banner114
banner146
banner122

BAKANLIKTAN ARTIK  ONAY ÇIKARILMALI!  TARİH TOPRAK ALTINDA KALMASIN

Trabzon’da nereyi kazsan tarih çıkarıyor. Tabakhane’deki otopark çalışmaları sırasında tarihi surlarla birlikte sikke, şamdan ve seramik parçaları ortaya çıkarken, Yukarı Hisar bölgesindeki İç Kale’de de tekfur sarayı kalıntıları bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2 kez reddedilmesine rağmen Yukarı Hisar bölgesinde arkeolojik çalışma yapılabilmesi için 3. kez başvuruda bulundu. İlk başvuru ödenek yetersizliği, ikincisi ise tarihi surların onarımıyla birlikte çalışma yapılması için reddedildi.

TRABZON’A ARKEOPARK KAZANDIRILABİLİR

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Asan, Yukarı Hisar’da alan araştırması yaptıklarını belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığına yaptıkları başvuru için umutlu olduklarını söyledi. KTÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Yavuz ise Bakanlığın izin vermesi halinde kente bir arkeopark kazandırılabileceğini söyledi. İç Kale’nin ikinci bir Sümela olabileceği yönünde kanaat bildiren Yavuz, yapılacak çalışmaların Trabzon’un turizmine çok büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Trabzon’da nereyi kazsan tarih çıkarıyor. Tabakhane’deki otopark çalışmaları sırasında tarihi surlarla birlikte sikke, şamdan ve seramik parçaları ortaya çıkarken, Yukarı Hisar bölgesindeki İç Kale’de de tekfur sarayı kalıntıları bulunuyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ise Trabzon’un tarihinin gün yüzüne çıkarılabilmesi için mücadele ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığına arkeolojik sondaj çalışması yapmak için müracaat ettiklerini ve ödenek beklediklerini açıklayan Müdür Asan, özellikle İç Kale Bölgesi’nde önemli tarihi keşifler yapmayı beklediklerini söyledi. Müdür Asan, “Otopark alanındaki tüm çalışmalar bizim Müze Müdürlüğümüzün başkanlığında bizim talimatımızla, üniversiteden hocalarımızın bilimsel danışmanlığında yapılıyor. Bu çalışmamız Tabakhane’de Şubat ayının 6’sından beri devam ediyor. Yaklaşık 1 ay oldu. Kazı bittikten sonra rapor hazırlanacak. Raporu hem Kültür ve Turizm Bakanlığına hem de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne sunacağız. Onların yapacağı değerlendirmeye göre karar verilecek. Büyükşehir Belediye Başkanımız da ‘Zarar vermeden ne gerekiyorsa yapacağız’ dediler. Kültür ve Turizm Bakanlığına hem de Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğünün kararına göre gerekirse proje değiştirilecek. Koruma altına alınacak.” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN OLUMLU KARAR BEKLENİYOR

Yukarı Hisar için de harekete geçtiklerini açıklayan Müdür Asan, “Bakanlığımızdan Yukarı Hisar İç Kale için talebimiz oldu. Bu bölgede yine Hocamız Prof. Dr. Mehmet Yavuz’un danışmanlığında müzemizin başkanlığında yine bir kazı yapmayı düşünüyoruz, planlıyoruz. Tabakhane’de bilimsel bir kazı çalışması yapılıyor. Yukarıda da onun devamında Bakanlığımıza yazı yazdık görüştük. Ödenek talep ettik. Yukarı Hisar İç Kale bölgesinden ümitliyiz. Orada tekfur sarayı kalıntıları var. Orada ve muhtelif yerlerinde sondaj kazıları, peşine de kurtarma kazıları yapacağız. Bakanlığımızın uygun görüş vereceğini düşünüyoruz.  Yukarı Hisar bölgesinde bir alan araştırması yaptık. Bakanlığı da bilgi verdik. Bir proje yaptık. İnşallah güzel şeyler olacak.” şeklinde konuştu. 

KAZI ALANININ GÜVENLİĞİ SAĞLANAMALI

Yürütülen çalışmaların bilimsel danışmanlığını yapan KTÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yavuz da ortaya çıkan tarihi buluntuların şehir adına çok önemli olduğunu kaydetti. Tabakhane’deki çalışma sahasının güvenliğinin bir an önce sağlanması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Yavuz, Müze Müdürlüğünün Valilik kanadından harekete geçtiğini söyledi. Yavuz, kendisinin de Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’ndan konuya ilişkin randevu talep ettiğini söyledi. Alakalı alakasız herkesin kazı alanına girmesinin önüne geçilmesi gerektiğini kaydeden Yavuz, kazı alanının kapatılması için çalışma yapılmasını beklediklerini söyledi. Definecilerin veya bilinçsiz vatandaşların bölgeye zarar verme olasılığına ilişkin Prof. Dr. Yavuz, “İdari işlemlerle Müze Müdürümüz Levent Bey ilgileniyor. Alanın korunmasıyla alakalı Valiliğe orada gece gündüz güvenlik görevlilerinin bulunmasıyla ilgili müracaat edildi. Ben de bizzat kendim Büyükşehir Belediye Başkanımızdan randevu talep ettim. Bu konuda görüşme fırsatım olursa bizzat arz edeceğim. Alanın korunması gerekiyor. Çok fazla gelen giden oluyor. Güvenlik açısından zararı olacak gibi gözüküyor. İlgili ilgisiz çok fazla ziyaretçisi var. Büyükşehir Belediyesi alanı kısmen koruma altına aldı ama o da yetersiz. Daha geniş kapsamlı ve yüksek bir bariyerle kapatılması gerekiyor. Dışardan içeriye girişin engellenmesi gerekiyor. Bakanlığın talimatı var kazı alanına girmek kesinlikle yasak ama alanda dolgu malzemesi olarak müze var. Sürekli moloz nakliyatı oluyor ve iş makinesi çalışıyor. İş makinesinin çalıştığı bir yerde de takdir edersiniz ki büyük çaplı engel olacak bir şey yapamadık. Şu aşamada dışardan rahatlıkla girilebiliyor ama yakın zaman da tedbir alınacak.” değerlendirmelerinde bulundu.

2 KEZ REDDEDİLDİ BU SEFER ONAYLANAMALI

Yukarı Hisar’daki İç Kale bölgesi için arkeolojik kazı talebine de ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Yavuz, daha önce 2 kez söz konusu alanda arkeolojik çalışma yapılması için başvuruda bulunduklarını ama olumsuz bir geri dönüş aldıklarını söyledi. Yapılan başvuruların neden reddedildiğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Yavuz, “Alanda İç Kale’de bir kamulaştırma sorunu var. İç Kale yaklaşık 20 bin metrekare bir alan. Fakat içerideki boş saha yaklaşık 5 bin metrekare. Geri kalan kısımlarda niteliksiz yapılar var. Sayısı 2-3 taneyi geçmez tescilli bina bulunuyor. Onun dışındakilerin kamulaştırılıp kazı alanına dahil edilmesi gerekiyor. Bize söylenen yeterli bütçe olmadığından kamulaştırmanın yapılamadığı yönündeydi. Zaten Bakanlığın tüzüğünde de ‘İlk yıllarda kamulaştırma önermeyin.’ diye usul esaslar var. Dolayısıyla ilk sene ona takıldı. Geçen sene de Trabzon’daki şehir surlarının onarımı ile alakalı olarak birlikte yapılması yönünde tavsiye kararı verdiler. Ama o bizim yapacağımız iş restorasyondan ziyade arkeolojik kazı. Dolayısıyla da o şekilde olmadı. Bu sene kendimizi daha iyi anlattığımızı düşünüyorum. İç kale bizim için çok mühim. Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı’nın idari, askeri iskan sahası. Buradan turizm adına beklentimiz çok fazla. Kişisel kanaatim orasının İkinci bir Sümela olabileceği yönünde. İçerisi ve dışarısıyla birlikte değerlendirildiğinde arkeo peyzaj yapılarak ziyarete açıldığında belki şehir merkezi olması bakımından Sümela’yı bile gölgede bırakabilir. Epey zamandır Komnenoslardan bu yana orası iskan sahası. Zam zaman da tahrip olmuş, yeni binalar yapılmış. Umut ediyoruz ki çok fazla aşağı inilmemiştir. Aşağı Hisar’da şu an çalıştığımız alanda çıkan eserler zaten 2 metrenin altında çıkıyor. Ümit ediyoruz ki orada da 2 metrenin altına fazla inilmemiştir ve bu bahsettiğim 4 dönemle alakalı kalıntıları oradan elde edebilelim.” ifadelerini kullandı. Trabzon’da siyasi partilerin, STK’ların ve derneklerin güç birliği yaparak yapılan 3. Başvurunun kabul edilmesi için çaba göstermesi bekleniyor.

Haber:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.