banner114
banner146
banner122

Drakulayı Belediye getirdi

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM’de fındığa zarar veren, halk arasında drakula böceği olarak bilinen turunçgil uzun antenli böceğinin verdiği zararla ilgili konuşma yaptı. Milletvekili Kaya, böceğin Trabzon’a dönemin AK Parti Belediyesi tarafından getirildiğini söyledi.

ÜRETİCİNİN EKMEĞİ SÖKÜLÜYOR

Maçka İlçesi ve Esiroğlu mahallelerinde büyük bir alana yayılan böceğin, üreticinin yıllardır ekmek yediği fındık tarlalarının sökülmesine neden olduğunu söyleyen Milletvekili Kaya, “Üretiminde birinci olduğumuz, ihracatında birinci olduğumuz Türk fındığını tehdit eden ve beklide gerekli tedbirler, etkin mücadele yapılmazsa fındığımızı büyük bir sıkıntıya sokabilecek böcek türünden bahsediyoruz. Şubat ayındayız. Trabzon Maçka ilimiz Esiroğlu Mahallesinde fındık bahçelerinde iş makineleri dolaşıyor.  Şuanda bahçelerde gübreleme ve budama faaliyetleri yapılacakken şuan Maçka ilçemizin fındık bahçelerinde maalesef iş makineleri çalışıyor. Bu iş makineleri fındık bahçesinde üreticilerin kendi eleriyle diktiği, ekmeğim dediği, yıllardır ekmeğini yediği fındık dallarını maalesef kesiyorlar. Kesilen dallardan geri kalan fındık ocakları iş makineleri marifetiyle gömülüyor. Arkadaşlar bu bir hikaye değil büyük bir gerçek ve büyük bir sıkıntı.  Böceğin adı turunçgil uzun antenli böceği. Bölgemizde şuana kadar hiç görülmemiş bir böcek. Seksen yaşındaki insanlarla konuştum. İlk defa görüyoruz. Bu nereden çıktı diyorlar.  Fındık ağaçlarının kök kısmını yiyor, fındık ağaçlarını delip içine giriyor ve fındık bahçelerini kurutuyor. Şuanda Trabzon’da Esiroğlu Mahallemizde, Maçka ilçemizde 7 Mahallemiz karantina altında. 5 bin dönüme yakın fındık bahçesi sökülüyor.” diyerek böceğin yarattığı tahribatı meclise aktardı.

MAĞDURİYETİ BELEDİYE YARATTI BELEDİYE GİDERMEK ZORUNDA

Milletvekili Kaya, böceğin Trabzon’a Trabzon Belediyesinin İtalya’dan süs bitkisi alıp buraya getirdiği için geldiğini kaydetti. Kaya, yaşanan mağduriyetin giderilmesinden belediyenin sorumlu olduğunun altını çizerek, “Bu böcek nereden geldi? Bu böcek AK Parti Belediyesinin yurt dışından İtalya’dan getirdiği süs bitkileriyle beraber bölgeye geldi. Orada bir fidanlık var. O fidanlığa konan bu süs bitkilerinden bu böcek fındık bahçelerine sirayet etti. O zaman tespit yapıldığı zaman Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri bu böceğin olduğu yerde karantina tedbirleri uygulanması gerektiği ve o süs bitkilerinin imha edilmesi gerektiğini söylediler. Ama o dönemin belediyesi bunu kabul etmedi. Ciddi bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin sebebi süs bitkilerini yurt dışından getiren AKP’li belediye. Sanki Karadeniz bölgesinde süs bitkisi yokmuş, sanki o cennet Karadeniz’de dikilecek ağaç yokmuş gibi İtalya’dan süs bitkisi getirdiler. Niye getirdiler? İşte yandaşlara para kazandırmanın yöntemi bu. Maalesef bunu yaparak fındık üreticisinin ekmeği ile oynadılar. Şimdi fındık üreticisini ekmeksiz bırakan, fındık üreticisinin ekmeğiyle oynayan o insanlara diyorum ki bu mağduriyeti siz yarattınız. Bunu siz çözeceksiniz. Fındık üreticisini mağdur etmenize izin vermeyeceğiz. Bunu böyle bilin.” dedi.

FINDIK DALLARI GENÇLEŞTİRİLEBİLİR

Drakula böceğinin yarattı tahribatı iyi yönde yararlanmak için sökülen yaşlı fındık dallarını gençleştirme adına bir fırsat olabileceğini söyleyen Milletvekili Kaya, “Diğer taraftan fındık bahçeleri kesilen üreticilerimiz için yaşlanan fındık dallarını gençleştirmek için bunu bir fırsata dönüştürebiliriz. Buradan yetkililere sesleniyorum.  Dört yıl sonra fındık üreticisine verilecek o fidanların hazırlığı bu günden yapılmalıdır. Verimli ve kaliteli fındık üretimine katkı vermek adına o bahçelerin gençleştirilmesi adına bunu bir fırsata dönüştürebiliriz. Ayıca dört yıl boyunca o tarlalar boş kalacak. Oralara ek yıllık bitkiler dikilebilir.  Bu anlamda üreticilerimize bilgi desteği tohum desteği ve fidan desteği verilmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Bir eksik de şu; bazı yerlerde dönüm başına 150 ile 180 kilogram fındık alınıyor. Ama cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle deniliyor ki biz dönem başına 80 kilogram fındık kabul ediyoruz. Burada da büyük bir haksızlık, eşitsizlik var. Bu rakamın en az 120 kilograma çıkarılması gerekiyor. Şu anda fındık 22 lira. 24 liraya kadar çıktı. Bu yıl 22 lira. Seneye 30 lira olacak. Sonra kırk lira 50 lira olacak. 15 lira nedir arkadaşlar. 4 yılık fiyat 15 lira bunu kabul etmek mümkün değil. Ben üreticilerimizle konuştum. Bu paranın en az 25 lira olması ve 8 yıl boyunca üreticilerimize destek verilmesi konusunda bütün üreticilerimiz hem fikir.” Diyerek fikir önerileri sundu.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.