banner114

Büyükşehirin acelesi var!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Trabzon Otobüs Terminalini satışa çıkarmasını değerlendirdi. Daha önce belediye meclisinde terminal için ticaret ve turizm alanına çevrileceği söylenmiş Şahin’in burayı satmayın demesinin üzerine satılmayacak denilmişti. Bugün gelinen noktada Terminal alanı satışı belediye meclisinde gündeme getirilecek. Şahin terminal alanının satışına ilişkin, “Gelen satıyor, giden satıyor. Belediye Başkanı Zorluoğlu’na daha önce söyledim. Satmayı düşünmüyorum dedi. Bu kadarı olmaz.Birşeyleri satmak bunlarda alışkanlık oldu.” şeklinde konuştu.

SATMAK ALIŞKANLIK OLDU

CHP’li Şahin, yıllardır Trabzon’da belediyenin satmadığı yer kalmadığı söyleyerek yapılan satışlara tepki gösterdi. Şahin, Bir dönem önceki Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile bu dönem ki Başkan Murat Zorluoğlu’u döneminde yapılan satışları sıraladı. Şahin, “Orda bir plan değişikliği yapmışlardı. Bende dedim neden yapıyorsunuz? Herhalde satarsınız dedim. Güldüler ama biz bunu sorgulayacağız. Gelen satıyor, giden satıyor. Belediye Başkanı Zorluoğlu’na daha önce söyledim. Belediyelere zarar veren yerler vardır. Bunların satışı yapılabilir. Ama bu kadarı olmaz. Günahtır. Bir önceki Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Boztepe’deki otel yerini sattı, Uzunsokak’ta İl Özel İdareden kalan yeri sattı, Köy Hizmetlerinin olduğu binayı arsasıyla beraber sattı, Şana’da ki mezbaheneyi büyük bir araziyle beraber sattı, Kemerkaya’da Eski İmar Müdürlüğü yeri vardı orayı sattı. Zorluoğlu geldi oto galericiler yerini satıyor, Tanjanttaki otoparkı tek tek satmayı teklif etti. Biz bütünüyle satılsın dedik. Ama bu kadar yeter. TİSKİ’ye yer kiraladılar. Oraya 60 bin lira civarında kira veriyorlar. Kalkıyorsunuz kendi yeriniz varken başka yere kiraya gidiyor ama kendi yerinizi satıyorsunuz. 20 yıldır bu parti burada iktidarda. 10 yıl Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ondan Öncesinde Asım Aykan’ı da sayalım. 5 yılda Murat Zorluoğlu iktidarda. Trabzon’a yapılan sadece en iyi proje sadece altyapı projesi. Bunun haricinde bir tane örnek kimse gösteremez. Asım Aykan zamanında sadece çeşmeler yapıldı. Onlar da yıkılıp kaldırıldı. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanından örnek bir tane proje aklımızda yok. Zağnos ve Tabakhane projeleri Asım Aykan zamanında başlandı.  Denize kadar vadiler gidecekti. Ama yapılan ne oldu? Kadınlar pazarının olduğu alan yıkıldı. Oraya beton koyuldu. Yıktıkları yerde Rüştü’nün Fırınının arkasına balıkhane koydular. Tam Vadinin önüne kocaman bir külliye koydular. 70 yılda 113 milyar dolar borç, bunlar 300 milyar dolar daha borç getirmişler. Bu borcu kim ödeyecek. Sıkıştılar. Oralara büyük paralar harcandı ama bir getirisi yok. Elinde kaldı. Sonradan bir firmayı ortak etti. Biz muhalefetiz ama şunu da diyoruz ölü ortada kaldı bunu kaldırın. Tüccar iflas ettiği zaman malları satılır. İflas eden adamın yüz liralık malını kimse almaz. Tüccarda der ki bunaldım elli liraya alın. ” diyerek belediyenin yaptığı israfı da göz önüne serdi.

BU ACELE NEDEN?

Terminal projesi henüz bitmeden eskisinin satışa çıkmasını doğru bulmadığını kaydeden Şahin, belediyenin büyük bir borç içinde olduğunu kaydetti. Şahin, “Mecliste gündem geldikten sonra neden satılıyor diye soracağız. Fizibilite yapıldı mı? Yeni terminal binası henüz bitmeden neden böyle bir adım atıldı? Yeni terminal biter ondan sonra fikir yürütülür. Buraya ne yapılım diye. Belediye başkanının yerinde olsam şeffaf olurdum. Terminal projesi bittikten sonra meclise gelip bizim 23 dönüm yerimiz var, bu 23 dönümde biz kültür merkezi yapsak şu kadar mal ederiz ama kârımız olmaz. Ama bunu şu fiyata satarsak bununla beraber şunları karşılayacağız derse insanlarda sana hak verir. Ama şu anda ben satılığa çıkardım denildiği zaman acelen nedir diye sorulur. Yenisi yapılmadan eskisini neden şuanda satıyorsun? Meclis yerinden kaçmıyor. Bu kararı bir yıl sonra alırsın.” ifadelerini kullandı.

PİYASAYA ANORMAL DERECEDE BORÇALARI VAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin borçlarının büyük kısmının devlete değil piyasa içine olduğunu kaydeden Şahin, belediyenin bu sebeple bekli de memur ve işçi borlarını ödeyemeyecek hale geldiklerini bu nedenle satışlar için acele edildiğini kaydetti. Şahin, “Bir bildikleri var. Taksitli parsel parsel satacaklardır. 3 yıl bizde kalacak daha sonra onlara geçecek denilecektir. Belediye Başkanının kendisine daha önce burayı satmayın dediğimizde bende buna karşıyım dedi. Burası şehrin en iyi yeri. Buranın metre karesi en az 20 bin liraya gelir. Tamamen borçlarını kapatmak için böyle bir politika izliyorlar. Hesap yapılmadığı müddetçe böyle sonuçlar ortaya çıkar. Paran kadar, gelirin kadar bütçe yapacaksın. Hükümet bir şey demiyor, maliye ve sigorta sizden bir şey istemiyor. Büyük bir ihtimalle devlete olan borçları çok önemli değil. O borçlar bir şekilde taksitlendirilir, vadelendirilir. Demek ki piyasaya anormal derecede borçları var. Belki de bu sebeplerle memur ve işçi maaşlarını ödemekte zorlanıyorlar. Onun satacak yer varsa satayım bu yıl bu şekilde ilerleyeyim düşüncesi içinde olabilirler.  Hesabını kitabını iyi yapmazsan sıkışırsın. Buraya Avni Akere’e olduğu gibi bir park yapılabilir, içerisine kültür merkezi, nikah salonu koyulabilirdi.” sözleriyle belediyenin bütçeyi iyi yönetemediğini kaydetti.

Haber:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.