banner114
banner146

Ganita’da Büyük İsraf

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, iktidar israfı azaltın tasarruf yapın derken Trabzon Büyükşehir Belediyesinde yapılan israfları anlattı. Çakıroğlu Ganita Projesinde yapılan israfı anlatarak, “TİSKİ'nin yapabileceği, kanalizasyon, yağmursuyu işleri neden bu ihaleye dahil edildi? Burada yapabileceğiniz tasarruf yaklaşık 3 milyon TL. Ağaçlandırma bitki örtüsü isleri şehrimizde olan Orman Bölge ve Fidanlık Müdürlüklerinden gayet uyguna yapılabilirdi. İhaleye dahil edilmeye bilirdi. 29 milyon israf değil mi? Denizin ortasına yapılan bir fıskiye 2,3 milyon. Trabzon’un önceliği mi?  Çevre aydınlatma için yaklaşık 14 milyon TL harcanıyor. Bu rakam afaki değil mi?” dedi.

GANİTA’DA TASARRUF YAPILABİLİRDİ

Ganita Projesinde istenildiği takdirde tasarruf sağlanabileceğini söyleyen Çakıroğlu, projede kullanılan rakamların afaki olduğunu söyleyerek Büyükşehir Belediyesine cevaplandırması için, “Bugünkü borç yekünleri yüzünden de yerel yönetimlere kimse talip olmayacak ve maalesef ısrarla yükseltmeye çalıştığımız yöneten kalitesi yükselmeyecek. Bu konuyu ve tasarruf muhabbetinin ne kadar afaki bir söylem olduğunu yapılan Ganita Peyzaj düzenlemesi ile pekiştirelim. KDV dahil işin bitiş maliyeti, fiyat artırımı ve ek işler hariç 47 milyonu buluyor. Proje bölgesindeki TİSKİ' nin uhdesinde olabilecek, TİSKİ'nin yapabileceği, kanalizasyon, yağmursuyu işleri neden bu ihaleye dahil edildi? Burada yapabileceğiniz tasarruf yaklaşık 3 milyon TL. Ağaçlandırma bitki örtüsü isleri şehrimizde olan Orman Bölge ve Fidanlık Müdürlüklerinden gayet uyguna yapılabilirdi. Bu ihaleye dahil edilmesi ve pahalı ağaç çeşitleri israf. İhaleye dahil edilmeye bilirdi, 29 milyon israf değil mi? Belediyenin ürettiği hiç bir şey yok. Denizin ortasına yapılan bir fıskiye 2,3 milyon. Trabzon’un önceliği mi?  Çevre aydınlatma için yaklaşık 14 milyon TL harcanıyor. Bu rakam afaki değil mi? Bu projeler Belediye bünyesinde ve olabilecek en uygun maliyet gözetilerek yapılmıyor da ihaleyi alacak firmaların olabildikçe yüksek maliyet arzusunu yansıtacak şekilde mi yapılıyor?” şeklinde sorular yöneltti.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ NEDEN VAR?

Belediye şirketlerinin iş üretmedikleri halde neden var olduklarını soran Çakıroğlu, bu şirketlerin birilerine ek maaş sağlama alanları olduğunu söyledi. Çakıroğlu, “Sonuç itibari ile proje 47 milyona değil de daha uygun bir değere yapılabilir diye düşünüyorum. Kaldı ki söylediklerime fiyat artışı dahil edilmeden israf gözüken işler çıkartılıp daha makul bir peyzaj ve alanları planlaması yapılarak belediye ve kamu yararı gözetilerek şehre kazandırılabilirdi.  Belediyede onca Daire Başkanlıkları'na katkı versin diye ek olarak kurulan Anonim Şirketler birilerine ek maaş alanları oldu. Bunlar neden var, neden iş üretmekten uzaklar. Madem ki belediye kendi şirketleri, makine parkuru ve işçi gücüyle bir plajı yapamıyor ve bir plaja 15 Milyon harcıyor, bu kadar şirket, makine israf olmuyor mu?

Gelin ülkeyi sürüklendiği borç batağından çıkartmak için üzerimize veya daha çok borca batmaması için birlikte soralım, sorumluluk alalım. Bugün bu borçları hesapsızca alanlar yarın çekip gidecek.

Bu borçları söke söke millet ödeyecek” sözleriyle yapılan israfın halktan çıkacağını kaydetti.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonsahiliGanitasahili
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.