoruz. Bugün yaş çay kilogram fiyatı destekleme ile 3.40 lira. Bunun 13 kuruşu destekleme, 3.27 kuruşu ise taban fiyatı. Biz taban fiyatı 3 lirada tutarak, desteklemeyi 40 kuruşa çıkarsak yine aynı fiyatı belirlemiş olacağız.”  ifadelerini kullandı.

AK PARTİ DÖNEMİNDE FINDIK ÜRETİCİSİ ALTIN DÖNEMİNİ YAŞIYOR

Cora, “Bu sene açıklanan fındık fiyatları herkesi memnun etmiştir. Üretici memnun, tüccar memnun, ihracatçı memnun. Elde edilen ihracat gelirlerinden dolayı devlette memnundur.” dedi. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalara rağmen fındık fiyatının serbest piyasada 4 doları bulduğunu belirten Cora, “Fındık fiyatları AK Parti’den önce dolar bazında 1 doların altını gördü. Yüksek dolarizasyona rağmen TMO’nun alımlarını 30 Nisan 2021’e kadar uzatmasının ardından serbest piyasada fındık bugün 4 doları, 28 Türk lirasını bulmuştur. Emanet işi yavaş yavaş azalmış, yıllar öncesinde fındığını emanete veren ve aylarca parasını alamayan çiftçimizin mağduriyeti giderilmiştir. Aynı şekilde AK Parti’den önce yaş çayın kilosuna komik rakamlar veriliyordu. AK Parti ile çiftçimizin önü açılmıştır. Çiftçimiz, bahçeye girmeden ürünün fiyatını öğrenmektedir. Bu hangi dönemde olmuştur.” dedi.

MİLLETVEKİLİ KAYA  NELER SÖYLEMİŞTİ?

Milletvekili Kaya yaptığı açıklamada, “Birkaç yıldır 170 liraydı. Hala 170 lira. Bir lira artırılmadı. Çay üreticilerine yine kilogram başı destekleme veriliyordu. 13 liraydı yine 13 lirada tutuldu. Koronavirüs sonrasında üretim aslında üretim aslında en kıymetli alan oldu. Her ulus aslında kendi ürettiğiyle idare edebilme çaresizliğiyle baş başa kaldı. Birçok ulus belki ürettiklerini satmayacak. Niye satmayacak? Önce kendi insanı. Önce kendi insanının mutluluğu refahı. Bunun yolu da sofrasında bolluk bereket. Bu nereden geçiyor? Tarımdan geçiyor. Üretmemek üretmekten daha karlı hale getirilmiş. Mazot fiyatları almış gitmiş. Elektrik fiyatları, gübre fiyatları almış başını gitmiş. Ürün para etmiyor. Üreticini desteklemiyorsun. Birçok üretici ürün üretmekten vazgeçmiş durumda. Karadeniz’den örnekler verdim. Karadeniz’i ayakta tutan iki temel ürün. Onlardaki destekleme fiyatını bir lira artırmıyorsun. Bizim tütünümüz vardı. Akçaabat tütünümüz vardı. Bafra’da fabrika vardı. TEKEL vardı. Hepsi kapatıldı, hoyratça satıldı.” ifadelerini kullanmıştı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.