banner114
banner146
banner122

Emlak %50 artmaz

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ayhan Taflan konut fiyatlarına %50 zam yapılma hazırlığında olunduğu iddialarını değerlendirdi. Stok konutların tükendiğini ve artan inşaat faaliyetlerin yapıcı firmaları zam yapma noktasına getirdiğini söyleyen Taflan, bir zam olacağını fakat %50’lik bir artışının gerçekleşmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Konut fiyatlarında yüzde elli artış yaşanacağı iddialarının gerçekleşmesinin zor olduğunu dile getiren Taflan, “Yüzde kırk ortalamasıyla konut fiyatlarının artacağı söyleniyor.  İnşaat maliyetlerinin geçen yılki maliyet fiyatlarıyla bu yılki bir değil.  Yapıcı firmalar sıkışık dönemlerde olduğumuz için bütün menkuller elde kaldı. Satamıyorlardı. Bu piyasanın yaşamış olduğu süreçlerde etkili oldu. Dövizin ve altının arada bir seyrini değiştirmesi, ceza ve mevduat faizlerinin yüksek oluyor olması, birde pandemi süreci işin içine girince piyasalarda bir durağanlık yaşandı. Geçen yılda fiyatlar çok artmıştı ama bu fiyat farklılıklarını satış listelerine koyamadılar.  Zaten alım gücü düşük.  Piyasalardaki dengesizlik karşısında satış yapılması mümkün değildi. Hükümet sıfır konutlar için güzel bir hamle yaptı.  Sıfır konutlarda 0,64 ikinci el konutlarda 0,74 oranında bir kredi kampanyası başlatıldı. Burada amaç stokta olan gayrimenkullerin eritilmesi, kredi faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı vatandaşın ev sahibi olabilmesi için fırsat yaratılmasıydı.  O anda emlak piyasasında her şey değişti. Satılmayan yer kalmadı. Yukarı çıkması gereken fiyatlar piyasaların durağan olmasından dolayı fiyatlar yükselmiyordu. Konutlara talepler atmaya başlayınca otomatik olarak konut fiyatları yukarıya doğru çıkmaya başladı. Tavan yapmış olan fiyatlara yüzde kırk, yüzde elli gibi bir artış koyulması mümkün değil.”  ifadelerini kulandı.

Firmalar kâr marjını düşünmek zorundadır

Taflan inşaat yapım şirketlerinin artan maliyet fiyatlarını satış listelerine yansıtmadıklarını, ancak kâr marjını düşünmek zorunda oldukları için fiyatların düşmeyeceğini belirtti. TAFLAN, “Diyelim ki 400 bin liralık daire 500 TL oldu. bu dairenin üzerine yüzde elli koyduğumuz zaman daire 750 bin liraya gelir. Böyle bir şey olması mümkün değil. Fiyatlar şu anda oturmuş durumda. Baktığımız zaman 0,64 kampanyasını gördüğü için vatandaşta şu algı var; oranlar 1,62ın üzerinde gidiyor. Geri ödemelerde fiyat farkı var. Kesinlikle konut fiyatlarının düşürülmesi beklenmesin. Çünkü uzun zamandan beri firmaların maliyet fiyatlarını liste fiyatlarına yansıtamadı. Bekleyen dairelerin çoğu devletin yaptığı kampanyalar dâhilinde satıldı.  Arz talepten dolayı artan fiyatlar yerini buldu.  Yerini bulmuş olan fiyatlarında tekrar tavan yapmış olması mümkün değil.  Böyle bir olasılık olması halinde kredi faiz oranlarının yükselmesi ve yüzde ellilik bir artış söz konusu olursa o zaman bu şehirde hiçbir zaman proje üretilmez. Hiçbir yapıcı firma bu işlere girmez. Çünkü imar edilen projelerin amacı satılmasıdır. Tüketicinin amacı da uygun şartlarda almasıdır.  Bu şeklide süreç devam ederse olması mümkün değil.   Eski fiyatlar kesinlikle geri gelmeyecek. Çünkü çimentonun, demirin ve inşaatların her malzemesinin alınış fiyatlarında yüzde yüze yakın bir artış var.  Firmalar kâr marjını düşünmek zorundadır.” dedi.

GELİR-GİDER BİLANÇOSU YAPILMALI

Bankalaın çok sayıda konutu icra mahkemeleri aracığıyla satışa çıkarmasını değerlendiren Taflan, vatandaşı gelir gider bilançosunu iyi bir şekilde yapmadıkları için kredilerini ödeyemedikleri şeklinde değerlendirdi. Taflan, “Bankaların konut satıyor olması veya icra dairelerinde dosyalarının yığılmasının tek nedeni vatandaşların gelir gider bilançosunu hesaplamamdan konut almak istemesidir. Bu istekleri karşısında da bankalardan konut kredisi almak istemeleridir. Mortgage sistemi çıktığı tarihten bu tarafa, dönem dönem sürekli insanları uyarmaya çalışıyorum. Eğer kredi karşılığında konut alacaksanız kesinlikle gelir gider bilançonuzu iyi yapmanız gerekir. Çünkü gelirinizin içindeki gideri hesapladığınız zaman diyoruz ki, eğitim, sağlık, temel geçinme ihtiyaçlarını hesaplandıktan sonra kalan bakiye eğer sizin kredi almanıza yetiyorsa talepte bulunun. Ama gelir gider bilançonuzda bu krediyi karşılayacak dengesizlik varsa, ödeyememe gibi bir durum söz konusuysa kirada oturmaya devam edin. Çünkü bir hevesle girilen işlerde en az on yıllık çekilen krediler var. Banka para ödenmedikten sonra size vermiş olduğu para karşısında teminat olarak satın almış olduğunuz evi ipotek altına alıyor. Vermiş olduğu kredi karşılığı ödenmeyen, geri dönüşü olmayan krediler karşılığında bu daireleri taraflarına alıyorlar ve bunları satarak paralarını kurtarmaya çalışıyorlar. Onun için ısrarla söylüyorum. Tüketici konut kredisi kullanacak olduğu zaman kesinlikle gelir gider bilançolarını analiz etmeden konut almasın. Kirada oturmaya devam etsinler. Konut kredisi kullanırken en azından cebinizde alacak olduğunuz dairenin yüzde altmışı olsun. Geri kalan kısım için kredi çekerseniz geri ödemesini kira öder gibi ödersiniz. Ama paranın yüzde sekseni eksikken kredi çektiğinizde bu kira öder gibi ödenme durumundan çıkıyor.  Çekilen kredi için ciddi paralar ödenmek zorunda kalınıyor. Sıkıntılar da bu durumdan doğuyor.” dedi. Haber: Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.