banner114
banner146
banner122

Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor

3 Aralık 2020 enflasyon rakamlarının TUİK tarafından açıklanması üzerine açıklamalarda bulunan Kamu-Sen İl Başkanı Coşkun Dilber verilerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.  Kamu-Sen Başkanı Dilber , “ Yıllık enflasyon %14.03 olarak gerçekleşmiş, aylık enflasyonda %2,3 olarak açıklanmıştır. Buna karşın cebimize yansıyan enflasyonla TÜİK’in enflasyonu ile örtüşmemekte, yıllardan beri enflasyon hedefi de tutmamaktadır. Çarşı, pazar enflasyonunun %25’ler düzeyinde olduğu herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Kamu çalışanlarının maaşlarına yapılan zamlar, hedeflenen enflasyon gözetilerek belirlendiği için her yıl memur ve emekliler mağduriyet yaşamakta, maaşlar erimekte, mutfak yangın yerine dönmekte, çalışanın ve emeklinin bütçesi sürekli açık vermektedir. “ dedi

MAAŞLAR SALGIN ÖNCESİ DÖNEME GÖRE BELİRLENDİ

Pandemi sürecinde memurların büyük yük altına girdiğini söyleyen Dilber açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Sokak kısıtlamasının olduğu, insanlarla temasın en aza indirgendiği zamanlarda dahi vatandaşla daima irtibat halinde kalarak her türlü hizmeti sunan fedakâr kamu çalışanları, bu salgın döneminde büyük bir yük altına girmişlerdir. Bütün çalışma süreç ve sistemleri salgına göre yeniden uyarlanan çalışanlarımızın maaşları ise salgın öncesi döneme göre belirlenmiştir. Ekonomik olumsuzlukların 2021 yılında etkisini daha da artıracağı açık bir şekilde görülmektedir. Şu anda bile resmi enflasyon %14.03 iken 2020 yılı için memur maaşlarına yapılan zam, enflasyon farkı da dâhil olmak üzere %9,98’de kalmıştır. Dolayısıyla, bir taraftan salgınla mücadele eden kamu çalışanlarımız bir taraftan da yoklukla, ekonomik zorluklarla mücadele etmektedir. Bütün hesaplar salgına ve yeni ekonomik gerçeklere göre revize edilirken, 2021 yılı bütçesinde de memur ve emeklilerin maaşlarına ilişkin bir revizyon öngörülmemiş olması, 2021 yılının da çalışanlar açısından kayıp bir yıl olarak geçeceğini göstermektedir. Bütün bu veriler ortadayken memur ve emeklileri 2021 yılında yüzde 3+3 maaş zammına mahkûm etmek, salgın döneminin kahramanlarına vurulacak en büyük darbe olacaktır. Yeniden değerleme oranı %9,11 olarak belirlenmiş yani tüm vergi ve harçlara en az %9,11 oranında zam yapılacağı karara bağlanmıştır. Bu gerçeğe rağmen memur ve emekli maaşlarına yıllık kümülatif %6,1 zam yapmak adaletle de bağdaşmayan bir durum olacaktır. Devletin alacaklarına %9,11 zam yaparken, yıllık enflasyonun %14,03 olduğu bir durumda, maaşlara %3+3 artış öngörülmesi kabul edilemez, hakkaniyetle de bağdaşmaz.”

HAKLILIĞIMIZI KARŞILAMAK HÜKÜMETİN VE MECLİSİN GÖREVİ

Gerek Merkezi Yönetim Bütçesi gerekse diğer kanunlarla gelir dağılımını iyileştirmek, çalışanların yaşadığı sıkıntıyı gidermek hükümet ve TBMM’nin elinde olduğunu söyleyen Çoşkun Dilber, “ Çalışan ve emeklilerimiz özellikle Bütçe Kanununda toplu sözleşmenin defolarının düzeltilmesi, salgın nedeniyle darbe yiyen bütçelerine destek yapılması ve alım güçlerinin biraz olsun korunması için milletvekilleri ve hükümetten beklenti içindedir. Milletvekillerimizden ve hükümetten bütçede yapılacak bir düzenleme ile memur sorunlarını çözecek, bu olağanüstü salgın günlerinde fedakâr hizmetleriyle gönülleri fetheden kamu çalışanları ve emeklilerine elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak girişim beklemekteyiz. Bu kamu çalışanının en tabi hakkıdır. Bundan birkaç gün önce bütçe tasarısı görüşülürken kamu çalışanları için bir memur paketi talebimiz olmuştu. Bu talepteki haklılığımız bugün açıklanan enflasyon rakamları ile açıkça ortaya çıkmıştır. Bu haklılığımızı karşılamak hükümetin ve Yüce Meclisin görevidir. Türkiye Kamu-Sen olarak kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili sürecin takipçisi olacağımızı buradan bir kez daha belirtmek isteriz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

SU BORÇLARI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILANDIRILACAK

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, su, atık su ve katılma payı borcu olan abonelerine yönelik başlatılan yapılandırma sürecinde başvuruların e-devlet üzerinden yapılabileceğini duyurdu. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Trabzon İçme suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) Genel Müdürlüğü'nün, borçlu abonelerin başvurularını almaya devam ettiği, kanun kapsamında su, atık su ve katılma payı borcu olan vatandaşlara büyük kolaylıkların sağlandığı belirtildi. Abonelere peşin ödeme yapmaları halinde gecikme faizlerinde yüzde 90 oranında indirim uygulanacağı vurgulanan açıklamada, "Ayrıca borçlu abonelere, 6, 9, 12 veya 18 taksitle ödeme kolaylığı imkanı sağlanıyor. Taksitler ikişer aylık dönemler halinde ödenecek olup, ilk iki taksitin süresi içerisinde ödenme zorunluluğu bulunuyor. İlk 2 taksitten herhangi birinin zamanında ödenmemesi halinde yapılandırma bozulacak." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, 31 Aralık'a kadar devam edecek başvuruların, pandemi süreci de dikkate alınarak e-devlet üzerinden alınmaya başladığı kaydedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
don bas 2 ay önce

yahu nasil olur bu iktidarin yaptigi her sey dogru,hayret enflasyon yüksek,hayir bu hesapta bir yanlislik var.