banner114
banner146

Eski terminal satılıyor

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili Davut Çakıroğlu, bugün meclis gündemine gelecek olan otogar alanının satışa çıkarılması ile ilgili konunun meclis gündemine gelmesini değerlendirdi. Böyle bir karar alınırsa buna karşı olacağını söyleyen Çakıroğlu, “Eğer bu konu gündeme satış amaçlı geliyorsa selin önünden kütük kapıyoruz demektir. İlk duyumlarımla çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu şehir için arsa üretmemiz gerekirken ürettiğimiz her şeyi ranta kurban ediyoruz. Birilerine veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

HER ŞEYİ RANTA KURBAN EDİYORUZ

Çakıroğlu, yenisi bitmeden eski otogarın satışı için alınacak olan kararların yanlış olduğunu kaydetti. Belediyenin izlediği yanlış politikalarla değerli arazileri rant uğruna kaybettiğini belirterek, “Yeni otogar mevzusu geldiğinde burayı da şimdi satarsınız demiştim. Terminal alanının başına bu durumun geleceği belliydi. Ama bir görelim. Neden satılıyor? Bizim böyle bir yere ihtiyacımız yok mu? Yeşil alan yapılması konusunda bir şeyler söylendi.  Böyle çok şey söyleniyor ama sonrası söylenilen şekilde olmuyor. Bu selin önünden kütük kapmak mıdır? Neden böyle bir istekleri var bunu bilmiyoruz. Eğer bu konu gündeme satış amaçlı geliyorsa selin önünden kütük kapıyoruz demektir. İlk duyumlarımla çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu şehir için arsa üretmemiz gerekirken ürettiğimiz her şeyi ranta kurban ediyoruz. Birilerine veriyoruz. Yüksek kamu yararıyla Zeytinlik’te otopark yapmaya niyet edip yola çıktığımız imalat ortada duruyor. AVM yaptık oraya. Şimdi de onu minimum değeri 12 milyondan satmaya uğraşıyoruz. Burada belediyenin öyle bir mecburiyeti yoktu. Yüksek kamu yararı diyerek al milletin yerini ondan sonra çök üzerine. Ondan sonrada orada bir imalat yap. Ondan sonra da müşteri bul satmaya çalış.” şeklinde konuştu.

İHALEYİ ALAN ŞİRKET NEDEN ARAŞTIRILMADI?

Yeni otogar projesinin ihalesini alan şirketin icralık olmasına karşı belediyenin ihaleyi verilecek şirketi neden yeterince araştırmadığını sorgulayan Çakıroğlu, “Otogarın yeri şehrin ikinci en değerli parseli konumunda. Bu kadar kıymetli bir arazi belediyenin elinde yok. Bir icra takibi yapılmış ihaleyi alan şirkete. Garip ve sorgulanması gereken bir durum. Meydan Güzelleştirme Cephe Sağlıklaştırma Projesi ilk ihale edildiğinde 2,8 milyona bir şirket teklif getirmişti. İhale de onda kalmıştı. Sonra Belediye bu şirketin o işi yapamayacağına dair bir öngörüde bulundu. Daha sonra ihaleyi iptal etti ve ikinci kez ihaleye çıktı. 4.7 milyona projeyi ihale etti. Şimdi sorum şu. Otogarın ihalesi yapıldığında bu şirket hakkında hiç mi araştırma yapmamışlar? Yapabilir mi? Yeterliliği nedir? SGK borcu var mı? Devlete borcu var mıdır? Çalıştırdığı insanların maaşlarını ödüyor mu? Hangi kriterlere göre ona verildi de bugün böyle bir sorunla bu şehir karşılaştı. Asıl sorulması gereken sorular bunlar? Vizyon proje diye gösterilen bu projeyi yapacak şirket hakkında hiç mi bilgi toplanmaz? Veya hiç mi araştırılma yapılmaz?” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN BUNLARIN SEBEBİ KÖTÜ YÖNETİLMEK

Çakıroğlu, Belediyenin bitmeyen projelerinin, şehrin geleceğinin kötü görülmesinin, yararlı projelerin hayata geçirilememesinin nedenini kötü yönetilmek olarak nitelendirdi. Çakıroğlu, “Meclise satılması yönünde bir karar gelirse ben hayır derim. Eğer gelirse oy çokluğu ile bu karar meclisten geçecektir. Bu güne kadar meclise idareden ne geldi de geçmedi? Bir sorgulama yöntemiyle kararlar verilmiyor. Yapılacak işin doğruluğu noktasında meclis üyelerinin bir fikri oluşturularak karar alınmıyor. Burayı satacağız. Paraya ihtiyacımız var deniliyor. Paradan çok yapacağımız işe ihtiyacımız var mı diye soran sorgulayan yok. Yöneticiler kaynak yaratamayınca, kaynakları verimli kullanamayınca yeni yeni kaynaklara ihtiyaç duyduklarında en kolay kaynak buldukları yöntem eldeki mal varlıklarının satışıdır. Fiyatına bakılmaksızın bu varlıklar satışa sunulurlar. Sebebi tamamen kötü yönetimdir. Mesela bugün bizim çimento fabrikasının bulunduğu arsa satıldı. Orası için ne kadar çok proje hayal edildi. Ama satıldığı için hiçbiri gerçekleşemedi. Yarın da otogarın olduğu yerde bu şehre yöneticilik yapacak olanlar gelip üzerinde hayaller kuracaklar.  Ama üç liraya verdiğini artık 13 liraya da alacak kaynağı da artık yoktur. Sadece konuşur. Kamu kurumlarının gayrimenkul zengini olmalarından yana değilim. Ama gayrimenkullerini de yok pahasına veya hiçbir ön görüde bulunmadan satmasına karşıyım. Mesela Trabzon Büyükşehir Belediyesinin yirmi küsur dönüm yeri üzeride şehir hayatını kolaylaştıracak, şehrin insanına katkı sağlayacak bir öngörürü yok mudur? İlk buldukları ve en doğru gelen karar satmak mıdır? Belediye sadece yer satmaz. Kambur olanları, yük olanları satar. Burası bir yük değil ki. Geleceğe dokunan, hayata dokunan projeler yok.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

Tek yeşil alan Sülüklü Mezarlığı

Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu, Trabzon’un yeşil alana ihtiyacı olduğunu Değirmendere’de tek yeşil alan Sülüklü Mezarlığı’nın olduğunu belirterek Terminal arazisinin satışını eleştirdi.

Arazinin kentsel cazibe merkezine dönüştürülmesi gerektiğini dile getiren Ustaömeroğlu, “Bir kentsel cazibe merkezi haline getirilebilir. Sosyal alan olarak kullanılabilir, yeşil alan olabilir. Arada ekolojik köprüler yapılıp yeşil alanlarla çimento fabrikası arasında bağlantı sağlayabilirdi. Fakat bu fırsat kaçtı. Çünkü Çimento Fabrikası yoğun bir ticari alan olarak planlara işlendi. Çimento fabrikası yıkılmadan Sanayi müzesi olarak hayalimiz vardı. Belediyenin de anladığımız kadarıyla paraya ihtiyacı var. Buranın nasıl değerlendirileceğini bilmiyoruz. İmar durumunu bilmiyoruz. Ancak kamusal alan olmasında her zaman fayda vardır. Özel sektöre satılıp orada devasa bir iş merkezi olacağına kamunun yararlanabileceği kültür merkezi, sanat merkezi vb. olarak yapılabilirdi. Mal, mülk kolay elde edilemiyor. Eldeki bir malın satışı çok kolay olmamalı. Oradaki tek yeşil alan Sülüklü Mezarlığı.. Halkın kullanabileceği bir yeşil alan kurulup, belediyeye de sürekli bir gelir getirici alan olmalıydı.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.