banner114
banner146

Yönetici olmak için sadece okul okumak ya da sadece o işin eğitimini mekteplerden almak değildir. Yönetici olmak o işin bizzat mutfağından gelmek gerekir.

Bir mutfaktan gelirseniz bir çeşit çeşniniz olur ve yorum açınız dar, çözüm açınız ise her zaman yeniden keşiflere çıkmaya zorlanırsınız.

Oysa birkaç mutfaktan yetişerek oradan aldıklarınızı eğitiminiz üzerine ekler ve iyi bir gözlemci iken yavaş yavaş hızlı karar veren, seri çözüm bulan meziyetlerinizi geliştirirseniz iyi bir yönetici olursunuz. 

Bunların olması iyi yönetici olmaya yeter mi? Yetmez insanların vücut dilini de öğrenmeniz gerekir. Onların ruh hallerini anlamaz iseniz çalıştırmanız ve performans yakalamanız zor olur. Bunun yanında becerilerini keşfetmeniz ve konsantrasyon sürelerini de çözmeniz gerekir.

Her durumda çözüm odaklı kararlar alabilme kabiliyetiniz seri olmalı. Bunların en önemlisi de iş güvenliği konusunda azami bilgi ve tecrübeniz olmalıdır. İş güvenliği noktasında dikkat ve bilginizde küçük eksikler büyük sorumluluklar getirir.

Dikkatsiz ve tecrübesiz hatta eğitimsiz personelin oluşturacağı kaza riski ortamı size çok pahalıya mal olur. Hatta can kaybına kadar gidebilir. Her ne kadar “mal yerine gelir can sağ olsun” sözü dilimize dolansa da. Bazı zaman önden mal kaybına sebep olan kazalar devamında bir başka kazalara sebep olarak can kaybını da meydana getirir.

Ülkemizde mesleki eğitimlerin eksik olması ve işi bilen personelin bulunmaması noktasında doğan bilgi ve tecrübe sorunu işe aldığınız kişinin iş konusunda iç ve dış eğitimlerin verilmesi gerekir.

Bu eğitimleri veremez ve verdirmezseniz bu sizin iş kalitenizi ve performansınızı etkiler. Bunun yanında iş kazalarınızı da başlatır. Eğitim vermediğiniz personele hatalarında hesap sorma hakkınız olmaz. Olsa dahi alacağınız cevap bana kimse söylemedi, haberim yoktu.

Başarılı bir yönetici öncelikle yöneteceği işin alaylı ve mektepli mutfağından gelmiş olması gerekir. Eğer bir işin eğitimini almadan ve uygulama noktasında doğan kalite ve noksanları bilmeden o işe yönetici olursanız başarınız yarılarda ya da vasat noktalarında seyreder.

Vasat bir yönetici daima uyarı alır ve daima iş arar. İşin aslı çalışan dahi girmek istediği iş konusunda kendini tecrübe etmez ve eğitmez ise işe başladığı günden itibaren adaptasyon sorunu yaşar ve ilk günden itibaren de gözü hep yeni bir iş aramaya başlar.

Yönetici ise işin tamamından sorumlu olduğu işin hem finansal hem de iş konusunda yeteri bilgiye sahip olmalıdır. Sarf malzemeyi tedarik ederken vereceği kararlar direkt olarak iş yerini etkiler. İş yerini etkileyen hareketler verimi düşürdüğü gibi yönetimden de zayıf not almayı sağlar.

Her gün iş aramaktan ise en yi bildiğimiz ve eğitimini, tecrübesini kazandığımız işi yaparsak başarı sağlamış oluruz.

Unutma her yeni iş yeni maaş başlangıcı, yeni kurallar, yeni patron, yeni iş ortamı gibi bir çok yeni ve yenidenler önümüze getirecektir.  Kısa dönemlerde sürekli yeniden başlamak ve yeni öğrenimlere ihtiyaç duymak daima kayıptır.

Maddi ve manevi kayıplar kişinin yaşam performansını da düşürür. Bunu öğrenmek için ömrün bitmesine, emekliliğin gelmesine gerek kalmamalı.

Herkes bildiği, eğitimini aldığı işi yaparsa ve sevdiği işte çalışırsa. Daima verim ve kalite artar. Verim ve kalitenin yaygın olduğu işyerleri ne kadar çoğalırsa. O ülkenin ve toplumun refah seviyesi de o derece yüksek olur.

Sürekli asgari ücretten başlamaktan ise uzun süreli çalışarak kayda değer maaşlara sahip olunursa. Hem bireyler hem de işyerleri tatmin ve mutlu olur. Aynı iş kolunda dahi iş değiştirmek o iş yerini tanımanız için en az bir yıl geçmesi gerekir.

Bir yıl bir ömürdür akıllı insan bir yıl kaybetmeyi göze almamalıdır. Selam saygı ve sevgilerimle… 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.