banner114
banner146

Filistin ülkesi Filistinlilerindir!  Direnen Filistin halkının yanındayız!

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu, Meydan Parkı alanında İsrail’in kanlı saldırılarını kınamak için toplandı. Platformu adına açıklama yapan Engin Nur, İsrail 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 200 Filistinliyi katlettiğini açıkladı.

Nur, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: “Emperyalist işgalci İsrail’in Filistin’e yönelik işgal ve Filistinlilere katliam politikaları devam ediyor. İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Filistinliler, İsrail’in etnik temizlik politikaları ve zorunlu göç tehditlerine karşı direniyorlar. Filistin halkının haklı mücadelesini yoğun saldırılar, gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalışan İsrail işgal güçlerinin,  Filistinlileri bölgeden çıkarmak istemesiyle başlayan çatışmalar, Filistinlilere yönelik göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve ses bombası kullanarak gerçekleştirdiği saldırı ile yeni bir boyut kazandı.


 

İSRAİL 200 FİLİSTİNLİYİ KATLETTİ

Filistin halkına yapılan haksız saldırılar devam ederken İsrail işgal güçleri yaralılara yardım eden Filistin Kızılayı ekiplerine de saldırarak savaş ve insanlık suçu işlemeye devam ediyor.  Filistinlilerin dört bir yandaki eylemlerine karşı İsrail işgal güçleri asker-sivil ayrımı yapmaksızın Gazze’ye çok yoğun bir saldırısı başlatarak yanıt verdi. Kentin altyapısını hedef alan İsrail işgal güçleri, 10 Mayıs'tan bu yana havadan ve karadan sürdürdüğü bombardımanlarda 58'i çocuk, 34'ü kadın olmak üzere 200 Filistinliyi katletti. En az 1305 Filistinli de saldırılarda yaralandı. İşgalci İsrail’in, Filistin halkına yaptığı bu saldırıların hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Başta ABD olmak üzere emperyalist ülkeler tarafından desteklenen ve kışkırtılan bu saldırılar, 70 yılı aşkın süredir aynı taktiklerle yürütülmesi ve bugüne değin on binlerce Filistinlinin öldürülmesine yol açmış, yüz binlerce Filistinli de yaralanmış, yerlerinden, yurtlarından ayrılmak zorunda kalmışlardır.


İSRAİL’İN İŞBİRLİKÇİLERİ

Filistin halkının işgale karşı verdiği bu haklı ve meşru mücadele işgalci/ emperyalist İsrail’in, başta ABD olmak üzere onu destekleyen diğer emperyal devletlerin kaba kuvveti ile engellenemez. Geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te, Gazze’de Filistinli sivillere saldıran öldüren yaralayan işgalci İsrail, Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacaktır. Yüzlerce Filistinliyi katlettiği gibi, Filistin mücadelesine destek veren herkesi de hedef alan İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünya devletlerinden sadece kınama sesleri yükseldi. ABD ise İsrail’i değil; “terörist” olarak gördüğü Filistinli direniş örgütlerini kınayarak İsrail’i korurken ABD işbirlikçisi Arap rejimleri de suspus bir şekilde yaşananları sadece seyretmektedirler. AKP iktidarı ise son gelişmelere rağmen bir yandan İsrail’le dolaylı olarak askeri, ekonomik ve siyasi işbirliğini sürdürürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye, siyasal islamcı tabanındaki geleneksel Yahudi düşmanlığı duygusunu kullanarak da çözülen tabanını bir arada tutmaya çalışmaktadır.

NATO ÜSTLERİ KAPATILSIN
Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak Filistin halkı ile dayanışma duygularımızı ilan ediyor, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası topluma da Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin bir tutum alma, barış ve adalet için bir adım atma çağrısında bulunuyoruz. Filistin’i ancak Filistinlilerin kaderini paylaşan, sömürgeciliğe karşı mücadele edenler savunabilir. Filistin’in ve sömürge halklarının kurtuluşu bugün antikapitalist-antiemperyalist cepheyi büyütmekten geçmektedir. Buradan bir kez daha AKP iktidarına sesleniyoruz: Türkiye ile işgalci İsrail arasındaki siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel tüm ilişkilere son verilsin. İsrail’i koruyan kürecik radar üstü ve incirlik hava üstü ile beraber bütün NATO üstleri kapatılsın! Nehirden Denize Özgür Filistin! Emperyalist işgalci İsrail yenilecek Filistin halkı kazanacak! Yaşasın Filistin halkının haklı mücadelesi yaşasın ezilen halkların kardeşliği”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.