banner114
banner146
banner122

Giresun  Belediyesinin  marifetleri!

Giresun Belediyesine ait 2019 yılı Sayıştay raporuna göre, ihaleye girme şartlarını karşılamayan bir firma aldı.  Özel Kalem Müdürlüğü kadrosu 5 ay arayla iki kez sınavsız memuriyete geçiş için kullanıldı. 221 adet işyeri ruhsatsız faaliyet gerçekleştiriyor. Belediyeye ait taşınmazlar ihale yapılmaksızın mevzuatta karşılığı olmayan işgaliye sözleşmesi ile kullandırılıyor.

FİRMALARA KIYAK MI GEÇİLİYOR?

Sayıştay raporuna göre Giresun’da ihaleye katılmaması gereken bir firma ihale bile aldı. Konu hakkında Sayıştay raporunda, “Akaryakıt Ürünleri Alımı İşinde, ihaleye katılım için gerekli olduğu belirtilen Banka Referans Mektubunun ihaleyi kazanmış olan yüklenici firma tarafından idareye sunulmadığı görülmüştür. Söz konusu belgeyi teklifinde sunmayan firmanın ihaleye kazanmak bir yana ihaleye katılamamış olması gerekmektedir.” tespitinde bulunuldu. İtfaiye aracı alım işine de dikkat çekilen raporda, “İtfaiye Aracı Alımı İşinde ilgili mevzuatta belirtilen koşul sağlanmadan yükleniciye süre uzatımı verildiği görülmüştür. Yüklenici firmaya süre uzatımı verilebilmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın görüşünün alınmasına bağlanmıştır. İlgili Bakanlığın görüşü alınmadan idare tarafından yüklenici firmaya şartsız süre uzatımı verilmesi mümkün görülmemektedir.” denildi.

ÖZEL KALEM KADROSU SINAVSIZ MEMURLUK İÇİN KULLANILMIŞ

Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna mevzuata aykırı atamaların yapıldığı da Sayıştay raporunda yer buldu. 5 ay arayla iki kez Özel Kalem Müdürlüğüne açıktan atama yapıldığına dikkati çekilerek, Özel Kalem’in sınavsız memuriyete geçiş için kullanıldığına vurgu yapıldı. Konu hakkında Sayıştay raporunda, “Giresun Belediyesince özel kalem müdürlüğüne yapılan atamaların incelenmesi sonucunda, söz konusu atamaların mevzuatın düzenleniş amacına aykırı olarak, memuriyete sınavsız giriş yöntemi olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Giresun Belediyesinin 2019 yılı hesabının incelenmesinde; özel kalem müdürlüğü kadrosuna 27.06.2019 ve 25.11.2019 tarihlerinde olmak üzere iki kez açıktan atama yapıldığı görülmüştür. Özel kalem müdürlüğüne yapılan atamalarda; öncelikle Belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan olması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği, görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına tabi olan memur kadrolarına atanmanın bir yolu olarak görüldüğü, bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı bir durumun oluşturulduğu değerlendirilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

221 İŞYERİ RUHSATSIZ FAALİYET GÖSTERİYOR

Ayrıca belediye sınırları içindeki bazı işletmeler işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadan faaliyette bulunuyor. 2019 yılı hesap ve işlemlerinin incelendiğine dikkat çekilen Sayıştay raporunda, “Giresun Belediyesi sınırlarında işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmaksızın faaliyet yürüten işletmelerin bulunduğu tespit edilmiştir. Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünden alınan verilere göre, kurumun yetki ve görev sınırları içinde 01.01.2019- 31.12.2019 tarihleri itibariyle sadece 227 işyeri açma ve çalışma ruhsatı verildiği ve sadece bu işyerlerinden işyeri açma ve çalışma ruhsatı harcı tahsil edildiği tespit edilmiştir. Ancak Kurumun Mali Hizmetler Müdürlüğünden alınan mükellefiyeti 2019 yılı içerisinde başlamış işyeri çevre temizlik vergisi aktif mükellef listesinde ise 448 aktif işletme olduğu görülmüştür. Bu verilerden hareketle 221 adet işyerinin ruhsatsız faaliyet gösterdiği; buna bağlı olarak da Belediyenin, işyeri açma ve çalışma ruhsat harcı geliri kaybının olduğu değerlendirilmektedir.”  tespitinde bulunuldu.

TAŞINMAZLAR BİRİLERİNE  İHALESİZ KULLANDIRILIYOR

Yine Sayıştay raporunda yer alan bilgilere göre, belediyeye ait taşınmazlar ihale yapılmaksızın mevzuatta karşılığı olmayan işgaliye sözleşmesi ile kullandırılıyor. Konu hakkında, “Giresun Belediyesine ait taşınmazların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında ihale yapılmaksızın mevzuatta bir karşılığı olmayan “işgaliye sözleşmesi” ile kiraya verildiği görülmüştür. Kurum taşınmazlarının usulüne uygun kiralanmayarak işgaliye sözleşmesi ile kiraya verilmesinin mevzuat hükümlerine uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” denildi.

DİKKAT ÇEKEN DİĞER TESPİTLER

Sayıştay raporunda ayrıca dikkat çekici şu tespitlerde yer aldı: “Giresun Belediyesince su ve kanalizasyon tesisi yapılması ve ıslahına ilişkin harcama yapılmış olmasına rağmen bu harcamalara ait katılma paylarının tahakkuk ve tahsilinin yapılmadığı tespit edilmiştir. Giresun Belediyesine ait otopark hesabının mali yıl boyunca para hareketleri incelendiğinde; ilgili hesaptan Yönetmelik hükümlerine aykırı olarak Belediyenin söz konusu hesabın açılış amacına uygun olmayan giderleri için harcama yapıldığı görülmüştür. Oysa ilgili hesapta toplanan paranın otopark tesisi dışında başka amaçlarla kullanılmaması gerekmektedir.”

Haber:Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
GiresunGiresun Belediyesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.