banner114
banner146

Gençleri öğütleriyle  Aydınlattı

Trabzon Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, “Gençlerle Baş Başa” söyleşilerinin altıncısını Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile gerçekleştirdi. Zoom programı üzerinden canlı olarak gerçekleştirilen söyleşide Başkan Genç, öğrencilere kariyer planlamalarıyla ilgili konuları anlatarak, öğrencilerin sorularına cevap verdi.

AVUKATLIK MESLEĞİNİ NASIL TERCİH ETTİ

Genç kariyer planlarının 23 Nisan da adliyeye gönderilmesiyle beraber şekillendiğini söyledi. Adliye ziyaretinde hakimle sohbet ettikten sonra hakim olmaya karar veren Genç, “Her insanın kariyer planlaması vardır. Ama bazı hadiseler sizin kaderinize tesir eder ve o süreç içerisinde hayatınız da şekillenmiş olur. 23 Nisan’da öğrenciler çeşitli makamlara gönderilirdi. Bu uygulama hâlâ devam ediyor. İlkokulda 5. sınıfta öğretmenimiz benim hâkim olmamı istedi. ‘Seni adliyeye göndereceğiz’ dedi. Öğretmenimizin sen hâkim olacaksın sözü hâlâ kulağımda. 23 Nisan programının gereği olarak adliyeye gittik. Adliyede Hâkim Salih Bey vardı. Onun makamına oturdum ve sohbet ettik. ‘Hâkim Bey bize çay söyle’ dedi. Bundan sonra hâkim olacağım düşüncesi kafamda yer etti. Ve hukuk fakültesinde okudum. Hâkimlik arzumuz birtakım siyasi mülahazalarla tezahür etmese bile şehrimizde avukatlık yaptım. Sonrasında da partimizin kuruluşunda görev aldım.” dedi.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU

ERİNE GETİRELİM”

İyi bir eğitim almanın yanında öğrencilerin çok yönlü olarak da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini tavsiye eden Genç, “Her insan gibi iyi bir eğitim alarak kendi yaşamımızı kurmak, ekonomik özgürlüğümüzü sağlamak için mücadele ettik. Diğer taraftan da vatanımıza hizmet etmek, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek gibi bir yükümlülüğümüz var. Bunu siyasette, sivil toplum kuruluşlarında ya da kanaat önderi olarak birçok kuruluşta yerine getirebiliriz. O nedenle evvel emirde bütün gençlerimizin iyi bir eğitim alması şart. İyi bir eğitimden kastımız bir müfredatın gereği olan bilgiye sahip olmak, o bilgiyi kazanmış olmak değildir. İyi bir eğitim almak demek, çok yönlü olarak bütün özelliklerinizin tezahür edeceği, davranışınızdan ahlak kurallarına, inandığınız değerleri savunmaktan üzerinizdeki sorumluluğu hissettirecek şekilde ortaya tebarüz ettirmeniz lazım. Bir yerlere layık olmak için iyi bir bilgiyle donanmış olmanız kesinlikle yeterli değildir.” şeklinde ifade etti.

“EN AZ İKİ YABANCI DİL ÖĞRENİN”

Söyleşinin başlangıcında öğrencilere kariyer planları ile ilgili birtakım nasihatlerde bulunan Başkan Genç, öğrencilere hangi mesleği seçerlerse seçsinler, en az iki tane yabancı dil öğrenmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Genç, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bütün öğrenci kardeşlerime söylemek istediğim en az iki yabancı dil öğrenmeleridir. Büyük eksikliğini çektiğim bir husustur bu. Tabi ki, bilgi çağında yaşıyoruz, bilgiye ulaşmak çok kolay. Ben bir taraftan pandemi nedeniyle ara verdiğimiz Arapça dersi alıyorum. Bir yandan da dualingo adlı bir program var ona her akşam yarım saat ayırarak İngilizce öğrenmeye çalışıyorum. Uluslararası bir alana çıktığınız zaman, şehrinizde bile bu eksikliği mutlaka hissediyorsunuz. Bir belediye başkanı olarak Körfez ve Arap ülkelerinden beni ziyaret ediyorlar. Biz onların lisanıyla konuştuğumuz zaman çok daha farklı hissediyorlar. Kendilerini daha bir güvende hissediyorlar. Dolayısıyla dil konusunda mutlaka genç kardeşlerimin ikiden fazla dili bilmeleri lazım. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

“KLASİKLERİ OKUYUN”

Öğrencilere dünya edebiyatında klasik diye tabir edilen kitapları okumaları gerektiği önerisinde bulunan Genç, “Bir diğer husus da şu. Bunu özellikle yarın siyaset arenasına çıkmaya hevesli gençlere belirtmek isterim. Bir taraftan kendi kültürümüzü, kendi tarihimizi, kendi inançlarımızı, kişiliğimizde bütünleştirirken bir yandan da diğer milletlerin tarihinin, kültürünün, inancının ve sanatının hangi süreçlerden geçtiğini öğrenmeleri gerekiyor. Sosyal bilimler olması nedeniyle çok daha fazla kitap okumalarını tavsiye ediyorum. Özellikle klasikleri mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum. Bir Dostoyevski’yi, bir Tolstoy’u okuduğunuz zaman sadece orada bir hikâye okumuyorsunuz. Rusların 17. ve 18. yüzyıldaki tarihini de okumuş oluyorsunuz. Veya Fransa’nın ya da Avrupa’nın. Bunlar sadece kronik tarih bilgileriyle öğrenilemez. Bu eksikliği hisseden ve sonradan ikmal eden bir abiniz olarak onlara bunu öğütlemek istiyorum.” ifadelerinde bulundu.. 

Haber: Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.