banner114
banner146
banner122

3. Tünelde son söz yargının

Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirilerek imar planına işlenen 3. Tünel hakkında Trabzon İdare Mahkemesi nezdinde dava açıldığını bildirdi. Şehir Plancıları Odası Başkanı Şen, “Daha öncede fikirlerimizi ve görüşlerimizi açıkladığımız kamuoyunda Kemerkaya Tüneli veya 3.Tünel olarak bilinen İmperial Hastanesinin batısından tünel girişi yaparak Ulusoy Petrol’ün bulunduğu bölgeden çıkıp sahil yoluna bağlanacak olan karayolu güzergah planına yaptığımız itirazlar, Büyükşehir Belediye Meclisinde oyçokluğu ile ret edilmiştir. Söylemlerimizin yola karşı bir duruş değil söz konusu yol güzergahının bilimsel temellere dayanmadığını belirtmek amacında olduğunu, bu yol güzergahının palyatif bir ulaşım çözümü olduğunu, trafik yoğunluğunu kıyı kesimine çekeceğini, zaten Trabzon kentinin merkezinde ciddi bir kıyılaşma, yapılı çevre yoğunluğu olduğunu, sahil kesimimde bu yol ile trafik hacimlerinde artış olacağını, kentin belirli ölçüler ve makroform yani topografik yapıyı gözeterek güney yönüne gelişimini sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerektiğini, ulaşım ana planı gibi bir çalışmanın sonuçlarının beklenmesi gerektiği, yapılı çevre ile birlikte kentsel değerlerin, belleğin ve yaşantının bu yol güzergahı ile zedeleneceğini, merkezi iş alanı olan Kemerkaya ve yakın çevresinde bu şekilde ulaşım kararlarının alternatifleri ile birlikte daha detaylı çalışılması gerektiğini, bir mahallenin yaşamının dikkate alınmasının gerektiğini kısacası bu yolun olmadığını bir kez daha belirtmek istiyorum. Diğer önemli bir husus ise Ortahisar Belediye Başkanı’nın, bazı meclis üyelerinin ve kent aktörleri ile yöneticilerinin ısrarla meclis görüşmesinde bu yolun bu haliyle kabul edilmemesini söylemesine rağmen imar planına bu yol güzergahının işlenmiş olmasıdır. Geçmişte imar planlarına aktarılsın biz daha sonra detaylı projesine çalışacağız dediğimiz her proje için bu sözler sonradan unutulmuş ve olduğunu gibi uygulanmıştır. Trabzon genelinde bunun birçok örneği vardır. Şehir Plancıları Odası olarak bahse konu yol güzergahı ile ilgili itirazlarımızı her platformda bilimsel doğrular ve kent değerleri açısından sürdüreceğiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATILDI

Yaşanabilir bir Trabzon için mücadele verdiklerini kaydeden Başkan Şen, “Bugün itibarıyla söz konusu yol güzergahına ve dayanağı olan Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin 14/07/2020 tarih ve 1365 sayılı kararının iptaline yönelik somut gerekçelerini belirterek detaylı ve bütüncül bir dilekçe kapsamında Trabzon İdare Mahkemesi nezdinde Şehir Plancıları Odası tarafından dava açılmıştır. Tekrar belirtmekte yarar vardır ki Şehir Plancıları Odası Trabzon ilinin sağlıklı, düzenli ve yüksek yaşam kalitesi ve yaşanabilirliği olan  bir kent olmasını; dayanıklı ve sürdürülebilir bir yerleşme olarak fiziki, ekonomik, sosyo-kültürel gelişmesini önceliklemektedir.” ifadelerini kullandı.

Haber:Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
TrabzonTrabzon 3. Tünel
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.