banner114
banner146
banner122

Darbe çığırtkanlarına tepki dinmedi

Gümüşhane’de çok sayıda STK’dan oluşan Milli İrade Platformu, önceki gece yarısı darbe iması yaptıkları bildiri ile tepkileri üzerine çeken 104 emekli amirali kınayan bir açıklama yaptı ve suç duyurusunda bulundu. Gümüşhane’de 15 Temmuz Zafer Meydanında AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, AK Parti İl Başkanı Av.Celalettin Köse, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Ziya Nas ve STK temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasıyla bildiriye tepki gösterildi. “Milletimizin emrinde ve hizmetinde olmayı en yüksek rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden Sivil Toplum Kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamanın ardından STK temsilcileri Cumhuriyet Başsavcılığına giderek 104 emekli amiral hakkında suç duyurusunda bulundu. Milli İrade Platformu adına açıklamayı okuyan Eğitim-Bir-Sen Başkan Yardımcısı Önder Oğur, “Millet iradesinin yanında, vesayet zihniyetinin karşısındayız, bizler vatan nöbetimizin başındayız hodri meydan” dedi.

“BUNLAR OLSA OLSA AMİRAL  ESKİSİDİR”

Kendisini millet iradesinin üzerinde gören bir grup emekli amiralin vesayet dönemlerine özlem duyan bir açıklama yayınladıklarını kaydeden Oğur, “Millete muhtıra verilen dönemlerden kalmış köhne bir zihniyetin hazırladığı bu açıklamayla, Silahlı Kuvvetler dâhil olmak üzere devletin kurumlarının milletin hizmetinde olmasından duyulan rahatsızlık açık edildi. Milletin inancından, iradesinden, medeniyet değerlerinden kopmuş, millete yabancılaşmış bir zihniyetin taşıyıcısı olan bu asker emeklilerinin aktif görevde oldukları dönemde neye hizmet ettikleri herkesçe bilenmektedir. “Deniz kuvvetleri emeklisi” sıfatıyla yayınladıkları bildiri içerik itibariyle göstermiştir ki bunlar olsa olsa “amiral eskisi”dir. Eski düzenin kafasını konuşturan bu 104 vesayet mankurtu; Kanal İstanbul ve Montrö anlaşmasına dair cümleler üzerinden “fikir beyanı” adı altında çeşitli iletişim kanallarından gece yarısı deklare ettikleri “muhtıra çağrışımlı” bir açıklamayla siyasete ve millet iradesine müdahale etme niyetlerini beyan etmişlerdir. Bu milletin bırakın açıktan darbe çağrısına, iradesine yönelik hiçbir vesayet imasına tahammülü yoktur” dedi.

“TÜRKİYE ARTIK DARBECİLERDEN HESAP SORULAN BİR ÜLKEDİR”

Ülkenin bekasını, milletin egemenliğini tehlikeye sokan şey 10 yılda bir yapılan darbeler olduğunu ifade eden Oğur, “Bu darbelerle milletin kayaklarının nasıl sömürüldüğü, ülkenin dış mihrakların operasyon sahası haline nasıl getirildiği milletin malumudur. Unutulmamalıdır ki 15 Temmuz gecesi darbeyi önleyen, darbecilere meydanları dar eden millet, Türkiye’nin tarihinden vesayetin izlerini, yarınından muhtıra ve darbe fikrini söküp atmıştır. Bütün darbe heveslileri, vesayet sevdalıları bilmelidir ki, 250 şehidimizin kanıyla 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı yazılan manifesto bu ülke için sadece bir milat değil, kanla imzalanmış bir ahittir. Bizler, darbenin kendisi bir yana imasına dahi tahammülümüzün olmadığını; şehitlere verdiğimiz ahdimizin arkasında, millet iradesinin yanında, darbelerin ve ihanetin karşısında durmaya devam edeceğimizi herkese ilan ediyoruz. Türkiye artık darbecilerden hesap sorulan bir ülkedir. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 103 amiral eskisi ve açıklamaları hakkında soruşturma başlatmış olmasını yerinde buluyor, faillerle birlikte iştirakçileri ve azmettiricileri de ortaya çıkaracak bir hukuki sürecin işleyeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ”

Gümüşhane Milli İrade Platformu olarak  suç duyurusunda bulunduklarını dile getiren Oğur, “Millet olarak, irademize uzanmak isteyen elin ve arkasındakilerin ortaya çıkarılmasını, yargılanmasını, cezalandırılmasını istiyoruz. Vesayet sevdalılarına hadleri bildirilmeli, darbe heveslileri yargı önünde hesap vermelidir. Öte yandan bu bildiriye imza atanların siyasete müdahale aracı olarak kullandıkları rütbeleri ellerinden alınmalı, o rütbeler üzerinden elde ettikleri kazanç ve imtiyazlar sona erdirilmelidir. Milletimizin emrinde ve hizmetinde olmayı en yüksek rütbe, en büyük şeref ve şan kabul eden Sivil Toplum Kuruluşları olarak dün olduğu gibi bugün de vatan nöbetindeyiz” ifadelerini kullandı. Grup basın açıklamasının ardından Adliye Sarayına giderek verdikleri dilekçe ile o açıklamaya imza atan emekli amiraller hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ombudsman Şeref Malkoç da tepki gösterdi

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 104 emekli amiralin gece yarısı yayınladığı bildirinin darbe çağıran bir üsluba sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin sayısız darbe yaşadığını belirten Malkoç, darbeciliğin ve darbeye teşvikin suç olduğunu ifade etti. Malkoç, hukukun gerekeni yapacağını belirterek 2023 Türkiye’sinin hukuk, demokrasi ve milli irade üzerinde yükseleceğini dile getirdi.

“SAYISIZ DARBEYE TEŞEBBÜSÜ  OLMUŞTUR”

Türkiye’nin sayısız darbe yaşadığını ve bu darbelerin ülkeye zarar verdiğini kaydeden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, “Türkiye bir hukuk devletidir. Milletimiz oy kullanarak yöneticilerini seçer. Milletimizin seçtikleri Türkiye’yi yönetir. Türkiye’de her on senede bir darbe olmuştur. Demokrasi, insan hakları, hukuk askıya alınmıştır. Sayısız darbeye teşebbüsü olmuştur. Türkiye, bunun zararını yaşamıştır. Bunlar milletimizin hafızasında kötü hatıralar olarak bulunmaktadır. Darbecilik ve darbeyi teşvik suçtur.” ifadelerinde bulundu.

“DARBE ÇAĞIRAN BİR ÜSLUPTUR”

104 emekli amiralin gece yarısı bildirim yayınlamaları, kullandıkları dil ve üslubun darbeyi çağrıştırdığını öne süren Malkoç, “Bütün bunlara rağmen emekli amirallerin bir araya gelerek gece yarısı bildiri yayınlamaları, kullandıkları dil ve üslup darbe çağıran bir üsluptur. Bu tür eylemler Türkiye’ye en büyük zararı vermektedir. Türkiye bir hukuk devletidir. Savcılar görev başındadır. Hukuk gerekeni yapacaktır. Türk milleti; hukukun, demokrasinin milli iradenin sarsılmaz bekçisi ve savunucusudur. 15 Temmuz bunun en güzel örneğidir.  2023 Türkiye’si hukuk, demokrasi ve milli irade üzerinde yükselecektir.” açıklamalarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.