banner114
banner146

‘Fetih Boğazı’ olsun

TÜRKAV Trabzon Şubesi, Ortahisar ilçesine bağlı Geçit köyünde bulunan Mağmat Boğazına, ‘Fetih Boğazı’ adının verilerek Trabzon’un fethinin gerçekleştiği yerin daha da anlamlaştırılmasını istedi.

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı(TÜRKAV) Trabzon Şubesi yönetim kurulu Başkanı Kenan Kuru, beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ile Ortahisar ilçesine bağlı Geçit köyüne çıkarak burada tarihi açıdan büyük bir öneme sahip Mağmat Boğazı’nda bir basın açıklaması yaptı. Boğaza ismini veren ‘Mağmat’ kelimesinin değiştirilerek ‘Fetih’ olması yönünde öneride bulunan Kuru, Fatih Sultan Mehmet’in de buradan geçtiği değerlendirildiğinde yerel yönetimin ve bölge halkının desteğiyle ‘Fetih Boğazı’ adıyla yer almasının daha anlamlı olacağını söyledi.

Kuru açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“MAĞMAT HAKSIZCA BURASININ TARİHİNİ KARARTMAKTADIR”

“Trabzon’ un meselelerinde ve özelliklerinde ki konularına çaba gösteren TÜRKAV, objektiflikle ‘Mağmat’ olarak ifade edilen yer için de aynı hassasiyetle yaptığı araştırmalarla tarihi hakikatler ışığında değerlendirmede bulunmaktadır. Niçin Mağmat? Hiçbir anlam ifade etmeyerek haksızca burasının tarihini kararmaktadır. Fatih, Trabzon’u nereden fethetmiştir? Tarihçiler, Fatih’in Trabzon’a buradan girdiğini ifade ederek günümüze kadar getirmektedirler. O halde ‘Mağmat’ ismi Fatih’ten önce var mıydı? Kaynaklar olmadığını yönündedir. Fatih sonrası isim olduğu anlaşılan yer ‘Mağmat’ ise düşündürücüdür.

İlk önce Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethedişine sahip çıkmak Sivil Toplum Kuruluşlarına yüklediği sorumluluktur. Trabzon TÜRKAV’da bu sorumluluk anlayışına sahip olarak bu gün burada tarihe not düşmektedir.  Trabzon’ da, Türklerin varlığının çok eskilere kadar dayandığını ve 395’ ten sonra Hunların Karadeniz çevresinde uzun yıllar hâkimiyet gösterdiklerini çok iyi biliyoruz. Tarihçiler, Trabzon’un tarihine bakarken 1461 sonrası Fetih’i ile dil olarak Türkçenin bu coğrafyada yerleşme tarihinin resmi fetih tarihinden çok daha öne çekilebileceğini ifade etmektedirler. Bakın, Anadolu’nun tarihinde meydana gelen en köklü ve kalıcı değişiklik Türkleşmesi ve İslamlaşmasıdır. 1071 Malazgirt ile Anadolu fethedilerek bu güne kadar devam eden Türk devletleri zincirine sahne olmuştur. Trabzon’da da tesbih tanesi gibi yerler vardır. Bu yerlerin çokluğuna bakıldığı zaman Trabzon’ da çok yer var denilir. Bazen bu isimler değişik olarak bir anlam ifade etmezler ama kullanılır haldedir.”

“TRABZON ŞEHRİ KİMLİĞİYLE GELİŞECEKTİR”

“Bağımsız ve uygar bir devletiz. O halde kimliğimizle şehir hüviyetinde görülen konuları tarihi araştırmalarla insanımızın bilgisine sunarak ortak akılla hizmet yapmak gerekmektedir. Trabzon şehri kimliğiyle gelişecektir. Mağmat’a buradan bakarken, yaptığımız araştırma ve bilimsel çalışmalardaki değerlendirmeler bize anlatmaktadır ki, belli bir coğrafya sınırı içinde bir dilin değişik ağız özellikleri olmaktadır. Bir dilin veya lehçenin daha küçük yerleşim yerlerinde yazı diline oranla daha az ayrılan konuşma biçimleri olmaktadır. Trabzon, yöre ve ağızlarının yerini belirlemeden önce buradaki ilk Türk kavimlerinin varlığına bakmak gerekmektedir. Tarihçiler kaynaklardan ifade etmektedir ki, Trabzon ve bölgesine önceleri Kaşgarlar yerleşmiş daha sonraları ise Kimmer ve İskitler Türk varlığı olarak ortaya çıkmışlardır.”

“TRABZON’UN FETHİNİ DE ANLAMLI HALE GETİREN YER…”

“Bilimsel bilgiye dayanmayan konularda TÜRKAV, bilimsel çalışmaları hatırlatmayı sorumluluk olarak görmüştür, görmektedir. Trabzon için yapılan araştırmalar, akademik çalışmalar ve tarihi kayıtlar olduğu halde buradan neden bakamıyoruz? Trabzon’ un fethinde Fatih, ordusuyla buradan geçtiği halde ‘Mağmat Boğazı’ isminin Trabzon’u fethinden sonra yer almış olduğundan burasının Trabzon’ un fethini de anlamlı hale getiren yer olması için ‘Fetih Boğazı’ olarak isimlendirmesinin yapılmasını kamuoyuna açıklıyoruz.  Ortahisar Belediye Başkanı ve Belediye Meclisince hassasiyet gösterilmesini önemli görüyoruz.”

“MAĞMAT OLARAK BİR ANLAM İFADE ETMEYEN YERİN,

‘FETİH BOĞAZI’ ADIYLA YER ALMASI DAHA ANLAMLIDIR”

“Trabzon bize göstermektedir ki, tarihin seyri içinde Trabzon ve yöresi Türk unsurlarıyla karşılaşmıştır. Fatih bu mevkiden itibaren Trabzon’a doğru yürürken bilinen yolları kullanmayıp, Kelkit civarına geldiğinde ordusunu ikiye ayırıp, kendisi doğudan, veziri Mahmut Paşa da batıdan Trabzon’a inmek için geçit verilmez dağları geçerek Trabzon’a varmıştır. Fetihte karşılaşılan durumları ve zorlukları tarihçiler anlatmaktadır. Fatih’ in izlediği yolda, karşılaştığı zorluklar hakkında da tarihçilerin tespitleri mevcuttur. “Sultan Mehmet deniz kenarında bulunan Trabzon imparatoruna karşı nasıl yürüdü” şeklinde açıklamalar devam etmiştir. Trabzon, kara ve deniz bölgesinde bulunmaktadır. Coğrafi konumu ise dağlıktır.

Bu topraklarda Trabzon imparatoruna bağlı idi. Büyük zorluklarla Trabzon’a yürüyen Fatih, ordusuyla beraber bu seferde aynı zorlukları yaşamıştır. Bunun sebeplerinden bu gün burada bulunmamızın anlamıyla ilgili olduğundan dördüncüsünü paylaşmak istiyoruz. Nedir o? dağların büyük ve yüksek olmasıdır.  Ormanlar öncü kuvvetlerce kesicilerle açılarak ilerlenilmiştir. Şartlar zor, atların bellerine kadar gelen çamurla Trabzon bölgesinde bir dağa ulaşılmıştır. Trabzon’un önemli bölgesi Karlık bölgesi Karluk Türkleriyle vardır. Bildiğiniz gibi Mağmat Boğazı diye adlandırdığı yer karlık bölgesinin içinde yer almaktadır. İşte o dağ, burasıdır. Buradan aşağıya doğru inen yol oldukça bozuk olmasının yanında, düşen ağaçlar tarafından kaplanmıştı. Trabzon TÜRKAV, Mağmat olarak bir anlam ifade etmeyen yerin, Trabzon’ un ilk fethinin gerçekleştiği bölge olmasını tarihçilerin de ifade etmesini dikkate alarak, Fatih Sultan Mehmet’in de buradan geçtiği değerlendirildiğinde yerel yönetimin ve bölge halkının desteğiyle “Fetih Boğazı” adıyla yer alması daha anlamlıdır.”

“‘FETİH BOĞAZI’ ADI TARİHSEL HAKİKATE ANLAM KATACAK

“Şehir hüviyetiyle isimlendirmeler vatanlaştırmanın temel unsurlarından biridir ve önemlisidir. Türkçe tabiriyle ifade edeceğimiz yeni Türkoloji’deki anlamıyla, bugün Anadolu ağızlarında ve yazı dilinde yaşayan birçok kelime, ses ve yapı özelliğiyle 13. yüzyıl öncesindeki dil birikimiyle paralellik kurma imkânı verebilmektedir. Bunların Türkiye Türkçesindeki ve Anadolu ağızlarındaki kalıntılara rastlanarak çalışmalar yapıldığı da bilinmektedir. Trabzon Bölge ağzındaki eski unsurları tespit ederken ele almamız gereken yerleşim bölgelerinden ‘Mağmat’, bölgesel ad olarak bilindiğinden, kamuoyu duyarlılığını ve desteğini önemli görüyoruz. O halde, Trabzon Ortahisar Belediyesi’nin turizme açmayı düşündüğü tarihi öneme haiz bölgemizin tarihi geçmişine anlam katması için Trabzon’un fethinin gerçekleştiği burasının “Fetih Boğazı” adıyla tarihsel hakikatine anlam katacağını TÜRKAV olarak kamuoyuna sunuyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Faran 9 ay önce

İşiniz gücünüz riv riv... adam gibi projelerle gelin ....