banner114
banner146
banner122

Mukavemet, bir zorluk, saldırı veya kriz karşısında dayanma, dayanıklılık, karşı koyma ve direnme gücünü ifade eder. Kavram saldırıyı değil, güçlü savunmayı ön plana çıkarır. Mühendislik alanında malzemelerin, varlıkların, zeminin, yüzeyin dış etkiler karşısında dayanma gücünü ifade eder. Psikoloji alanında ise, bireyin olumsuz dış etkilere karşı koyma gücünü gösterir.

İnsan, beden evine üflenen ruhun bedeni hayatlı kılması, başına aklın geçirilmesi, üstüne duygu ve his elbisesinin giydirilmesiyle oluşmuştur. Dolayısıyla insan açısından bu dört temel unsurun mukavemetinden bahsedilebilir.

Kendi varlığımızda en kolay bildiğimiz bedenimiz zannetsek dahi biyoloji ve tıp bilimleri bir bilinmezlik okyanusunda keşiflerine devam ediyorlar. Akli ve duygusal melekelerimizin farkındayız, irademiz onların etkisiyle tercihlerde bulunuyor. Ruh bir kanun olduğundan varlığı ancak başka şeyler üzerinden anlaşılabiliyor. Bizim için en bilinmez olanı… Hepsi birbiri içine girmiş ve birbirinin etkisinde, hayat devam edip gidiyor. Kendimizi bütünsel bir bakışla ele aldığımız ve mukavemetimizi güçlü kıldığımız takdirde daha sağlıklı ve esenlik içinde bir ömür geçirebiliriz.

Bedensel mukavemet kaslarımızı ve vücudun savunma sistemini güçlendirmekle oluşur. Spor yapan insanların kasları ve vücut yapısı güçlü olduğu için fiziksel dış saldırı, çarpma veya düşme gibi eylemlerden zarar görme olasılığı azalır. Fiziksel dayanıklılığı artırmanın yegâne yolu düzenli fiziki egzersiz yapmaktır. Herkesin imkânları ve ortamı farklıdır. Bununla birlikte her kişi düzenli bir takım egzersizleri yapmalıdır. Olduğun yerde yürüyüş ve kültür-fizik hareketleri yapabiliriz. Bu bile, pandemi ortamında hayatımıza getirilmiş olan fiziksel kısıtlamalara karşı koymanın ve bedensel mukavemetti artırmanın bir yoludur.  Aksi durumda bu sıkıntılar geçtiğinde, eklemleri tutulmuş, yağları artmış, kasları zayıflamış bir kişiye dönüşebiliriz.  

İmmün sistem denilen, vücudumuzun savunma sistemi biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı korunmamızı sağlar. Bu sistemin varoluşunda ve gelişiminde genetik yapımız daha etkin görünür. Fakat beslenme biçimi, yaşam alışkanlıkları, sağlığı koruyucu ve geliştirici sağlık hizmetleri bu sistemin mukavemet derecisini yükseltir. Aşılama, belirli bir ajana karşı doğrudan savunma sistemini güçlü kılmaya yönelik bir egzersizdir. Belirli kasları güçlendirmek için yapılan vücut egzersizleri gibi.

Bireysel mukavemeti artırmak, sadece bedensel dayanıklılık egzersizleriyle olmaz. Bilincimizi ve duygusal mukavemetimizi dahi güçlü kılmak gerekir. Bilinç ve duygusal mukavemetin birbiriyle ilişkisi çok yoğundur.  İkisinin birlikteliği veya çatışması yaşam tarzı ve kabullerimizi oluşturur. Bazen yeni bilgiler öğrenmek, istek ve kabullerimizde değişiklik yapmamızı sağlayabilir. Bazen bilsek bile duygusal tercihlerimiz devam eder.

Duygusal gelişim ve mukavemet kendimizi tanımayı ve olumlu duygular yönünde egzersiz yapmayı ve duyguları kontrol edebilmeyi gerektirir. Bunu için okumak, öğrenmek hislerini tartmak önemlidir. Örneğin ağlamak duygusal bir reflekstir. Şayet ayrılıklar, acılar, zulümler karşısında gözlerimiz yaşarmıyorsa bir sorun var demektir.  O zaman acımak, şefkat etmek, merhamet göstermek, içlenmek duyguları üzerinde eksersizlere ihtiyacımız vardır.

Akli ve mantıksal melekelerimizin gelişimini ve dayanıklılığının artırılması, eğitim ve talimle olur. Hayata, insana, evrene dair olanları öğrenmek ve onları yapabilir hale gelmek için tekrar ve talimlere ihtiyacımız vardır. Sadece öğrenme aşamasındaki bilgi hayatımıza katkı yapmaz. Sigara örneğinde olduğu gibi. Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu herkes kabul eder. Fakat sigaradan uzak durma için bilmek yeterli değildir. Bu aşamada bilginin duygularla da harmanlanması ve iradeyi harekete geçirebilecek bir güce ulaşması gerekir. Bu gün özellikle eğitimli insanlar arasında sigara içiminin yaygın olması bu duruma kötü bir örnektir.

Hayatta mukavemetimizi her yönüyle artıran deneyimlerimiz, düşme ve kalkmalarımızdır. Düştüğümüz yerden kalkabiliyor ve yola devam ediyorsak, bedensel, duygusal ve bilinçsel mukavemetimiz güçleniyor demektir. Ruh soyut olduğundan her şeyden etkilenir. Onu, derinleşen inanç ve ibadet güçlü kılar.

Bu pandemi günlerinde mukavemetimizi artırmaya ne kadarda çok muhtacız!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.