banner114
banner146

Eğitimcilerin aşılanmasına  bir an önce başlanmalı

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, eğitim-öğretim faaliyetleri için taleplerde bulundu. Eğitimcilerin bir an önce aşılanmasını isteyen Nur, derslik ve eğitimci sayısının da artırılmasını istedi

Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur, 1 Mart’ta anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. Sınıfların yüz yüze eğitime başlayacağına dikkat çekerek, pandemi sürecinde yürütülecek eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüz yüze eğitimle birlikte büyük bir nüfus hareketliliğinin yaşanacağına dikkat çeken Başkan Nur, “Bir yıla yakın bir zamandır okullar ve üniversiteler yüz yüze eğitime kapatıldı ve büyük eşitsizliklerin eşlik ettiği bir uzaktan eğitim süreci yaşandı.  Okul öncesi eğitim kurumları ve köy okulları yüz yüze eğitime başladı ve 1 Mart 2021’de anasınıflarının, ilkokulların ve 8. sınıflar ile 12. sınıfların mekân ve zaman açısından kademeli bir biçimde açılacağı açıklandı. Yükseköğretimde uygulamalı bölümlerin yüz yüze eğitime başlayacak olması, ayrıca okulların kademeli biçimde açılması, etkileyeceği ekonomik ve sosyal alanlarla birlikte büyük bir nüfus hareketliliğine yol açacaktır. COVID-19 ile mücadelede, toplum sağlığı için kitlesel ve hızlı bir aşılamanın önemi Bakanlığınızca da ifade ediliyor. Ne var ki gerek yeterli aşı temini ve gerekse aşılamada istenilen hıza erişilememesi toplum sağlığı açısından kaygıların artmasına yol açıyor.  Eğitimsel önlemlere ek olarak Bakanlığınız uhdesinde olan aşılama yönetiminin, aşı uygulanacak grup sıralamasında ikinci aşamanın 7. Sırasında yer alan eğitim ve bilim emekçilerinin hızlı bir biçimde aşılanması hem salgının yayılımını önlemede hem de sağlıklı ve güvenli bir eğitim ortamını oluşturmada olumlu sonuçlar doğuracaktır. 24 Şubat 2021 tarihinde MEB Sn. Ziya Selçuk Covid 19 aşısını yaptırmış olup tüm öğretmen arkadaşlarında süreç içersin de aşılarının sağlık kuruluşlarında yaptırılmaya başlanacağını söylemiş olsa da henüz bugün itibariyle eğitimci arkadaşlarımız aşı yaptıramamışlardır.” ifadelerini kullandı.

EĞİTİMCİLERİN TALEPLERİ

Eğitimciler olarak taleplerini de sıralayan Başkan Nur, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu sebeplerle ve sırasıyla; yüz yüze eğitime başlayabilmek için, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bünyesinde çalışan tüm eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmasına bir an önce başlanmasını, yüz yüze eğitim öğretime geçilmeden meslek yüksekokulu ve üniversite öğrencilerinin aşı programına alınmasını, eğitim kurumlarının tamamında görev yapan, taşeron işçilere, servis, kantin, yemekhane vb. alanlarda çalışanların aşı programına dahil edilmesini, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak talep ediyoruz. Eşitsizlik barındıran koşullarda yürütülen uzaktan eğitim sonrasında yapılacak yüzyüze sınavlarda yoksul aile çocuklarımız hak kaybı yaşayacaklardır. Bu nedenle yüzyüze yapılması planlanan sınavların ileri bir tarihe ertelenmesini yada iptal edilmesini,  eğitim kurumlarımıza 20 bin değil en az kısa vadede 60 bin uzun vadede ihtiyaç olan 140 bin öğretmen atamasının kadrolu yapılmasını acil olarak okullarımızda ihtiyaç olan yeni dersliklerin yapılmasını, okullarımızın MEB bütçesinden acil kaynak sağlanmasını ve okullarımızın pandemi koşullarında tam olarak eğitim öğretime hazır hale getirilmesine talep ediyoruz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.